In Danny we trust

שתי קבוצות כדורסל החליפו הקיץ כמעט את כל הסגל שלהן. הראשונה אחרי הצלחה מעל ומעבר לציפיות, בוסטון סלטיקס, והשניה אחרי כישלון טוטאלי, מכבי ת"א.

נו באמת, מה אתה בכלל משווה בין הצוללת הצהובה שמזגזגת שנים ומחפשת את הכיוון לבין מועדון שמנוהל כבר מעל עשור ע"י דני איינג', אחד מהמנהלים המוערכים ביותר בספורט האמריקאי, שבסידרה של עסקאות הביא אליפות לפני תשע שנים ובסידרה נוספת של עסקאות החזיר את בוסטון לצמרת בשנתיים האחרונות? אז זהו, אני לא משווה, אבל במבט נוסף על מה שעשה איינג' בקיץ האחרון ובעיקר השבוע, אפשר לראות כמה סממנים צהובים, כי הוא פשוט סובב את הספינה של הסלטיקס במאה ושמונים מעלות, מקבוצה שנבנית באופן מדוד ומשחקת בסגנון מסויים, לקבוצה שנבנית תוך קיץ אחד ותשחק כנראה בסגנון אחר לגמרי.

אייזיאה תומאס
Credit to official NBA facebook page

מה גרם לשינוי הדרסטי הזה? מה הביא להחלפה של אייזיאה תומאס פלוס שלוש בקיירי אירווינג? האם זה רק החיפוש העקבי של איינג' אחרי הסופרסטאר שישנה את עתיד המועדון או הלחץ של התקשורת לבצע טרייד ולהשתמש בערימת הנכסים שלו? אני חושב שהסיבות הן אחרות.

ראשית, דווקא ההצלחה בפלייאוף האחרון, שהסתיימה בהפסד בגמר המזרח לקליבלנד, הביאה את איינג' וסטיבנס להכרה כי ההרכב הנוכחי, סליחה הקודם, של הסלטיקס אינו מספיק, גם אם יוסיפו עוד כוכב. זה לא רק אייזיאה תומאס הבעיה, אלא כל ההרכב, שרובו שחקנים בינוניים שסטיבנס הוציא מהם הרבה יותר מהמקסימום. אסור לשכוח שלבוסטון היה הרבה מזל בפלייאוף ויכול מאוד להיות שלולא הפציעה של רונדו הם לא היו עוברים את שיקאגו ולולא ההתפרקות של וושינגטון בסיום המשחק השני בסידרה הם לא היו עוברים גם אותם.
אמנם בסידרה מול קליבלנד תומאס לא שיחק, אולם הבדלי הרמות היו ברורים. שתי הקבוצות לא היו באותה ליגה.
אצל מכבי ת"א הכישלון הביא לניקוי האורוות ואצל הסלטיקס דווקא ההצלחה הביאה לאותה מסקנה.

שנית, יש לי הרגשה שזו דרכו של איינג' לתרגם את השינוי שעובר על הליגה ומתבטא במעבר של מוקד הכח לשחקנים, עם דגש על הכוכבים הגדולים, שמעוניינים לשלוט בגורלם ולקבוע את עתידם. ראינו את זה אצל לברון, דוראנט וכריס פול דרך החוזים שלהם והמעבר בין הקבוצות ואצל אירווינג ופול ג'ורג', שפשוט כפו על הקבוצות שלהם לבצע טרייד. המשמעות היא שקבוצות נבנות לטווח המיידי, מאחר והכוכבים חותמים לטווח קצר ומאחר ואין להם כל סנטימנט ארוך טווח כלפי הקבוצה, והם יעברו ללא היסוס אם זה יתאים להם. לכן עדיף כוכב אחד עם חוזה לשנתיים, על פני כוכב אחר עם חוזה לשנה בלבד, טוב ככל שיהיה. נכון לעכשיו כל השחקנים המשמעותיים של בוסטון חתומים לשנתיים הקרובות, וזה מתקשר לנושא הבא.

הסיבה השלישית היא האמונה בבראד סטיבנס וביכולת שלו לבנות שוב קבוצה מנצחת כמעט מאפס, כי נשארו לו רק ארבעה שחקנים מהעונה הקודמת וכי אלו שהגיעו הם בעלי תכונות שונות לחלוטין מהשחקנים שעזבו.

קיירי
ארווינג. כפה על קליבלנד את הטרייד Credit to NBA Official Twitter

רבים שואלים האם קיירי אירווינג ישתלב בשיטה ובסגנון של הסלטיקס. לדעתי זו שאלה לא רלוונטית, מכיוון שסביר להניח שסטיבנס יתאים את השיטה לסגל החדש שלו. יהיו בוודאי עקרונות ותרגילים שלא ישתנו, מאחר ויש דימיון בין הסגנון של אירווינג לזה של תומאס, אבל גורדון הייוורד וג'ייסון טאטום שונים מכל מי ששיחק אשתקד בעמדה שלהם. אחרים שואלים אם אירווינג יוכל להשתלב בסגנון הקבוצתי שחביב על סטיבנס. לי אין שום ספק שהתשובה חיובית, מכיוון שאירווינג שיחק רק עונה אחת עם מאמן אמיתי שניסה להכתיב סגנון לקבוצה שלו, ואני מתכוון לדיוויד בלאט. אני בטוח שסטיבנס ישדרג את אירווינג בכל האספקטים של המשחק וידע לשלב אותה בכדורסל השיטתי שלו ולא חשוב באיזה שיטה הוא יבחר, ויש להם שנתיים מינימום למקסם את המהלך.

כאוהד של בוסטון, עצוב לי לראות את תומאס עוזב מכיוון שהוא הביא למגרש ניצוץ אחר. החיוך התמידי וההצלחה כנגד כל הסיכויים ועל אף המגבלות הפיזיות הם דברים יוצאי דופן בליגה וחיברו אותו באופן יוצא מהכלל לקהל הביקורתי של בוסטון. עצוב, אבל גם לי ברור שאיתו כנראה אי אפשר לקחת אליפות, אלא אם יש לצידו את לברון

קשה להעריך אם טרייד כזה הוא מוצלח או לא וכמו כל עסקה רק התוצאות בשטח יכריעו מי מהקבוצות הרוויחה ומי הפסידה. מרבית הפרשנים משוכנעים ששתיהן הרוויחו ומתווכחים רק על כמה.
אפשר להוריד את הכובע בפני איינג' על היכולת שלו לקבל החלטות משמעותיות קרות וחסרות סנטימנטים כמעט לחלוטין. טובת הקבוצה מעל לכל.
אם הוא יצליח מקומו בהיכל התהילה של מנהלי הכדורסל מובטח, ואם לא, התקשורת הנושכת בבוסטון כבר תגרום לו להתחרט.
איך אומרים בבוסטון: "in danny we trust".
אומרים ומתפללים.

דני איינג', בוסטון
Credit to "Boston Celtics" Facebook page
 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח