ג'ורדי, נכשלת

אחרי ארבע תוצאות תיקו רצופות, שער זכות אחד בלבד וחזרה ל-5 נקודות הפרש מבאר שבע, אפתח ואומר: הדברים הבאים אינם באים ממקום של פינוק. אין מדובר בלוקסוס של אלופות, אלא בביקורת אמיתית כלפי קבוצה שלא מימשה את הפוטנציאל שלה.

לענייננו, העובדה שהצלחת לא תגיע השנה לקרית שלום היא לטעמי הכישלון של ג'ורדי קרויף. הוא נכשל כי במשימה המרכזית לעונה הזאת, הוא לא העמיד סגל מספיק תחרותי ונפל במקומות שבהם יריבותיה של מכבי נפלו בשלוש העונות הקודמות. אין זה רלוונטי אם זו יכולה הייתה להיות אליפות ראשונה, או רביעית ברציפות. אין זה משנה גם שמדובר בעונה של 4 תחרויות ושהסגל כבר "שבע". כי תפקידו של המנהל המקצועי הוא לזהות את הגורמים שעלולים לפגוע בקבוצה במהלך העונה, ולפעול לתיקונם. אבל הכשלון של קרויף מתבטא ב-4 תחומים:

  • בחירת הזרים: לאורך כל 4 השנים שבהם קרויף במכבי, מלבד קרלוס גרסיה וראדה פריצה, אף אחד מהזרים לא הותיר חותם. אמנם ראיקוביץ' יכול להיות יוצא דופן, אך הוא לא הציג עד כה יכולת שמצדיקה את תג המחיר שלו. כדי להביא זרים כמו מאנה, איגיבור, אורלנדו סה ואיליה ראדוניץ' לא צריך מנג'ר הולנדי שמגיע מברצלונה הגדולה, יספיקו גם משה דמאיו ופיני זהבי.
  • כושר: אם סימן ההיכר של העונה של אוסקר היה הכושר הגופני המדהים של הקבוצה, העונה היה נראה כי מכבי חזרה לסטנדרטים של ליגת העל. את המשחק נגד רעננה מכבי פתחה עם 5 מחליפים על הספסל במקום 7, שאחד מהם הוא שחקן נוער. שחקני הקבוצה נראים מתחילת הפלייאוף כאילו הם משחקים עם בלוני חמצן על הגב. ולא, ליגת האלופות איננה תירוץ. הקבוצה של סוזה שיחקה לא פחות משחקים והצליחה לקחת אליפות בסטייל.
  • חוסן מנטלי: אי אפשר להאשים את קרויף שלא היה פנוי נפשית בשבועות האחרונים נוכח מות אביו. אך נראה, כי בשנה וקצת האחרונות לג'ורדי קצת נמאס. אם זה בשמועות על עזיבתו למועדונים אחרים באירופה, אם זה הסדקים בחומה הבצורה שבין העיתונות לחדר ההלבשה (המונח "שחקנים במכבי אמרו לנו" חזר לאופנה אחרי שנתיים שלא שמענו אותו) ואם זו תחושה של זלזול בליגה המקומית, החוסן המנטלי של הקבוצה נפגע וחלחל גם לתוצאות על המגרש.
    אי אפשר להאשים רק את קרויף, הרי בכל זאת מדובר במדינה שהמציאה את הפרטץ', שתקשורת הספורט בה היא בדיחה רעה במקרה הטוב, רמת השיפוט מתאימה לליגה מחוזית ג' באלבניה (ויסלחו לי האלבנים) ולמרות בניית האצטדיונים החדשים, עדיין המתקנים פה מעוררים גיחוך. כל אלה הם כמובן רק תירוצים, כי התקציב והחופש המקצועי של קרויף היו צריכים להוציא יותר.
  • בניית הסגל: אין זה סוד שהסגל של מכבי לא מאוזן. שחקנים מבוגרים מדי (בן חיים, גרסיה, זיו) לצד שחקנים שלא מתאימים לשיטה (בן בסט, אורלנדו) והסתמכות גדולה מדי על יכולת של שחקן אחד. בנוסף, הסגל התברר כקצר מדי, בגלל פציעות (ראו סעיף ב') ובגלל צהובים (ראו סעיף ג').

כל אלה, לטעמי מהווים את מכלול הסיבות שבעטיין העונה הנוכחית נחשבת ככישלון, גם אם מכבי תניף את הגביע (ובשביל זה היא תצטרך להבקיע, אתגר לא קטן). אני מקווה מאוד שהמסקנות יוסקו מהר וכי מכבי תגיע לעונה הבאה אחרי בדק בית וסבב חילופים לא קטן.

ולסיום: מזל טוב להפועל באר על האליפות. זכיתם בה בזכות ולא בחסד, זכיתם בה בעיקר לאור יכולת נהדרת וחוסן מנטלי לאורך מרבית העונה ובעיקר בשלבים המכריעים כשלא ויתרתם. אני יכול רק לאחל לכם המשכיות; זה טוב לכם, זה טוב לליגה וזה טוב לנבחרת. אבל אני אוהד מכבי ואני מאחל לכם ליהנות מהאליפות הזו כל זמן שאתם יכולים, כי לשמור על אליפות יותר קשה מאשר לקחת אותה.

Credit to "Maccabi Tel Aviv FC" Facebook page
Credit to "Maccabi Tel Aviv FC" Facebook page

 

Sorry, there are no polls available at the moment.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח