הקלאסיקו הישראלי

המפגשים של מכבי תל אביב מול מכבי חיפה תמיד היו ללב ליבו של הכדורגל הישראלי, וגם בימים בהם שתי הקבוצות לא היו בשיאן, בקלות המשחקים ביניהן יכלו להיקרא “משחק העונה”. ב-10 השנים האחרונות הובקעו במשחקים בין הקבוצות לא פחות מ-2.5 שערים בממוצע, כך שמשחק טוב צפוי לנו בנתניה.

לקראת המשחק המסקרן בין שתי הקבוצות (שני, 20:55, נתניה), שני אוהדים משני צדי המגרש מנתחים את נקודות החוזק והחולשה של קבוצותיהם:


מכבי תל אביב – רוני אלפרן

מכבי ת”א מגיעה למשחק, לכאורה, במצב הכי טוב שיכלה לבקש; ניצחון מרשים על אלקמאר ההולנדית במגרשה הביתי, אשר העלה אותה למקום השלישי בבית בליגה האירופית, שלושה ניצחונות רצופים בליגה עם לא פחות מ-5 שערים לרשתה של הפועל תל אביב ויחס שערים של 4:18 בליגה. במפגשים מול מכבי חיפה, הצהובים מחזיקים ברצף מדהים של למעלה מ-4 שנים בהם לא נוצחו על ידי הירוקים בליגה, כאשר מאז ההפסד האחרון הקבוצה הבקיעה 28 שערים במפגשים אלה.

אז מדוע “לכאורה”?

הקבוצה של ג’ורדי קרויף משחקת באופן די קבוע במערך 4-3-3, ללא תלות בזהות המאמן או השחקנים. אמנם היו שינויים בצורת המשחק, כאשר בתקופות בהן שיחקו אלירן עטר או ראדה פריצה כחלוצים פילוסופיית המשחק הייתה מבוססת על לחץ ויציאה מהירה דרך האגפים ואילו בתקופת זהבי כחלוץ מרכזי כל הכדורים נעו במטרה להביא את זהבי לעמדת הבקעה. כיום, שותא ארבלדזה משאיר את מרכז השדה בידי אלברמן ומדוניאנין, כאשר הראשון אחראי על משימות ההגנה ואילו הבוסני מחלק את הכדורים לאגפים או למרכז במשחק מסודר. מבחינה התקפית, מכבי תל אביב של ארבלדזה מזכירה מאוד את התקופה הזכורה לטובה של סוזה.

עם זאת, ההגנה של מכבי ת”א איננה חזקה כבעבר, כאשר איגור פיליפנקה שהובא כמחליף לקרלוס גרסיה טרם התאקלם ולא מצא מקום בהרכב. יתרה מכך, מתחילת העונה חוליית ההגנה עברה שינויים רבים ולמרות שנראה כי המאמן אינו תומך בשיטת הרוטציה, בהגנה נאלץ לבצע שינויים רבים, חלקם מאולצים, כגון הכנסתו של דור פרץ כמגן ימני או שמאלי. מרכז ההגנה מתבסס על איתן טיבי, שרחוק משיאו, ומטל בן חיים שעד כה מהווה, באופן מפתיע, את העוגן בהגנת הקבוצה. אמנם בליגה מכבי ת”א ספגה עד כה 4 שערים בלבד, אולם נגד קבוצות בעלות התקפה מהירה ניכר כי ההגנה מתקשה וכך היה מול זניט, דאנדוק ואף מול בית”ר ירושלים. התקפה חיפאית מסודרת עם ניקיטה רוקאביצה, שכבר בעונה שעברה הראה שיש לו חיבה מיוחדת לשערו של ראיקוביץ’ עלולה לעשות כאבי ראש רבים לארבלדזה ולמרכז ההגנה התל אביבי.

מעניין יהיה לראות כיצד מכבי חיפה תעלה למשחק, דהיינו האם תבוא לצופף את הקישור ואת מרכז ההגנה, כפי שעשתה בגמר הגביע בעונה שעברה ותוגמלה על כך בתואר, או שתבוא לשחק כדורגל פתוח כפי שרנה מולנסטיין מנסה להנחיל לקבוצה, אולם צורת משחק זו עשויה לחשוף את האטיות שבהגנת חיפה, באופן שטל בן חיים וקיארטנסון ישמחו לנצל לטובתם.

מכבי תל אביב נגד מכבי חיפה נתונים
לחצו על מנת להגדיל את התמונה

 

מכבי חיפה – ליאור ציטרשפילר

מכבי חיפה מגיעה למשחק נגד הצהובים מתל אביב כנעלם אחד גדול. מצד אחד תוצאות הליגה מתחילת העונה לא מעידות על כך שמשהו חדש קורה בחיפה. מצד שני, הקבוצה של מולנסטיין נראית לראשונה מזה כמה שנים כמו קבוצה. אם בכל זאת נסתכל על התוצאות נגלה ניצחונות על הפועל תל אביב והפועל באר שבע ותיקו והפסדים מול בני סכנין, בני יהודה, מכבי פתח תקווה והפועל קריית שמונה. אולי הדבר היחיד שאפשר להוציא מזה זה שמול קבוצות גדולות (תסלחו לי אבל הפועל תל אביב הייתה היריבה במחזור הראשון ועד הדקה השלישית של העונה עדיין נחשבה קבוצה גדולה), שיוזמות יותר, מכבי חיפה נערכת נכון ומוציאה מעצמה יותר אבל כשהיא צריכה ליזום אז מתחילה הבעיה. מבחינת המערך, אין ספק שיש נחיתות משמעותית מול ההרכב שיעלה ארבלדזה:

עמדת השוער – בקיץ האחרון היינו עדים לסאגה ארוכה בכל מה שקשור לעמדת השוער הראשון של הקבוצה. בסופו של דבר בחיפה בחרו להיפרד מסטוייקוביץ ולשים את כל הקלפים על אוהד לויטה. בתחילת העונה זה הוכיח את עצמו ולויטה הציג יכולת לא רעה בכלל אבל אז הגיעה הפציעה ועמרי גלזר הצעיר שהוחתם כפוטנציאל עתידי יצטרך מהר מאוד להוכיח שיש כישרון בכפפות שלו.

הגנה – אחרי עוד סאגה בלתי נגמרת והגילוי הפתאומי והמרעיש שלקבוצה יש בעיה בעמדת המגן השמאלי, הוחתם מריו מוסה הקרואטי בקול תרועה רמה. במקרה הטוב קיבלנו את הגרסה הקצת יותר מנוסה של סאן מנחם. שדרוג משמעותי זה לא. דקל קינן נשמה אמתית וואליינטה, ששומר באופן עקבי ביותר על חוסר עקביות, יצטרכו להתעלות מול טל בן חיים והחברים. בעמדת המגן הימני, כושר השכנוע של מולנסטיין כנראה טוב יותר מזה של רוני לוי ותור-כריסטיאן קרלסן הבין שיש פה מגן ימני טוב לעומת קשר אחורי בינוני.

קישור – סוף סוף זה קרה, מאמן שמבין שנטע לביא הוא בהחלט פוטנציאל אבל הוא גם בטח לא קשר 50/50 אידיאלי. נטע הוסט לעמדת הקשר האחורי ומעט לפניו משחק ואצק כ-50/50. בעיניי הציוות הנכון ביותר ובטח הטוב ביותר שהיה למכבי חיפה בשנים האחרונות במרכז הקישור.

קישור קדמי וצפונה – רועי קהת הוא רכש נהדר לדעתי, לוקח לו קצת זמן להניע, אבל ברגע שהדברים קצת ירגעו בחיפה הוא יביא מהיכולות שלו. בעיניי הוא בדיוק החוליה החסרה בשביל לחבר סגל שחקנים כמו של מכבי חיפה לקבוצה. הוא אומנם משחק בדרך כלל באמצע כשחקן הקישור המרכזי השלישי מעל נטע וואצק ומתחת לחלוץ, אבל בשני המשחקים האחרונים מולנסטיין הציב אותו על הקו למשימות הגנתיות, ככל הנראה בגלל שהוא לא סומך על ורמוט שימלא את המשבצת ובהתקפה נתן לו ולרמוט יד חופשית להתחלף בתפקידים. אני מניח שזה גם מה שיקרה הפעם. כאן מגיעה ההתלבטות הכי גדולה של מולנסטיין, מי ישחק על הקו השני ומי יפתח כחלוץ, פה יש למאמן מספר אפשרויות ועל פי הדיווחים נראה שיש התלבטות בין עטר, רוקביצה, פלט ואולי גם ריאן. אני אישית אשמח אם רוקביצה ישחק על הקו ופלט באמצע עם האפשרות לרענן עם עטר מהספסל, לפחות עד שיוכיח שהוא חזר לכושר מלא ולחשק מקסימלי. מערך כזה יאפשר גם ליהנות מהמהירות של רוקביצה למתפרצות וגם להוריד לחץ ולתת להגנה לנוח ולהתארגן על ידי ניצול של פלט כפיבוט.

לסיכום – צפוי משחק מעניין, מכבי תל אביב תיזום, תלחץ, תגיע למצבים. אם ההגנה של חיפה תעמוד בעומס ובמהירות ולגלזר הצעיר לא ירעדו הכפפות, מכבי חיפה תוכל לנצל את זה למצבים בצד השני. בכל מקרה, ככל שהמשחק יתקדם אם מכבי תל אביב לא תצליח להבקיע, הביטחון יוכל לחזור לשחקני חיפה. לצערי אני לא אופטימי ושלוש נקודות ירוקות יהיו הפתעה ענקית.

 
   
   

רוצים לעזור לנו לעשות דברים חדשים?

תתמכו בנו

*כל עזרה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח