פורצת הדרך הגרמנייה הראשונה

אינקה גרינגס. כמה מכם שמעו את השם הזה בעבר? פרט לכך שמדובר באחת החלוצות הטובות ביותר שהיו לנבחרת גרמניה, גרינגס היא גם האישה הראשונה שהצליחה לשבור את תקרת הזכוכית, והפכה למאמנת מקצועית (כלומר, שעובדת בשכר) של קבוצת גברים בגרמניה.

Credit to 'Inka Grings' Facebook page

 

גרינגס נולדה ב-1978 בדיסלדורף, ואת מרבית הקריירה שלה כשחקנית העבירה במועדון מהעיר השכנה דויזבורג. אז נקרא המועדון FCR 2001 דויזבורג, עד ששמו שונה ב-2013 לשם זהה לזה של המקבילה הגברית, MSV דויזבורג. היא שיחקה במועדון מ-1995 ועד 2011, כאשר היא זוכה איתו באליפות גרמניה פעם אחת, שלוש פעמים בגביע הגרמני, ועוד פעם בליגת האלופות לנשים ב-2009, כאשר היא כובשת שלושער במשחק הראשון מבין שניים בגמר. בקדנציה הארוכה שלה בדויזבורג היא רשמה נתונים לא אנושיים של 353 שערים ב-271 הופעות. למי שאינו מכיר את הליגה הגרמנית לנשים, כמעט מדי מחזור ישנם משחקים שמסתיימים עם ניצחון בהפרש דו ספרתי של שערים, כך שכמות השערים של גרינגס היא כמובן מרשימה, אך אינה מפתיעה במיוחד.

לאחר התקופה הארוכה בדויזבורג, גרינגס העבירה כמה עונות בציריך, גם כן עם כמות שערים מטורפת, עוד חצי עונה בארה"ב, ואת עונת הפרישה שלה עשתה בקלן מהליגה השנייה. בנוסף היא הייתה 6 פעמים מלכת השערים של הבונדסליגה, ונבחרה 3 פעמים לשחקנית השנה בגרמניה. כמובן שגם בנבחרת הייתה לה הצלחה עם שתי זכיות באליפות אירופה, שבשתיהן סיימה כמלכת השערים, ובסך הכל 64 שערים ב-96 הופעות במדי נבחרת גרמניה.

Credit to 'Inka Grings' Facebook page

 

מיד לאחר שתלתה את הנעליים ב-2014 קיבלה את משרת האימון, איך לא, בדויזבורג. בעונתה הראשונה במועדון היא ירדה איתו לליגה השנייה, אולם הצליחה בחלוף שנה להחזיר אותו לליגה הראשונה. בעונתה השלישית והאחרונה כמאמנת נשים היא סיימה עם דויזבורג במקום ה-10 (מתוך 12) בבונדסליגה, והחליטה לחפש אתגר חדש למרות שהחוזה שלה היה תקף לעוד עונה.

למרות כל הרצון שכדורגל הנשים יהיה שווה במעמדו לזה הגברי, הרי שכדורגל גברים נחשב יוקרתי בהרבה, וגרינגס החליטה שהיא רוצה לקפוץ למים העמוקים. בשנת 2016 נשאלה גרינגס בראיון לעיתון 'די וולט' על השאיפות שלה להשתלב בתחום האימון של הכדורגל הגברי, והשיבה: "זו מטרה בשבילי, זה חלום. משהו שאני בהחלט רוצה לחוות. אני מאמינה שזה אפשרי". על הקושי בעבודה בתחום שהוא ברובו גברי היא אמרה כי "במידה ובמאה ה-21 בגרמניה צריך ייצוג נשי כפוי, כדי לתת בכלל הזדמנות לנשים לעבוד במקצוע מוביל, זוהי עדות לעד כמה החברה שלנו עדיין בעייתית".

החלום של גרינגס התגשם די במהרה כאשר בעונת 2017-18 היא קיבלה את תפקיד המאמנת בקבוצת העד גיל 17 של ויקטוריה קלן. הקבוצה הבוגרת אומנם משחקת בליגה השלישית, אך קבוצת הנערים של המועדון שיחקה אז בליגה הבכירה. למרות שבסוף העונה סיימה הקבוצה במקום הלפני אחרון עם ירידת ליגה, גרינגס שללה מכל וכל חזרה לאימון קבוצת נשים, והכריזה כי היא רוצה לבסס עצמה בתחום האימון של קבוצות גברים.

 

באחד באפריל 2019 הפכה גרינגס לאישה הראשונה שמאמנת קבוצת גברים באחת מארבע הליגות הבכירות בגרמניה, כאשר היא התמנתה למאמנת של SV 19 Straelen (עיירה של כ-16 אלף בני אדם השוכנת על הגבול עם הולנד) מהליגה הרביעית. גם העונה הזו לא הסתיימה יפה עבור גרינגס. למרות שלא היא עמדה על הקווים ברוב העונה, הקבוצה סיימה במקום ה-16 וירדה לליגה החמישית. נכון לכתיבת שורות אלה גרינגס עדיין הינה המאמנת של הקבוצה, שמוליכה את הליגה בפער גדול בדרך חזרה לליגה הרביעית.

אז נכון, עדיין אין לנו מאמנת אישה בליגה מקצוענית בגרמניה (ליגה שלישית ומעלה), אך יש לנו מספר נשים, בגרמניה ומחוצה לה, שהגיעו לתפקידי אימון ולתפקידי מפתח במועדונים מכובדים. יש לנו שופטת שמנהלת משחקים בליגה הבכירה, ויש לנו כדורגל נשים שצובר יותר קהל, תקציב והערכה עם כל יום שעובר ולמרות הקשיים הרבים עימם הענף מתמודד. גרינגס עדיין צעירה, ויכול להיות שקריירת האימון שלה לא תלך ותתפתח, אבל אין ספק שהיא מהווה מודל לחיקוי להרבה נשים מצליחות שמתמודדות עם קשיים בתחומים שנשלטים על ידי גברים.

אינקה גרינגס
Credit to 'Inka Grings' Facebook page
Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח