עשר הרכישות הגרועות של העשור בבונדסליגה

לשאר הטורים המעולים לסיכום העשור

כחלק מפרויקט סיכום העשור המצוין של אתר הזווית, הגיע הזמן לסכם נקודות קצת מוצלחות בעשור הזה.

בטור הקודם, סיכמתי את עשר ההעברות המוצלחות בעשור של הבונדסליגה, ואילו הפעם הגיע הזמן לסכם את עשר ההעברות הגרועות ביותר של הבונדסליגה בעשור הנוכחי.

דירוג הפלופ מורכב ממחיר הקנייה, ציפיות מהשחקן וביצועים. חשוב להדגיש כי חלק מהשחקנים האלה השתקמו מהתקופה הרעה ואילו חלק אחר עדיין מחפש את עצמו. הדירוג הוא ביחס להעברה ותקופה מסוימת ולא ביחס לשחקן עצמו.

 

מקום 10: מקסימיליאן פיליפ – פרייבורג לדורטמונד

בתחילת עונת 17/18, פיליפ המוכשר נרכש ע"י דורטמונד מפרייבורג תמורת סכום של 20 מיליון אירו פלוס בונוסים. הקשר-חלוץ הבקיע 11 שערים ב51 משחקים, אבל התקשה לתקוע יתד בהרכב הקבוצה והכשלון נזקף לחובתו בעיקר עקב העובדה שהתחרות שלו נמדדה בעולם של חוסר עקביות בעמדת החלוץ בדורטמונד. בתחילת העונה הנוכחית נמכר פיליפ לדינמו מוסקבה הרוסית ובינתיים הוא מספק מספרים סבירים בליגה שמאוד מרחיקה אותו מאור הזרקורים.

מקום 9: עבדו דיאלו – מיינץ לדורטמונד

באחד המהלכים המוזרים של עונת 18/19, קנתה בורוסיה דורטמונד את עבדו דיאלו ממיינץ תמורת סכום עתק במונחי בונדסליגה, של 28 מיליון אירו, אבל הצרפתי לא החזיר את ההשקעה. ב-28 משחקים בהם שיחק 85 דקות בממוצע, הצרפתי לא הרשים, בלשון המעטה, אבל זה לא מנע מפאריס סן ז'רמן לרכוש אותו בקיץ האחרון בסכום גבוה אף יותר מזה שדורטמונד שילמה עבורו. האם יש משהו נסתר בדיאלו? ייתכן. אני בכל מקרה, עדיין מחפש אותו.

מקום 8: חאמס רודריגס – ריאל מדריד לבאיירן מינכן – השאלה

אתם עשויים לשאול את עצמכם, מדוע עסקת השאלה מופיעה בדירוג הפלופים. חאמס הושאל לבאיירן לשנתיים, בסכום המוערך בכ-12 מיליון אירו, כאשר לבאיירן הייתה הזכות לרכוש אותו ב-40 מיליון אירו בתום תקופת ההשאלה; סכום של 12 מיליון אירו גבוה בשביל השאלה ואילו סכום של 40 מיליון אירו נמוך באשר לרכישה, וודאי בשביל שחקן בקאליבר של חאמס.

ראשית, העובדה שהרכישה הזאת לא מומשה, מעידה על כשלון העסקה. באשר לחאמס עצמו, הרי שהעונה הראשונה שלו בבאיירן מינכן הייתה סבירה לכל הפחות, אך התקלות החלו בעונה השנייה. חאמס איבד את מקומו בהרכב ושלל של בעיות משמעת, בצירוף ליכולת חלשה במשחקים בהם שיחק, הובילו לכך שהוא חזר לריאל מדריד בתום תקופת ההשאלה.

חאמס ידע שהוא עומד לפגוש את זידאן, שסילק אותו מריאל מלכתחילה ובכל זאת בחר לעזוב את באיירן שהייתה מוכנה ויכולה לשלם את סעיף הרכישה. שלל פציעות שחווה מתחילת השנה וודאי לא עזרו לו לשפר את מצבו.

חאמס, באיירן מינכן
Credit to "James Rodriguez" Faebook page

מקום 7: בריל אמבולו – באזל לשאלקה

אמבולו פרץ לתודעה של אוהדי הכדורגל בישראל בשלל משחקיה של מכבי תל אביב מול באזל. זה מרגיש כל-כך מזמן ולכן קשה להאמין שהשחקן המחונן בן 22 בלבד. אמבולו, שהפגין יכולת מרשימה במדי השווייצרים ונדון כפוטנציאל לאחד מכוכבי דור העתיד של הכדורגל, נרכש ע"י שאלקה ב-30 מיליון דולר, אך שלוש פציעות קשות מנעו ממנו לממש את יכולתו.

ייתכן שקצת אכזרי להגדיר שחקן שסבל מחוסר מזל משווע כל כך כפלופ, אבל הציפייה ממנו הייתה גבוהה וכגודל הציפייה, כך גם האכזבה. יחד עם זאת, אמבולו עדיין צעיר ואם ישמור על בריאות, הוא עדיין יוכל להשכיח את השנים הרעות האלה ולרשום קריירה מרשימה. בינתיים, נראה שהולך טוב יותר לשוויצרי-קמרוני הצעיר במדי מנשנגלאדבך, אליה עבר העונה.

מקום 6: צ'ירו אימובילה – טורינו לדורטמונד

מי היה מאמין שמחורר הרשתות האיטלקי יככב ברשימה? החלוץ האיטלקי נרכש ע"י דורטמונד בסכום של כ-18 מיליון אירו, לאחר שהרשית 22 פעמים בסרייה א' במדי טורינו. העובדה שנרכש כמחליף ללבנדובסקי מעצימה במיוחד את כשלונו של אימובילה, שכבש שלושה שערי ליגה בלבד. אימובילה עזב את דורטמונד לאחר עונה וכיום הוא מחורר רשתות במדי לאציו, ונחשב לאחד החלוצים המובילים באיטליה.

 

מקום 5: אנדריי ירמולנקו – דינמו קייב לדורטמונד

ירמולנקו הגיע לדורטמונד כמחליפו של עוסמאן דמבלה שהיה חלק משמעותי בקבוצה, אך לא הצליח למלא את מקומו. הקשר האוקראיני, יליד לנינגרד שברוסיה היום, נרכש בכ-25 מיליון אירו, אך כבש שלושה שערי ליגה בלבד וכשל לחלוטין במטרה שהוצבה בפניו – למלא את מקומו של הקשר הצרפתי המוכשר.

מקום 4: מריו גצה – דורטמונד לבאיירן מינכן

מריו גצה וסיפור ההעברה שלו מדורטמונד לבאיירן מפורסמים ביותר ואין מי שלא מכיר את גצה, כובש שער הנצחון בגמר המונדיאל, או את פרשת ההעברה שלו, שעלתה לבאיירן מינכן 37 מיליון אירו.

גצה, שכונה בצעירותו "מסי הגרמני", היה אמור להפוך לדבר הבא בכדורגל העולמי בבאיירן, אבל זה לא קרה. הקשר רשם עונה ראשונה יחסית טובה בבאיירן, אך החל מהעונה השנייה, הנפילה והביקורות הגיעו, כאשר בסוף העונה השנייה פרנץ בקנבאואר האגדי ביקר אותו על היכולת החלשה וחוסר הנחישות במשחק שלו. העונה השלישית של גצה הייתה קטסטרופלית וסללה את מעברו חזרה לבורוסיה דורטמונד. גצה אמנם מוכתר כפלופ, אבל הוא כבש את שער הנצחון של גרמניה במונדיאל 2014 – רגע שיא שהרבה כדורגלנים, מוכשרים בהרבה ממנו, לא יחוו לעולם.

מקום 3: אנדרה שורלה  – וולפסבורג לדורטמונד

דורטמונד רכשה את שורלה בכ-35 מיליון דולר. הקדנציה בדורטמונד הייתה חלשה ביותר ולמרות שהותיר חותם בצ'לסי ובוולפסבורג, שורלה לא הצליח לשחזר את היכולת הטובה מהעבר במדי השוורצלבוגן ונשלח לשתי השאלות, בפולהאם ובספרטק מוסקבה בה הוא משחק כיום, כאשר גם בהן הוא רשם יכולת בינונית ביותר.
בתקופה האחרונה הצהיר שורלה בן ה-29 כי קיים סיכוי גבוה שהוא יפרוש מכדורגל בטווח הזמן של השנה – שנתיים הקרובות.

André Schürrle - אנדרי שורלה
Credit to "André Schürrle" Facebook page

מקום 2: יוליאן דרקסלר – שאלקה לוולפסבורג

50 מיליון דולר שילמו הזאבים עבור מי שנחשב לכשרון על בגרמניה. בעונתו הראשונה רשם 8 שערים ו7 בישולים ב-28 משחקים, אך לא מימש את שלל הציפיות שתלו בו במועדון ודובר עליו כעל "גוף זר" שנמצא בקבוצה. לקראת סוף העונה הראשונה שלו במדי הזאבים, דרקסלר הצהיר על רצונו לעבור מועדון. זה לקח חצי שנה בה זכה לשריקות בוז מאוהדי הקבוצה, הפגין יכולת איומה ונמכר במחיר הפסד לפאריז סן ז'רמן.

מקום 1: רנאטו סאנצ'ס – בנפיקה לבאיירן מינכן

במקום הראשון, בפער עצום מהמקום השני, נמצאת עסקת העברתו של רנאטו סאנצ'ס לבאיירן מינכן.

הפורטוגלי פרץ ביורו 2016 ונרכש בסיומו של ידי באיירן מינכן ששיוועה לחיזוק מרכז השדה שלה, לאחר שלא הצליחה למלא את החלל שהותירו בסטיאן שווינשטייגר וטוני קרוס. 35 מיליון אירו שילמה באיירן עבור סאנצ'ס, כאשר עוד 45 מיליון היו מגיעים לבנפיקה, אם סאנצ'ס היה נכנס ל3 המועמדים האחרונים לזכייה בבאלון ד'אור. כל-כך היו בטוחים בכשרונו של הקשר.

מרגע שהגיע לבאיירן, נראה היה כאילו כשרונו של סאנצ'ס התפוגג. הוא נראה חלש באופן משמעותי בהשוואה לשחקנים האחרים וכל זכר להצגות המופלאות ביורו פג כלא היה. בעונתו השנייה בבאיירן, רנאטו הושאל לסוואנזי מהפרמייר-ליג, אך היה כל-כך חלש שההשאלה הופסקה באמצע ביוזמתו של המועדון מהפרמייר-ליג. בעונתו השלישית בבאיירן, קיבל סאנצ'ז מעט יותר הזדמנויות, אך המשיך להציג יכולת שהייתה חלשה משמעותית משאר שחקני הקישור בבאיירן.

סאנצ'ס קיבל לא מעט הזדמנויות ונדחו הצעות כספיות גבוהות עבורו, עד שבסופו של דבר, הוא נמכר לליל בתחילת העונה הנוכחית.

Credit to "Renato Sanches" Facebook page

תגובה אחת

  1. Avatar

    דורטמונד מככבת! המזל הגדול שלהם שעל כל פלופ הם מצאו שתי מציאות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח