שער הגיא

כותבי הזווית נפרדים ממולנסטיין, מסבירים מה יזכרו ממנו בעתיד ומקווים שלוזון יחזיר את המועדון האבוד לימים יפים יותר (אבל בכלל לא בטוחים שהוא מסוגל)

"דבר אינו נצחי בעולם, מלבד השינוי", אמר הפילוסוף היווני הרקליטוס לפני כ-2,500 שנה (יש שמועות שפרנצ'סקו טוטי בדיוק למד להקפיץ כדור באותם ימים). "ובוא לא נשכח את הכישלון של מכבי חיפה", הוסיפו השבוע האוהדים הירוקים, שנאלצו עוד פעם להרגיש את כל האוויר יוצא מבלון הציפיות האחרון שנופח לנגד עיניהם  -זה שעליו שילמו אלפי שקלים במהלך העונה ועבורו הקדישו שעות ארוכות של נסיעות, פקקים ועצבים ביציע.

איכשהו, (גם) הפעם הרגישו אוהדי חיפה שהפעם זה שונה. שסוף סוף הגיעה עונה אותה לא יסיימו כבר בחודש ינואר. לא צלחת אליפות או גביע עמדו לנגד עיני האוהדים, גם לא מקום באירופה. רק החזרת הצבע הירוק ללחיים, תחושת הגאווה שעדיין זכורה להם מפעם, זו שעדיין מדגדגת להם בכל פעם שהם מגיעים לאיצטדיון ורואים את הקהל האגדי הזה מגיע בעשרות אלפיו. אבל איך אמר הרקליטוס בהזדמנות אחרת? "כגודל הציפי – גודל הזיבי". וכך עזבו שיירות האוהדים הירוקות את האיצטדיון המוזהב, זה שהפך לארמון אבל ממש לא למבצר, עם ההבנה שהנה זה שוב קרה להם. הבלון שוב התפוצץ ושאריותיו העלובות עוד מלמלו כמה משפטים באנגלית בריטית בחדר מסיבת העיתונאים. לאוהדים זה כבר לא שינה הרבה.

Thank you Rene
Credit to "Maccabi Haifa FC" Facebook page

איך זה נגמר, בסוף, כולם יודעים. יום למחרת שאריות הבלון, או בשמן המלא רנה מולנסטיין, נקראו למשרדו של יעקב שחר, שם נגמר הסיפור באופן רשמי. לא חלף הרבה זמן עד שמכבי חיפה כבר הספיקה להודיע על החתמת המאמן החדש בדמותו של גיא לוזון. אז האם לאוהדים הירוקים יש סיבה להאמין שהפעם, סוף סוף, תגיע הישועה? ומה נזכור מרנה מולנסטיין? 5 כותבי הזווית ואוהדי מכבי חיפה  ותיקים (ניתן לשלוח אמפתיה למשרדי המערכת, תודה) התקבצו כדי לענות על השאלות הבוערות של הרגע וכדי להיפרד מאחד המאמנים האלגנטיים ביותר שדרכו כאן – וזה שרשם את הכישלון הצורב ביותר.

 

השתתפו: ליאור ציטרשפילר, אוהד ריבן, נמרוד קדוש, מורן כהן, רוני כהן פבון, גיל קריא.

 

  1. האם מולנסטיין היה צריך ללכת?

אם אתם מחפשים חילוקי דעות בין האוהדים, זה לא המקום בשבילכם. כאן תמצאו תמימות דעים מוחלטת, לפיה מולנסטיין היה חייב לפנות את הכיסא. "אם בתחילת העונה עוד ראינו שמץ של רעננות ושבירת שגרת החילופים הקבועים והקיבעון המחשבתי, ככל שהתקדמה העונה יכולנו לראות שהקבוצה פשוט לא מאומנת. רנה ניסה כל הזמן להמציא את הגלגל עם הצבות של שחקנים בעמדות שהם לא מורגלים אליהם. פתאום גילינו שגם לרנה יש קיבעון", אומר מורן כהן.

 

  1. באיזו נקודה הבנת שהוא כבר לא המאמן שיחזיר את המועדון לגדולה?

ציטרשפילר: "בשרשרת ההפסדים הנוכחית".

אהוד: "דווקא אחרי ההפסד לב"ש".

קדוש: "אחרי חלון ההעברות של ינואר. אם לפני כן היה ברור שהסגל לא היה מספיק טוב, אחרי שהוא קיבל חיזוק כמעט לכל מערכי הקבוצה, הקבוצה המשיכה ללכת אחורה ביכולת ובתוצאות".

כהן: "כשהוא החליף את עומרי גלזר באוהד לויטה. אז הבנתי שהוא כבר לא מסתכל על העתיד הירוק אלא על ההווה האפור".

רוני וגיל: "המחשבה נכנסה לראש כבר אחרי ההפסד הביתי לבית"ר (כנראה זכר לאותו הפסד שהביא לפיטורי סטנוייביץ'). מאז היא  הלכה והתעצמה עם כל הפסד ואכזבה, אבל רק ההתפרקות בדרבי הביאה את שנינו להגיד את המשפט "הוא חייב ללכת".

רנה מולנסטיין
רנה מולנסטיין, נכשל אבל מנסה דברים חדשים. צילום: עמוד הפייסבוק של מועדון כדורגל מכבי חיפה

 

  1. איפה בדיוק הוא כשל?

ציטרשפילר: "בתמימותו, הוא חשב שיצליח ללמד את השחקן הישראלי לחשוב".

אהוד: "איבד את היכולת לזהות מה ההרכב הכי טוב בשביל הקבוצה".

קדוש: "הכישלון הכי גדול הוא שאחרי יותר מחצי שנה בתפקיד, לקבוצה עדיין אין מערך מסודר בו כל שחקן יודע איפה הוא משחק, אי אפשר להצביע על שיטת משחק ברורה שהמאמן מנסה להנחיל לקבוצה והכי גרוע, ההתעקשות לנסות שחקנים בתפקידים שונים בכל משחק בלי שום יציבות נראית לעין".

כהן: "בחוסר היכולת לבחור שיטה שתתאים לשחקנים שיש לו. ביציאה למחצית השנייה של המשחקים, כמעט תמיד מכבי נראו רע".

רוני וגיל: "דווקא בעונה בה המאמן קיבל את כל הסבלנות שבעולם מההנהלה והקהל, נדמה כי הרבה פעמים מקור הלחץ וחוסר היציבות הגיע דווקא ממנו. השינויים בעמדות השחקנים וההתעקשות לנסות לפרוץ דרך כל שבוע מחדש הביאה לחוסר תיאום שהתפוצץ לרנה בפנים".

 

  1. אז מי האשם בכישלון?

ציטרשפילר: "כולם, אבל בעיקר השחקנים שפשוט לא מבינים את גודל המעמד".

אהוד: "שאלה קשה. יש דברים של טווח ארוך שהם שחר, אבל העונה ספציפית זה מתחלק בין מאמן-קרלסן-יכולת שחקנים".

כהן: "רנה, תור (השחרור המאסיבי בינואר גם אם היה נכון, השאיר קבוצה מפורקת מפני שעדיין לא הגיעו מחליפים), יעקב שחר, השחקנים".

קדוש: "לא מי אלא מה. שנים של מתן הזדמנויות רבות לרכש שלא התאים לרמת המועדון מול אי מתן הזדמנויות לשחקנים מבטיחים ממחלקת הנוער לאורך זמן. נוסף על כך, עד העונה יענק'לה חיכה שסופת אלונה ומיטש תחלוף ולכן לא נכנס למאבק על הישראלים הטובים ביותר ולכן נוצר פער של כמה שנים מול היריבות העיקריות לצמרת".

רוני וגיל: "מי ששיחרר את משומר. ובנימה רצינית יותר: מצחיק להפיל את כל הכישלון של מכבי חיפה על הכתפיים של מולנסטיין, אבל אין ספק שהוא לא עשה מספיק כדי לשפר את המצב. האם הוא האשם הבלעדי? לא. האם היה חייב ללכת? בהחלט".

 

  1. האם סגל השחקנים הנוכחי מספיק טוב?

ציטרשפילר: "לליגה, כן. צריך להחליף את שני הבלמים ואת המגן השמאלי, כל השאר טובים מספיק".

אהוד: "לרוץ לאליפות? לא. לסיים במקומות 4-6? בהחלט".

קדוש: "הסגל באמת מצוין ולמעט חיזוק נקודתי לא צריך לשנות הרבה. הקבוצה, וקרלסן בראשה, צריכה להחליט איך היא רוצה לשחק ולפי זה לשנות את הסגל. לפי דעתי לקראת העונה הבאה אחד מתוך ואצק/אלושי יצטרך לפנות את מקומו לטובת קשר התקפי יותר שיוסיף יצירתיות בחלק ההתקפי (מתוך הנחה שצריך לבנות על נטע לביא בתור קשר מוביל במרכז)".

כהן: "בהחלט מספיק טוב. יש שלד איכותי החל מעומרי גלזר דרך קגלמאכר, ואצק, נטע, קהת, דמארי, עטר, ורמוט, רוקאביצה, עזמי, אלושי וכן גם עוואד ושאר חבריו מהנוער".

רוני וגיל: "סגל השחקנים של מכבי חיפה היום הוא בין השלושה הטובים בליגה, וגם במשולש הפסגה יש לו מה למכור. אולי במקום לקוות למאמן שיהפוך את הקבוצה לשלם שגדול מסך חלקיו, צריך פשוט לקוות שלוזון יהפוך את הקבוצה לשווה בדיוק לסך חלקיה, ויתן לשחקנים להראות מה שהם יודעים. זה כבר יהיה שיפור משמעותי".

 

  1. מה נזכור ממולנסטיין?

ציטרשפילר: "את פרגוסון ברקע".

אהוד: "כדורגל משעמם".

קדוש: "את זה שהוא מילא אותנו באופטימיות עם הגישה החיובית שלו, וכמובן את הבדיחות על זה שבשבוע הבא לויטה ישחק כחלוץ בזמן שאלושי יהיה שוער".

כהן: "הראיונות איתו היו הדבר הכי מרגיע בעולם. אם היינו בערוץ "בייבי" זה היה מושלם".

רוני וגיל: "את חבשי כקשר אחורי (ודווקא לא רע בכלל)".

 

  1. מה הצעדים הראשונים שלוזון חייב לעשות?

ציטרשפילר: "להכניס ביטחון!"

אהוד: "להחזיר להרכב את עטר וקינן".

כהן: "לבחור בשיטת משחק שתתאים לשחקנים (אולי תור מלכתחילה צריך להביא מאמן שיתאים לשחקנים שיש), להחזיר את גלזר לשער כי הוא שוער העתיד ולבנות את העונה הבאה כבר מעכשיו".

קדוש: "קודם כל לשבת עם קרלסן ולגבש שיטת משחק שתוציא את המקסימום מהסגל שיש כרגע. אחת הבעיות הגדולות עם מולנסטיין הייתה העובדה שהוא שינה שיטות והרכבים בכל שבוע, אבל תמיד זה נראה כאילו הוא מאלץ שחקנים להתאים לשיטה שהוא בחר בלי קשר ליכולות שלהם".

רוני וגיל: "לעבוד על התיאום בין השחקנים בעמדות הטבעיות שלהם. וגם לשמור על הקשר עם הקהל. בעונה כזו, זה הדבר הטוב היחיד שניתן לומר על מכבי חיפה".

גיא לוזון מכבי חיפה
Credit to "Maccabi Haifa FC" Facebook page

 

  1. מה עוד נשאר להוציא מהעונה הנוכחית?

ציטרשפילר: "ממש כלום. לא לרדת ליגה".

אהוד: "לסיים בפלייאוף העליון, אני מניח".

כהן: "יסודות להצלחה של העונה הבאה".

קדוש: "כל מה שנשאר מהעונה הזו זה לבנות שיטת משחק ולרוץ איתה תוך קיבוע מעמדות בסגל. לראות בדיוק מי מהסגל מתאים למה שרוצים לעשות ואיפה בדיוק צריך להתחזק כדי שהשיטה הזו תעבוד".

רוני וגיל: "להנחיל שיטה, ליצור תלכיד שרץ ביחד, ולשפר את התיאום בין השחקנים. אם נרוויח שלד שירוץ אפילו חצי עונה ביחד, העונה הבאה אולי לא תתחיל עם הפסד מביך לנומה קליו (ולא רק כי לא נגיע לאירופה)".

 

  1. האם מכבי חיפה תוכל להתמודד על האליפות בעונה הבאה?

ציטרשפילר: "לא".

אהוד: "לא".

קדוש: "מכבי חיפה צריכה ויכולה להתמודד על האליפות בשנה הבאה. ברגע שלא ידברו על תהליך אלא באמת יתנו לו לקרות אולי זה יקרה".

כהן: "כן. רק צריך לבחור את המאמן הנכון שיתחבר לאוסף השחקנים הטוב".

רוני וגיל: "תמיד נענה על שאלה כזו בחיוב. השנים האחרונות לימדו אותנו שאוהדי כדורגל יכולים להיות נאיביים במיוחד, כל פעם מחדש. אז הלב אומר כן, אבל הראש אומר שאם נגיע למקום 2-3 נוכל להגיד שבאמת עשינו צעד קדימה".

Print Friendly, PDF & Email
 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח