הכוכב השחור של הספורט הלבן

"כל פעם שאני נכנסת לאצטדיון הזה, אני נדהמת מהגודל שלו, אבל בעיקר מהיסטוריה של האדם שעל שמו האצטדיון נקרא. אדם שעשה כל כך הרבה עבור ספורט ועבור שחורים בספורט. הוא השפיע על אנשים הרבה יותר מטניס, זה מדהים שאדם מספורט משפיע על כ"כ הרבה אנשים מכל קצוות החברה"
סרינה ויליאמס

סרינה וויליאמס פרסומת סופרבול

השבוע מציינים 27 שנים למותו של הטניסאי ארתור אש, שנחשב עד היום לטניסאי השחור הגדול בהיסטוריה. על שמו נקרא אצטדיון הטניס הגדול בעולם היושב בניו יורק, שם משוחק טורניר הגרנד סלאם האחרון בשנה – ה-US Open. ארתור אש היה חלק מנבחרת הטניס של ארצות הברית בגביע דיוויס בשנות ה-60 וה-70. ב-1968, כאשר נבחרת הטניס של ארצות הברית הייתה צריכה לנסוע לדרום אפריקה למפגש בין הנבחרות, אש לא קיבל ויזה לדרום אפריקה ונמנע ממנו לקחת חלק בתחרות. האיסור, ששב על עצמו ב-1971 וב-1972, גרם לארתור לצאת למאבק פומבי בהחלטה.

למרות חוסר שיתוף פעולה מצד קולגות, שבעיקרם היו טניסאים לבנים שנהנו ממעמד של אזרח סוג א' בחברה, ארתור אש לא נכנע והמשיך להילחם לבדו, דרך העלאת מודעות למדיניות האפרטהייד. אש הפך להיות דמות בולטת במאבק של השחורים לשוויון חברתי.

אש זוכה באליפות ארה"ב הפתוחה ב-1968. הגבר השחור הראשון והיחידי שעשה זאת עד היום. לימים האצטדיון הראשי בתחרות נקרא על שמו.

מאבקו החל לשאת פירות כאשר ב-1971, בעת מפגש בין טניסאי דרום אפריקאי לבן לטניסאי בריטי בטורניר בבוסטון, האיגוד הלאומי לקידום אנשים צבעוניים בארצות הברית הפגין וקרא: "Paint him black and send him back", מחאה פומבית ראשונה כנגד דרום אפריקה, באירוע ספורט בארצות הברית.

ב-1973, כאשר לחצים מכלל החזיתות הופעלו על משטר האפרטהייד, אושרה הוויזה לאש שהחליט לנסוע לטורניר הטניס בדרום אפריקה, לא לפני שהתנה את השתתפותו בטורניר באי הפרדה בין גזעית ביציעים ונענה בחיוב, דבר שלא קרה מעולם במדינת האפרטהייד עד אז.

 

מבין כל האנשים שפגש וראה במהלך הטורניר, נער אחד משך את תשומת ליבו במיוחד. בכל פעם שאש היה יוצא מהמלון לאימון או למשחקים, הילד היה עומד לצד הדרך ובוהה בו. לפני סיום הטורניר, אש החליט לגשת לילד ולשאול אותו מדוע הוא נועץ בו מבטים כל יום, הילד השיב בעיניים נוצצות "אתה האדם השחור החופשי הראשון שאני רואה בדרום אפריקה".

אש אמר כי "שום דבר ממה ששמעתי או נאמר לי במהלך השהות שלי בדרום אפריקה, לא נגע בי כמו מילותיו של הילד". אש נתן את אחת מתצוגות הטניס הטובות ביותר שלו, כאשר הגיע לגמר היחידים והפסיד, אך זכה בטורניר בגמר הזוגות. אך ניצחונו היה גדול עוד יותר. המודעות בעולם עלתה והחרם בטניס על דרום אפריקה בא לידי ביטוי כאשר כשנה לאחר מכן, נבחרת הטניס של הודו פרשה ממשחק הגמר של גביע דיוויס מול דרום אפריקה כמחאה על משטר האפרטהייד.

ארתור אש ונלסון מנדלה בעת ביקור מנדלה בניו יורק ב-1990.
האדם השחור החופשי הראשון בדרום אפריקה והמנהיג השחור הראשון של דרום אפריקה.

ארתור אש המשיך לעשות היסטוריה כאשר ב-1975 היה לשחקן השחור הראשון שזוכה בווימבלדון בסבב הגברים ועוד היום הוא נותר השחקן השחור בסבב הגברים שהצליח לזכות בשלושה גרנד-סלאמים – ווימבלדון, US Open ואליפות אוסטרליה הפתוחה.

הקריירה הגדולה של אש, שכללה זכיות ב-76 תארים, כולל 4 זכיות בגביע דיוויס, הסתיימה בעקבות ניתוח לב ב-1979. לאחר הניתוח, אש נאלץ לפרוש. אש נותר פעיל כפרשן ספורט, קפטן נבחרת ארה"ב במשך 5 שנים, ממקימי ליגת טניס לילדים וככתב במגזין טיים ועיתון הוושינגטון פוסט.

בדיעבד, מסתבר כי ניתוח הלב שהביא לפרישתו היה קטלני כיוון שהעירוי לא היה סטרילי וב-1988 התגלה כי אש נשא נגיף HIV וחולה באיידס. את דבר המחלה שמר בסוד עד ל-1992 ונפטר כשנה לאחר מכן. כחמישה חודשים לאחר מותו, ארתור אש זכה לכבוד כאשר ביל קלינטון העניק לאשתו את מדליית החירות הנשיאותית, העיטור האזרחי הגבוה ביותר.

סרינה חוגגת עוד גרנד סלאם באצטדיון על שם האיש שהעניק לה השראה להפוך לגדולה מכולן.

עד היום בסבב הגברים, אש נתפס כשחקן הגדול בהיסטוריה ומורשתו ממשיכה להיות מונצחת דרך פעילויות רבות על שמו. האיש ששבר מחסומים חברתיים בחייו העניק השראה לספורטאים שחורים רבים ובעיקר לאחת בשם סרינה וויליאמס, שסיפור חייו הניע אותה להפוך לשחקנית טניס הטובה ביותר.

"גזענות לא מהווה תירוץ ללא לעשות את הכי טוב שלך"
ארתור אש (‏ 6.2.1993 – 10.7.1943)

שער מגזין "Sports Ilustrated" לאחר מותו של אש


סרינה ויליאמס על ארתור אש, מתוך ה- BBC.com

https://www.bbc.com/sport/av/tennis/33282768

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח