לאנץ' בלאצ'י

במסגרת השלב הראשון בליגה האירופאית בו מדורגת הפועל ב"ש היא הגרילה משוכה שאמורה להיות יחסית קלה, קבוצת לאצ'י האלבנית. הקבוצה האלבנית דורגה בשנה שעברה במקום השישי בארצה וכלל לא הייתה אמורה להתחרות השנה במפעל האירופאי.

הסיבה היחידה שהיא כן לוקחת חלק במפעל היא מאחר ושני המדורגות ראשונות נענשו על ידי מוסדות הכדורגל האירופאי בעקבות עבירות על התקנון ושאר הקבוצות שהיו מדורגות לפני לאצ'י לא עומדות בקריטריונים שיכולים לאפשר להם לשחק באירופה. וכך נוצר מצב הזוי שלאצ'י משחקת במפעל שאליו כלל לא הייתה אמורה להגיע. על פניו יריבה די חלשה עם תקציב נמוך אמורה להוות מטרד קל בדרך לשלב הבא שגם בו הפועל באר שבע תהיה מדורגת בזכות הישגיה באירופה בשנים האחרונות. אך שוב מתברר מחשבות לחוד ומציאות לחוד.

הפועל באר שבע לוגו

פתיחה מבשרת רעות

למשחק מול לאצ'י הגיעה הפועל ב"ש בצורה לא אידיאלית, ראשית חנן ממן וספורי שני המוציאים לפועל העיקריים בקישור של ב"ש לא יכלו לקחת חלק במשחקים בשל פציעה ומחלה.  שנית הבלם חאתם אל חמיד החליט ביום המשחק שבו אמור היה לפתוח בהרכב להודיע לברק בכר שהוא לא מרגיש מוכן מנטלית למשחק מאחר והמחשבות על עתידו (ההצעה מסלטיק) טורדות את מחשבותיו והוא לא יכול להיות מוכן ב-  100% למשחק.

במצב העניינים הזה לואיי טהא שלא היה אמור לפתוח פתח בהרכב כאשר אין בלם מחליף על הספסל כי עמית ביטון נשאר בארץ וחאתם הוצא כאמור מהסגל. ב"ש פתחה במערך התקפי: שטקוס וארבעה שחקני הגנה בן ביטון בימין ושון גולדברג מגן בשמאל.

הבלמים כאמור לואיי בימין ומיגל בשמאל שהוא פחות אוהב ופחות טוב בו. בקישור פתחו נאור סבג המפתיע שהיה טוב מאוד במחנה האימון ועדן שמיר כאשר מעליהם מתחת לחלוץ משחק נייג'ל האסלביינק. בכנפיים משחקים מצד שמאל מרין ומצד ימין ניב זריהן. בחוד בן שהר. על פניו הרכב התקפי שאמור לייצר לחץ על היריבה ולהביא ליתרון מהיר.

מיגל ויטור הפועל באר שבע
קרדיט לאתר הרשמי של הפועל באר שבע

 

בפועל כל התכניות השתבשו כאשר לאצ'י עלתה ליתרון כבר אחרי 3 דקות אחרי טעות בהגנה מקרן. הרחקה גרועה של בן ביטון, חטיפת כדור של שחקן לאצ'י שהכניס כדור מצויין לראש של החלוץ האמריקאי הצעיר שנוגח חלש לשער אחרי טעות בסגירה של מיגל ויטור שבעבר לא היה נכנע לשום מאבק בראש וזינוק מאוחר עד מאוד של שטקוס שהוציא כדור מהרשת.

אלתורים וחוסר מוכנות

לאחר הפיגור ניסו בהפועל ב"ש לחזור למשחק בהקדם האפשרי וניסו לדחוף כדורים לבן שהר לרחבה. השחקנים האלבנים התגוננו עם תשעה שחקנים וצופפו יפה מאוד את מרכז המגרש. כמו כן היה בולט מאוד שהשחקנים האלבניים יותר אגרסיביים ויותר רוצים לקחת את הכדור מהשחקנים של ב"ש וזו נקודה מדאיגה למחשבה מאחר וכל שידוד המערכות שנעשה השנה בב"ש היה בכדי להביא שחקנים שאולי גם אם הם לא הכי מוכשרים תמיד יילחמו כדי לזכות בכדור.

המחצית הראשונה הוכיחה דווקא הפוך, שהקבוצה האלבנית היא זו שרוצה יותר וממושמעת יותר טקטית. להפועל ב"ש היו כמה חצאי הזדמנויות במשחק כאשר זריהן פרץ מאגף ימין עם רגל שמאל לאמצע וניסה להכניע את השוער.

נראה כי השנה בכר החליט ללכת על קונספט שבו שחקן רגל ימין משחק בשמאל ושחקן רגל שמאל משחק בימין. כך אפשר גם להחליף בין השחקנים כדי לבלבל את היריב וכמובן שני השחקנים מסוגלים לחתוך גם לאמצע. את ניב זריהן רואים עושה זאת די הרבה וכך הוא גם כבש נגד בית"ר במרבית המשחקים, מארין עוד לא עושה זאת בצורה טובה מספיק וניכר ששיתוף הפעולה שלו עם שון גולדברג עוד לא אופטימלי.

אגב גולדברג, הוא שחקן בהחלט סולידי ועושה עבודה טובה מאוד בפן ההגנתי, אך ניתן לראות שהתקפית הבחור צריך לעבוד חזק על הקרוסים שלו. אורן ביטון אחרי עונה בינונית ואף מטה מכך בב"ש כרגע עולה כשחקן מחליף. הוא אמנם שחקן טוב יותר מגולדברג בפן ההתקפי אך הגנתית הוא פשוט חור. בכר לא אוהב שחקנים לא ממושמעים טקטית ולכן אורן ביטון שילם את המחיר במובן מסויים.

אורן ביטון, הפועל באר שבע
קרדיט לדף הפייסבוק של מנהלת הליגות לכדורגל

מחצית שנייה

חשבנו שלמחצית השנייה תעלה הפועל ב"ש כמו רוח סערה ותתקוף ללא הפסקה, אז חשבנו. בפועל הקבוצה נראתה מבולבלת יותר. משחק מאוד איטי והמון מסירות פשוטות שהולכות לאיבוד. היה ניכר שהשחקנים נלחצים ומתקשים לבצע פעולות פשוטות.

במובן אחד אבל ניתן היה להתעודד בפן ההגנתי לואיי טהא ומיגל ויטור סגרו הרמטית את קו ההגנה והביאו את הקבוצה מאוד קדימה ללחוץ על היריבה. הלחץ הזה לא הניב מצבים רבים מאחר והיה נראה שהכל מאוד מסורבל ושבלוני בהנעת הכדור. בדיוק בשביל זה צריכים שחקנים כמו מליקסון או מיכאל אוחנה שיודעים לבצע פעולות אישיות ולהכניס כדורים מפתיעים לרחבה. הרענון הגיע בצורת חילופים שהם בעצם מה שגרמו לבכר לצאת בסופו של דבר עם תוצאה שאמורה להספיק למשחק בטרנר אבל עם המון נורות אזהרה מהבהבות.

החילופים

בכר החל עם החילופים יחסית מאוחר וערך חילוף ראשון בסביבות הדקה השבעים. הוא הכניס את גל לוי והוציא את ניב זריהן. הפרשן במשחק אבי נמני החליט שמדובר בחילוף הגנתי ומדוע? כי מבחינת נמני העמדה של גל לוי היא אחורית יותר משל זריהן.

מה שנימני כנראה לא ידע זה שהסיבה שבכר הכניס את גל לוי היא בגלל התנועה המצויינת שלו לעומק מגל שני כאפשרות נוספת למסירה מלבד בן שהר והאסלביינק. וכך אכן הגיע שער השיוויון. שילוב פעולה יפה בין גל לוי לגולדברג.

