עולם ללא שוק העברות 2019 – חלק 2 – מקומות 40-31

בהשתתפות אדם רוזנטל, מוטלה רפלד, דן כהנא ודף הפייסבוק פוטבול ברזיל

לחלק 1 – מקומות 41-50

****

ברוכים הבאים לחלק השני של דירוג נבחרות מחלקות הנוער. והפעם: מקומות 40-31.


איך מתבצע הדירוג?

* הדירוג למעשה מתבסס על הנתונים של האתר הגרמני Transfermarkt. האתר עצמו בודק את ערך השחקנים ומעניק לכל שחקן שווי מוערך. הבדיקה הזאת בעייתית כשלעצמה, מכיוון ששווי שחקנים הוא לא המדד העיקרי לאיכות. שחקנים צעירים מוערכים יתר על המידה וערכם של שחקנים שעברו את גיל 30 יורד באופן משמעותי, אבל אין כיום מאגר נתונים גלובלי אשר מספק מדד איכות לכל שחקן בעולם ולכן התבססתי על שווי השחקן.

* דרך הנתונים של Transfermarkt, יצרתי את 50 ההרכבים האיכותיים ביותר שאפשר לבנות משחקני הבית של מחלקות הנוער השונות. כדי ליצור הרכבים מאוזנים, תהיה לכל קבוצה רביעית הגנה טבעית, לפחות קשר הגנתי אחד ולפחות חלוץ טבעי אחד. או במילים אחרות המערכים יהיו קומבינציות של 4-4-2, 4-3-3 ו-4-5-1.

* למרות הנוקשות במערכי הקבוצות, אופשר לשחקנים בעמדות משניות לקבל מקום בהרכב.

* לעומת שנה שעברה התווסף קריטריון נוסף – עקב הצמיחה המטאורית של השחקנים הטובים, שערכם לבד חצה את השווי של חלק מהנבחרות, הוכנסה מגבלה נוספת. במקרה שיש שחקן-על ממחלקת נוער מסוימת, הנבחרת לא תיכנס אם ערכו של השחקן השני בטיבו יהיה נמוך משלושה מיליון יורו.


מה ההגדרה לשחקן בית?

כדורגלנים עוברים הרבה קבוצות במהלך ילדותם ולרוב ישחקו בקבוצה בעיר בה הם גרים. כאשר שחקן מתבגר, הוא ירצה לעסוק בכדורגל באופן מקצועני ולכן ברב המקרים אותו שחקן יעבור למחלקת נוער טובה יותר, דרכה יוכל לסלול את דרכו לקבוצה הבוגרת של המועדון. לפיכך, שחקנים נמדדים רק על גילאי הנערים והנוער (15-18).

כמו כן, אם שחקן עבר בכמה מחלקות נוער במהלך פרק זמן זה, הוא ייחשב כשחקן בית של המועדון שנתן לו את ההזדמנות הראשונה במשחק בוגרים.

 

* הקרדיט לכל התמונות שייך לאתר Transfermarkt.

* כל פרטי השחקנים נכונים לתאריך 17.5.19.

* נתוני העברות נכונים רק לשחקני ההרכבים בדירוג

 

מקום 40

בוקה ג'וניורס

שווי הקבוצה באתר: 153.8 מיליון יורו

השחקן הכי יקר באתר: לאנדרו פארדס (פ.ס.ז') 40 מיליון יורו

הרכישה הכי יקרה של שחקן בקבוצה: לאנדרו פארדס 40 מיליון יורו (מזניט לפ.ס.ז' בינואר 2019)

המכירה הכי גבוהה של שחקן מתוך המועדון: אבר באנגה 18 מיליון יורו (מבוקה ג'וניורס לוולנסיה בינואר 2008)

מקום בשנה שעברה: לא הופיעה בדירוג

הכדורגל הארגנטינאי הולך אחורה בשנים האחרונות. זה נכון שבעשור האחרון הנבחרת הלאומית הגיעה לשלושה גמרים בינלאומיים, אבל במדינה עדיין לא מצאו את המחליפים של אלו שזכו בזהב באולימפיאדת בייג'ין בשנת 2008. כמו בכל רחבי ארגנטינה, גם בבוקה ישנה אכזבה מסוימת משחקני הנוער במועדון. פרט לרודריגו בנטנקור, שממעט לקבל דקות ביובנטוס, אין שחקן בית שמשחק במועדון בכיר.

אבל אולי הנסיגה ביכולת לא אמורה להפתיע אף אחד. ארגנטינה היא אחת ממדינות הכדורגל המושחתות בעולם והדבר בולט רק עכשיו לעין. במחלקת הנוער של בוקה עובדים על מערך של 4-4-2 יהלום כדי להתאים את שחקני הנוער לקבוצה הבוגרת. אותה אסכולה יכולה לעזור לאותם שחקנים שמצליחים להשתלב בקבוצה הבוגרת, אבל הדבר עלול לפגוע בשאר השחקנים שיחפשו את עצמם במועדונים אחרים. ובכל זאת, אי אפשר לחרוץ את גורלם של בוקה ושל הכדורגל הארגנטינאי בשל שנים חלשות יותר מבעבר, כמעט כל מדינה חווה שנות שפל שבסופו של דבר משפר את רמת הכדורגל. האם זה יקרה גם בארגנטינה? ימים יגידו.

 

מקום 39

באזל

שווי הקבוצה באתר: 166.5 מיליון יורו

השחקן הכי יקר באתר:

איוואן רקיטיץ’ (ברצלונה) 50 מיליון יורו

גרניט ג’אקה (ארסנל) 50 מיליון יורו

הרכישה הכי יקרה של שחקן בקבוצה: גרניט ג’אקה 45 מיליון יורו (מבורוסיה מנשנגלדבך לארסנל ביולי 2016)

המכירה הכי גבוהה של שחקן מתוך המועדון: בריל אמבולו 22.5 מיליון יורו (מבאזל לשאלקה ביולי 2016)

מקום בשנה שעברה: 29

אם נוציא לרגע מהמשוואה את השנתיים האחרונות בהן יאנג בויז זכתה באליפות שוויץ, שהן כמעט בגדר חריגה היסטורית בשנות ה-2000, אפשר להגיד שבאזל עלתה על המודל המושלם עבור מועדון גדול שלא משחק ב-5 הליגות הבכירות ואפילו לא ב-10: ייצור כוכבי על ומכירתם בסכומי עתק החוצה, אבל לא לפני שהיא נהנית מהם כשהם דואגים לה לאליפויות ולהביא אותה כל שנה לליגת האלופות, כשב-2011/12 ו-2017/18 הצליחה באזל אפילו להגיע לשלב שמינית הגמר, הישג כביר לכל הדעות.

כל קבוצה גדולה שנמצאת בטווח הליגות שוויץ-אוסטריה-קפריסין-סרביה-ישראל והליגות הסקנדינביות הייתה מוכנה לחתום על 7 אליפויות רצופות, שתי הופעות בנוקאאוט בליגת האלופות ועל הדרך מכירות בעשרות מיליונים לליגות הגדולות.

בעתיד הקרוב, צפויים להימכר בסכומים נאים הכישרונות הצעירים שחקן הכנף נואה אוקאפור בן ה-19 והחלוץ הנהדר אלביאן אייטי בן ה-22, אבל נראה שאם באזל מעוניינת להשיב את ההגמוניה, היא תצטרך לעשות מהפכה בסגל המזדקן שלה ולא לבנות רק על מחלקת הנוער הנהדרת שלה, כי זה פשוט לא מספיק כרגע. (נכתב על ידי מוטלה רפלד)

 

מקום 38

אנדרלכט

שווי הקבוצה באתר: 166.7 מיליון יורו

השחקן הכי יקר באתר: רומלו לוקאקו (מנצ'סטר יונייטד) 85 מיליון יורו

הרכישה הכי יקרה של שחקן בקבוצה: רומלו לוקאקו 84.7 מיליון יורו (מאברטון למנצ’סטר יונייטד ביולי 2017)

המכירה הכי גבוהה של שחקן מתוך המועדון: יורי טיילמנס  26.7 מיליון יורו (מאנדרלכט למונאקו ביולי 2017)

מקום בשנה שעברה: 24

אנדרלכט היא הקבוצה הבלגית במקום השני בדירוג. הצלחה מקצועית בעולם עם העברות, לא על בסיס ייצור מקומי. בלגיה היא מהמוצלחות בפיתוח שחקנים בדור הנוכחי. כפי שמשתקף בעליה המטאורית של הנבחרת ובכמות השחקנים הבולטים בפרמיירליג (בעיקר). מאפיין בולט במסלול הפיתוח של בלגים בכלל ובפרט מאנדרלכט הוא יציאה בשלב מוקדם מהליגה המקומית. לכן, לרוב לא זוכות הקבוצות המקומיות 'להנות' משנות השיא של שחקנים בלגים.

אנדרלכט, המוצלחת ביותר בזירה המקומית בעשור הנוכחי (חמש אליפויות ב-10 שנים), עשתה זו כמעט ללא תרומה משמעותית של שחקנים מקומיים ושחקני נבחרת. הדוגמאות הבולטות ביותר הן של רומלו לוקאקו, יורי טיילמנס ווינסנט קומפני (שעוד נחזור אליו). שלושתם עזבו את אנדרלכט בגילאי העשרה ושלושתם בעצם השחקנים היקרים ביותר בהרכב. בשל כך, לא מפתיע כלל כי מספר השחקנים בהרכב ללא העברות שמשחקים באנדרלכט ובכלל בליגה הבלגית (שניים בלבד באנדרלכט) קטן ממספר השחקנים שמשחקים בפרמיירליג – ארבעה. יהיה מעניין לראות אם קומפני, שבחר אחרי קריירה מדהימה במנצ׳סטר סיטי לחזור "הביתה" בתור מאמן\שחקן (כאילו הוא בשנות ה-90), ישנה את המגמה ויצליח להשאיר את הדור הבא של אנדרלכט יותר בקבוצה.

במקרה של מחלקת הנוער של אנדרלכט אפשר לטעון קצת ל-"One Trick Poney" (פוני גדול פיזית). אנדרלכט היא אחת הקבוצות הריכוזיות ביותר מבחינת שווי של שחקן בודד מול השווי הכולל של ההרכב. רומלו לוקאקו, בעל שווי של 85 מיליון, המהווה כ-51% מסך השווי – האחוז הרביעי בגודלו בדירוג. (נכתב על ידי אדם רוזנטל)

 

מקום 37

דורטמונד

שווי הקבוצה באתר: 166.8 מיליון יורו

השחקן הכי יקר באתר: כריסטיאן פולשיץ' (בורוסיה דורטמונד) 60 מיליון יורו

הרכישה הכי יקרה של שחקן בקבוצה: כריסטיאן פולישיץ' 62 מיליון יורו (מבורוסיה דורטמונד לצ'לסי בינואר 2019)

מקום בשנה שעברה: 35

בורוסיה דורטמונד הפכה בשנים האחרונות להיות מספר 2 הנצחית בגרמניה. זו שטובה מכל האחרות, אבל לא קרובה כדי לתפוס את באיירן הראשונה. מה שאפיין את דורטמונד הנוצצת של תחילת העשור הוא סגל שרץ ביחד מספר שנים, בין אם היו שחקני בית ובין אם לאו.

כשבוחנים את דורטמונד שללא שוק ההעברות מזהים שאחת הטעויות הגדולות ביותר של הקבוצה, היא מכירת שחקני הבית המוצלחים שלה, כגון מריו גצה ונורי שאהין, שאף על פי שהספיקו לחזור לדורטמונד לקדנציה נוספת, מעולם לא הצליחו להגשים את הפוטנציאל שהיה טמון בהם. צעיר נוסף שהספיק להימכר רק החורף היה כריסטיאן פולישיץ', האמריקאי הצעיר והמוכשר שהגיע אל צ'לסי. במקרה של פולישיץ', הדבר עשוי לשחק לטובתו בשל איסור ההעברות שהוטל על המועדון אנגלי.

אנשים טועים לחשוב שהרכש של דורטמונד ישחק לטובתה בשנה הקרובה, אך לטעמי הדבר אינו כך. יוליאן בראנדט שחקן מצוין, אך הרכישה שלו מתקזזת עם העזיבה של פולישיץ', טורגאן הזארד שחקן מוכשר, אך מאוד לא יציב. יש סיבה לכך שנשאר בבורוסיה מנשנגלדבאך עד גיל יחסית מאוחר ולכך שלא קיבל הצעות מקבוצות אחרות מלבד דורטמונד. ניקו שולץ חווה עונה מצוינת, אך הוא מגן בעל אופי התקפי ולא באמת צפוי לחזק את חוליית ההגנה הכל-כך מאכזבת של דורטמונד. מעניין לראות ששחקן שיכול היה לחזק את דורטמונד בעמדה בה הקבוצה צריכה את השיפור המשמעותי ביותר, גדל בה כשחקן בית ושמו הוא אנטוניו רודיגר. (נכתב על ידי דן כהנא)

 

מקום 36

גרמיו

שווי הקבוצה באתר: 169.5 מיליון יורו

השחקן הכי יקר באתר: ארתור (ברצלונה) 60 מיליון יורו

הרכישה הכי יקרה של שחקן בקבוצה: דוגלאס קוסטה 40 מיליון יורו (מבאיירן מינכן ליובנטוס ביולי 2018)

המכירה הכי גבוהה של שחקן מתוך המועדון: ארתור 31 מיליון יורו (מגרמיו לברצלונה ביולי 2018)

מקום בשנה שעברה: לא הופיעה בדירוג

כאשר מדברים על גרמיו, מדברים על קבוצת הליברטדורס המסורתית בברזיל ויש כמה סיבות לכך: יש לה הכי הרבה זכיות ביחד עם סאו פאולו (שלוש לכל אחת) מבין הקבוצות הברזילאיות, כבר בשנה השנייה שהיא השתתפה במפעל היא זכתה בו וזה קרה בשנת 1983, רק פעמיים המועדון לא הצליח להעפיל משלב הבתים לשלבי הנוקאאוט, המאמן שלה כיום, רנאטו גאוצ'ו, הוא היחידי שזכה במפעל כשחקן וכמאמן.

רנאטו צפוי לסגור בספטמבר הקרוב שלוש שנים כמאמן הקבוצה, אין מאמן בליגה הברזילאית הראשונה כיום שיש לו יותר ותק במועדון, זה אומר הרבה גם על תהליכי הפיטורים שיש בברזיל, אבל זה גם מראה על ההישגים האחרונים של המועדון בשנים האחרונות.

לצד ההצלחה בליברטדורס, יש לקבוצה חמש זכיות בגביע הברזילאי שהחל את דרכו רק לפני כ-30 שנים, נכון להיום רק קרוזיירו מחזיקה ביותר גביעים. בליגה, לעומת זאת, למועדון קצת פחות הולך, שתי אליפויות בלבד שהאחרונה הייתה לפני 23 שנים. מאמן אלמוני לקח איתם את האליפות והיום נחשב לגדולי המאמנים בכדורגל הברזילאי: פליפה סקולארי. (נכתב על ידי פוטבול ברזיל) 

 

מקום 35

פיינורד

שווי הקבוצה באתר: 172.5 מיליון יורו

השחקן הכי יקר באתר: סטפן דה פריי (אינטר) 45 מיליון יורו

הרכישה הכי יקרה של שחקן בקבוצה: ג’ורג’יניו ווינאלדום 27.5 מיליון יורו (מניוקאסל לליברפול ביולי 2016)

המכירה הכי גבוהה של שחקן מתוך המועדון: ריק קארסדורפ 16 מיליון יורו (מפיינורד לרומא ביולי 2017)

מקום בשנה שעברה: 28

למרות שפיינורד מזדנבת מאחורי אייאקס ופ.ס.וו לאורך שנים ונחשבת היסטורית למועדון קטן יותר, התשתיות ברמת האימון של אקדמיית הנוער של המועדון (ורקנורד) לא נופלות משל שתי הענקיות מהולנד. מחלקת הנוער של פיינורד זכתה בתחילת העשור חמש פעמיים ברציפות בתואר האקדמיה הטובה ביותר בהולנד ובמונדיאל 2014 הקבוצה מרוטרדם סיפקה 11 שחקנים לנבחרת הולנד שהגיעה עד לחצי הגמר.

בשנת 2010 פיינורד נקלעה לחובות של 50 מיליון יורו, דבר שגרם לקבוצה להשתמש ביותר שחקני בית. בנוסף לכך, גם במחלקת הנוער נערכו קיצוצים בקבוצה ומנעו משחקנים זרים להגיע למועדון מכיוון ואין להם את המשאבים לארח אותם. כאשר אייאקס גידלה שחקנים כמו יאן ורטונגן, טובי אלדרווירלד, כריסטיאן אריסקן וקאספר דולברג, פיינורד פיתחה מספר רב של שחקנים מקומיים שעזרו לקבוצה לכסות את החוב וגם מבחינה מקצועית השינוי במדיניות הטיב עם המועדון שרשם אליפות ראשונה אחרי 19 שנים בעונת 2016/17.

לאחר האליפות חלה נסיגה בקבוצה הבוגרת של פיינורד שרשמה קמפיין חלש במיוחד בליגת האלופות והתרחקה פעם נוספת משתי המוליכות בהולנד. בקבוצה החליטו להיפרד בסיום העונה מג'ובאני ואן ברונקהורסט לאחר חמש עונות ואותו יחליף שחקן עבר גדול לא פחות, יאפ סטאם שהתאמן תחת מאמנים כמו אלכס פרגוסון, קרלו אנצ'לוטי, חוס הידינק ולואי ואן חאל ובעל עבר במחלקת האימון של אייאקס. אין ספק שהמנג'ר ההולנדי מתאים כמו כפפה ליד למדיניות של פיינורד, שיודעת שהיא תוכל לחזור פעם נוספת לפסגה רק דרך פיתוח כוכבים נוספת ממחלקת הנוער.

 

מקום 34

אינטרנאסיונאל

שווי הקבוצה באתר: 177 מיליון יורו

השחקן הכי יקר באתר: אליסון (ליברפול) 65 מיליון יורו

הרכישה הכי יקרה של שחקן בקבוצה: אליסון 62.5 מיליון יורו (מרומא לליברפול ביולי 2018)

המכירה הכי גבוהה של שחקן מתוך המועדון: אלשנדרה פאטו 24.5 מיליון יורו (מאינטרנסיונל למילאן באוגוסט 2007)

מקום בשנה שעברה: לא הופיעה בדירוג

אינטרנסיונל היא אחת הקבוצות הגדולות בדרום ברזיל. הקבוצה זכתה בשלוש אליפויות בלבד, אבל כולן קרו במשך חמש שנים במהלך שנות ה-70 בהנהגתו של פלקאו. השנה הזאת יציינו באינטרנסיונל 40 שנה ללא זכייה באליפות ברזיל. מה שמפתיע שלמרות שהיא לא זוכה באליפויות רבות, אינטרנסיונל היא הקבוצה עם הכי הרבה סגנויות בברזיל, לא פחות משבע פעמים. לפני כשלוש שנים הקבוצה עברה משבר קשה כשהיא ירדה בפעם הראשונה בתולדותיה ליגה, אבל חזרה מיד אחרי שנה והייתה במאבק האליפות, אך ברגעים האחרונים היא קרסה ובכל זאת אין ספק שהירידה הטיבה עימה.

בזירה הבינלאומית, אינטרנסיונל זכתה פעמיים בגביע הליברטדורס וסודאמריקאנה (המפעל המקביל לליגה אירופאית בדרום אמריקה), רק שתי קבוצות בברזיל זכו בתארים האלה והכי חשוב היא זכתה בגביע העולם למועדונים, תואר שבדרום אמריקה נחשב מאוד יוקרתי, שגברה על ברצלונה של רונאלדיניו ופויול בשנת 2007.

בשנת 2014, ימים ספורים לפני המונדיאל שברזיל אירחה, קפטן הקבוצה באותו משחק, חלוץ בשם פרננדאו נהרג מהתרסות מסוק בתוך המדינה, ביום השנה לזכרו, בנו לו פסל מחוץ האצטדיון כדי לזכור אותו. (נכתב על ידי פוטבול ברזיל)

 

מקום 33

צ'לסי

שווי הקבוצה באתר: 189.5 מיליון יורו

השחקן הכי יקר באתר: אנדראס כריסטנסן (צ'לסי) 35 מיליון יורו

הרכישה הכי יקרה של שחקן בקבוצה: נייתן אקה – 22.5 מיליון יורו (מצ'לסי לבורנמות' ביולי 2017)

מקום בשנה שעברה: 40

חמישה שחקנים בהרכב זכו בליגת האלופות לנוער, שלושה זכו באליפות אירופה עד גיל 17 במדי נבחרת אנגליה ושחקן אחד זכה בליגת האלופות.

ככל הנראה אין מועדון שמתנהל בקור רוח ובאדישות מתמדת כלפי שחקני מחלקת הנוער כמו צ'לסי. על אף שהמועדון הלונדוני נחשב לבעל האקדמיה הבכירה ביותר באנגליה, כמות השחקנים שמצליחים להשתלב במדי הבלוז או בקבוצות אחרות פרמיירליג כמעט אפסית יחסית למשאבים הרבים שמושקעים שם, והסיבה היחידה לכך היא הדרך המעוותת שבה הקבוצה מתנהלת עם אותם כדורגלנים צעירים.

כיום לא פחות מ-43 שחקני צ'לסי יצאו להשאלה לקבוצות ברחבי העולם (בעיקר בליגות נמוכות באנגליה) והסיבה לך היא לא בהכרח מקצועית – שחקנים רבים לכודים במועדון לאורך שנים והם עוברים סדרת השאלות מתישה ללא רצון ומחשבה להחזירם לקבוצה. לוקאס פיאזון, נתן, מריו פאשליץ' ותומאס קאלאס הם חלק מהשמות של שחקנים שנרכשו על ידי צ'לסי בצעירותם ולאחר שנים הם עדיין לא עזבו את הקבוצה למרות שהם לא בתוכניות של הקבוצה.

הסיבה לכך היא כפולה: ראשית רכישת שחקנים צעירים היא הוצאה זולה יחסית לתוצרת שהם יכולים לספק והמועדונים העשירים בעולם תמיד ירדפו אחרי שחקנים צעירים בתקווה לא לפספס את הכישרון הבא. הסיבה הנוספת היא עסקית, במקרה שצ'לסי מבינה כמו ברב המקרים, שאותו שחקן לא ישתלב בקבוצה הבוגרת ינסו למכור אותו תמורת כמה מיליונים ולקבל ממנו רווח כלכלי.

עונש האמברגו שהוטל על צ'לסי בחודש פברואר, שאוסר עליה לרכוש שחקנים בשני החלונות הקרובים, הוא אולי צדק פואטי שישרת את שני הצדדים. במועדון לא תהיה ברירה לשלב את השחקנים המושאלים, על אחת כמה וכמה לאחר עזיבתו של אדן הזאר ואולי אותם שחקנים שסומנו בתחילת דרכם כהבטחות, יוכלו למשש את הפוטנציאל שלהם בבמה הגדולה של אירופה.

אצל ברצלונה של 2009, מונאקו של 2017 ואפילו אייאקס של השנה נוכחנו לראות את הפריחה של אותם שחקנים צעירים שמקבלים את המושכות יחד עם מנטור על הקווים, אז אולי דווקא צ'לסי של 2020, תצדיק את השקעת רבת השנים של רומן אברמוביץ' באקדמיה ואולי אף תגרום לשינוי במדיניות הרכש של הכדורגל האנגלי.

 

מקום 32

קורינטיאס

שווי הקבוצה באתר: 189.75 מיליון יורו

השחקן הכי יקר באתר: מרקיניוס (פ.ס.ז') 60 מיליון יורו

הרכישה הכי יקרה של שחקן בקבוצה: מאלקום 41 מיליון יורו (מבורדו לברצלונה ביולי 2018)

המכירה הכי גבוהה של שחקן מתוך המועדון: וויליאן 14 מיליון יורו (מקורינתיאנס לשחטאר דונצק באוגוסט 2007)

מקום בשנה שעברה: 32

הסיפור של קורינתיאנס כמועדון מתחיל בשנת 1983. בעיצומו של שלטון דיקטטורי בברזיל, מחליט המועדון, בהשראתו של אחד השחקנים הגדולים בעולם באותו תקופה, סוקראטיס לחולל מהפכה חברתית במועדון. בחירות דמוקרטיות שיקבעו אילו שחקנים יישארו, יעזבו, יקבלו שכר, באיזה יום ישחקו וכו' כשלכל שחקן זכות הצבעה. המחאות גלשו גם למגרש הכדורגל כשהשחקנים נשאו על גבם את הסיסמא 'דמוקרטיה'. זה נמשך שנתיים ומעולם בקבוצות ספורט מקצוענית החלטות לא התקבלו בדרך הזאת וכנראה שמעולם זה גם לא יחזור על עצמו.

זה לא פלא שעד שברזיל לא קיבלה עצמאות, קורינתיאנס לא זכתה באליפות ומאז שהיא זכתה באליפות הראשונה שלה בשנת 1990, הפכה לקבוצה שזכתה בהכי הרבה אליפויות בברזיל: 7 אליפויות. לאט לאט קורינתיאנס נהפכה לקבוצה השנייה הכי אהודה בברזיל שלפי הערכות יש לה 25 מיליון אוהדים ברחבי ברזיל. בשנת 2013 היא רשמה היסטוריה כשניצחה את צ'לסי בגמר גביע העולם למועדונים והפכה לקבוצה הראשונה בברזיל שלוקחת פעמיים את התואר. בעשור הזה היא זכתה בהכי הרבה תארים בברזיל עם 10 וחוץ מהגביע שהיא הפסידה בגמר בעונה שעברה לקרוזיירו, היא זכתה בכל תואר אפשרי.

בשנת 2014 קוריתיאנס בנתה את איצטדיון משלה "איטקראו", שנחשב לאצטדיון מאוד מודרני והקבוצה כמעט לא מאבדת נקודות בביתה, דבר שעוזר מאוד להצלחה של הקבוצה בשנים האחרונות. האצטדיון אירח את המונדיאל, אולימפיאדה ובקרוב את הקופה אמריקה. (נכתב על ידי פוטבול ברזיל)

מקום 31

דינאמו זאגרב

שווי הקבוצה באתר: 194.3 מיליון יורו

השחקן הכי יקר באתר:

מתאו קובאצ'יץ' (צ'לסי) 35 מיליון יורו

אנדריי קרמאריץ' (הופנהיים) 35 מיליון יורו

הרכישה הכי יקרה של שחקן בקבוצה: מתאו קובאצ’יץ’ 31 מיליון יורו (מאינטר מילאנו לריאל מדריד באוגוסט 2015)

לוקה מודריץ’ 21 מליון יורו (מדינמו זאגרב לטוטנהאם ביולי 2008)

מקום בשנה שעברה: 21

ארבעה שחקנים בהרכב שיחקו בגמר מונדיאל 2018 במדי נבחרת קרואטיה

מחלקת הנוער של דינמו זאגרב היא לב ליבה של הכדורגל הקרואטי. אקדמיה שמייצרת עשרות שחקנים לרחבי הליגות השונות באירופה המאופיינים בטכניקה עילית וחוסן מנטלי יוצא דופן, והדבר אינו מקרי. בקבוצות הילדים של הקבוצה הקרואטית עובדים עם 121 תרגילים עם הכדור כבר בגילאי 12 ומאמנים את השחקנים להצטיין בשתי עמדות כאשר הדגש הוא בפיתוח האינדיבידואל גם בגילאי הנערים דרך אימונים אינטנסיביים.

אולם נראה שרמת המשמעת של השחקנים הוא המפתח להצלחה, בשל חוסר משאבים בקרואטיה תלמידי בבתי הספר מתחלקים לשניים (לימודי בוקר ולימודי ערב) דבר שגורם גם לחלק את קבוצות הילדים לשני צוותים קטנים יותר שמתאמנים לעיתים רחוקות. אבל זה לא מפריע לאותם שחקנים צעירים שחולמים בגדול למרות הבעיות מסביב. בשנים האחרונות הפן המנטלי קיבל משמעות יתרה בכדורגל העולמי ובמקרים רבים הוכיח שדווקא כלים פסיכולוגים יכולים להכריע משחקים לא פחות ואף יותר מיכולות טכניות.

במונדיאל 2018 נבחרת קרואטיה נגררה לשלוש הארכות בשלבי הנוקאאוט כאשר לאחר כולן סיימה בצד המנצח, למרות החמצה מהנקודה הלבנה ארבע דקות לפני דו קרב פנדלים נגד דנמרק ברבע הגמר והתגברות על פיגור מוקדם בדקה החמישית נגד אנגליה בחצי הגמר. בסוף השנה זכתה דינמו זאגרב בתואר כבוד נוסף, זוכה כדור הזהב ממחלקת הנוער של הקבוצה, קשר ריאל מדריד לוקה מודריץ'.

אפשר אולי להתווכח אם קפטן נבחרת סגנית אלופת העולם היה ראוי לפרס היוקרתי, אבל אי אפשר להתעלם מהדומיננטיות וההשפעה של הקשר בן ה-33 על הכדורגל העולמי. אותו שחקן שנחשב בתחילת דרכו בספרד להחתמה הגרועה בתולדות ריאל מדריד ומצא את הדרך להמציא את עצמו מחדש דרך ירדת מדרגה והגיע בדרך הכי קשה שיש לטופ של הכדורגל העולמי. כיום כל שחקן בקבוצת הילדים דינמו זאגרב חולם להיות לוקה מודריץ' ויכול להיות מאוד שיחד עם המתודולוגיה במועדון והחומר האנושי שיש בבירת קרואטיה יגדל בקרוב מאוד שחקן שינהיג את אחד מאריות היבשת.

מודריץ שחקן העונה

Print Friendly, PDF & Email