דאבל פס בסופו מכניס גולדברג את הכדור לרחבה וגל לוי בועט מזווית קשה מתחת לחיבור לרשת. דבר אחד ברור לגבי גל לוי יש לו חוש הבקעת שערים ומעניין לראות אם יקבל הזדמנויות רבות יותר בקבוצה. לאחר מכן נכנס קאריו במקום בן שהר החלש שכלל לא הורגש. קאריו לא השפיע על המשחק יתר על המידה אך דבר אחד ניתן לומר עליו הוא רץ הרבה ועושה תנועה ויודע לעשות משחק לחץ ברמה לא רעה בכלל. השאלה אם הוא יודע לכבוש שערים ולזה כנראה נצטרך לתת עוד זמן בכדי להחליט.

ברק בכר הפועל באר שבע
קרדיט לדף הפייסבוק "מנהלת הליגות לכדורגל- IPFL"

זרים לא משדרגים

נקודה אחרונה שמן הראוי שבכר ייתן עליה את הדעת אלה הזרים. שטקוס היה במשחק מזעזע! מלבד הטעות בשער שיש לו חלק בשל הזינוק המאוחר שלו. הוא שמט כדור פשוט מבעיטה מ-30 מטר, סיבך את הקבוצה כאשר התמהמה במסירה ומסר כדור ברגל ליריב! ובאופן עקרוני השרה בעיקר פאניקה ולא בטחון על משחק ההגנה של הקבוצה. כאמור משוער שאמור להיות מוכח בן 34, זר אתה מצפה ליותר, הרבה יותר.

מיגל ויטור היה בסך הכל בסדר גמור והוא לאט לאט מתאושש. מניח שייקח לו עוד קצת זמן אך גם לו היה חלק בשער הראשון כאשר אפשר לשחקן של לאצ'י להגיע לנגיחה לפניו. בעבר למיגל ויטור זה לא היה קורה. אף אחד לא היה מנצח את מיגל ויטור באוויר. במקרה של ויטור צריך לתת לו עוד קצת זמן ואם יחזור אפילו ל-80% מהיכולת שהייתה לו כשהגיע לב"ש, מדובר בבלם אדיר! רק שלא ייפצע.

ג'ימי מארין שיחק בעיקר באגף שמאל וניתן לומר שהוא מאוד אוהב לגעת בכדור ומאוד פעלתן, יחד עם זאת שום פעולת תכל'ס המון בלבול ואיבודי כדור. לא מסכן מספיק את השער ולבסוף ניתן לומר הבחור מאוד רוצה אבל זה לא מספיק בטח למועדון שהכיר לפני מארין את וואקמה ויודע מה זה שחקן כנף שמאל דומיננטי.

מדובר בסגנון שונה של שחקן זה ברור אבל ציפינו ליותר משחקן זר שאמור לשדרג את הקבוצה ונחשב לשחקן העתיד של קוסטה ריקה. הזרים ביכולת הזו לא משדרגים את הפועל ב"ש ולשם כך מביאים זרים, לשדרג את הקבוצה ואת העמדה שבה הזר הובא. כרגע ברוב העמדות זה לא נראה כך למרות שעדיין מוקדם לשפוט.

הפועל חיפה, שטקוס
קרדיט לדף הפייסבוק ההתאחדות לכדורגל בישראל

נתון מעניין

שמונה משחקים שיחקו קבוצות ישראליות באלבניה נגד קבוצות אלבניות בכולן הקבוצות הישראליות ניצחו. ב"ש יצאה בתיקו. טוב שלא נכנסה לרשימה המפוקפקת של הקבוצה הראשונה שהפסידה לקבוצה אלבנית. שבוע הבא בטרנר המשחק השני. שם חייבים לנצח אבל יותר חשוב חייבים להרים את הרמה והיכולת, יכולת כזו לא תספיק להמשך בהנחה וב"ש רוצה להמשיך באירופה.

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח