זמן קסם

כך נראתה ההתכתבות בקבוצת מונדיאל 2018 ביום חמישי בבוקר:
"מי יהמר היום על תיקו באחד המשחקים".
"אם תהיה הפתעה היום היא תהיה במשחק של מרוקו פורטוגל, ניצחון של מרוקו וספרד היום ונגיע למחזור האחרון כשתיקו של ספרד מרוקו יעלה את שתיהן כשספרד ראשונה. בדרך כלל כשמגיעים ככה למחזור האחרון זה גם קורה."
"לא תהיה שום הפתעה בין פורטוגל ומרוקו, פורטוגל תנצח בלי למצמץ"
"איזה החלטי אתה. אני אוהב את כל ההחלטיים בכלל ובספורט בפרט"
וההודעה האחרונה שסגרה את היום בקבוצה כמו ביקשה – "הטור הבא – איך הימרתי על מרוקו ויצאתי דביל"

פורטוגל מרוקו רונאלדו
Credit to "FIFA World Cup" Facebook page

האמת שהימרתי על מרוקו בתור העולה מהמקום השני עוד לפני שהתחיל המונדיאל. האמנתי שספרד תנצח את פורטוגל והם יגיעו למשחק מול מרוקו כשהם צריכים נקודות ובלחץ. מרוקו לעומת זאת יגיעו אחרי שניצחו את איראן חשבתי. הם יהיו רגועים ויוציאו תיקו במקרה הרע. זה יסלול את הדרך לעלייה מהמקום השני.
כולכם כבר יודעים איך זה נגמר.

אבל הטור הזה הוא לא באמת על איך הימרתי על מרוקו וטעיתי, למרות שאבא של נוח מתעקש על זה. הטור הזה הוא עלינו, על רובנו, ועל איך אנחנו תופסים את הכדורגל בעולם וכמה אנחנו באמת יודעים או בעצם לא יודעים על כדורגל. סוקרטס היה אוהב אותו.
הטור הזה מפציר בכם להישאר, לא להיכנע. הטור הזה מבקש מכם להסתכל בעין אחרת, על הטורניר ואולי על החיים. אם יש בכם סבלנות לעוד משפט אחד בלבד הוא יהיה זה – אל תהיו האוהדים שמבחינתם הטורניר יכול להתחיל בחצי הגמר. תחוו את הדרך. זה שווה את זה.סנגל ניצחו את פולין, איסלנד הוציאו תיקו מארגנטינה, בלי ה VAR צרפת לא מנצחת את אוסטרליה, מקסיקו ניצחה את גרמניה. מונדיאל פסיכי לוחשים מסביבי אנשים, אילו תוצאות.

אבל האמת היא שזה כמעט תמיד ככה, ב-2002 צרפת אלופת העולם מפסידה לסנגל במשחק הפתיחה ולא עוברת את שלב הבתים, סנגל ממשיכה לשלב הבא ביחד עם דנמרק והן שולחות גם את אורוגוואי הביתה, דרום קוריאה מסיימת ראשונה בבית עם ארה"ב, פולין ופורטוגל וממשיכה עד לחצי הגמר, שולחת הביתה בדרך את איטליה וספרד. במונדיאל 2010 ספרד מפסידה לשוויץ את משחק הפתיחה. צרפת מפסידה למקסיקו ולדרום אפריקה, איטליה לא מצליחה לנצח את ניו זילנד.

ב2014 קוסטה ריקה מתחילה בניצחון מפתיע על אורוגוואי, ממשיכה בניצחון על איטליה ומסיימת ראשונה בבית שכלל גם את אנגליה. היא ממשיכה, כמו שאתם כבר יודעים, להגיע מרחק פנדלים מחצי הגמר. ספרד תלך הביתה בתום שלב הבתים וזה רק מדגם מייצג.

סנגל צרפת
הסנגלים חוגגים ב2002 מול צרפת. אפילו הם לא האמינו
Credit to "FIFA World Cup" Facebook page

אם אני יכול לחזור ולרפר לטור הקודם ולבקש סליחה אז קבלו את התנצלותי הכנה, אתם שכותבים על פנמה (סליחה עידן), סנגל, ניגריה, דרום קוריאה, יפן ושאר הנבחרות הזרות לעין הישראלית, אתם חוד החנית של פרשני הכדורגל במונדיאל הזה בעיניי. כי המונדיאל הוא הזמן שלנו להכיר באחר, במה שבעיניים שלנו נראה שונה. אנחנו רואים כדורגלנים אפריקאיים ואסיאתיים בקבוצות שלנו באירופה, אבל כשתשאל אוהד מי משחק במרוקו, אני די בטוח שרובם לא ידעו לספר שמהדי בנעטיה, אחד הבלמים המובילים של יובה, הוא מרוקאי. גם יונס בלהאנדה, שכבר עבר בכמה קבוצות דרג ב' הבכירות באירופה וגם אשרף חכימי הצעיר שכבר ערך הופעת בכורה בריאל מדריד.

וכמה מכירים את הכוכבים של סנגל? ומי יודע שרוב השחקנים היפניים משחקים בליגה הגרמנית הבכירה? אנחנו באים למונדיאל לחפש את הרמה הגבוהה בעולם, והיא תגיע כנראה רק בחצאי הגמר אם בכלל.

החיים שילבו להילוך גבוה בעשרים השנים האחרונות. זו לא הבמה לדבר על תרבות ה-140 תווים ואי דחיית הסיפוקים המודרנית. מי מכם שהגיע עד למשפט הזה הוא כנראה גם לא חלק מהתרבות הזאת. עלינו המשימה להעביר את זה לדורות הבאים. להעביר את זה שהמונדיאל הוא לא רק ואולי לא בכלל על האיכות שלו. שהמונדיאל הוא חגיגה של כדורגל אבל לא רק. אנחנו חוגגים את החיים. את ההמתנה הארוכה, את הזכות לראות את כולם משחקים תחת קורת טלוויזיה אחת.כשניסיתי להסביר לאשתי למה אני רואה את משחק הפתיחה של רוסיה סעודיה, לא הצלחתי והאמת, אני לא בטוח שאני מצליח להעביר את זה גם פה. כמו באהבה אמיתית, אתה לא תמיד יודע מה הסיבה, זה פשוט הלב שאומר לך מה לעשות. נכון, אשתי צודקת, בשום סיטואציה אחרת לא הייתי רואה משחק שלהן, אפילו לא של אחת מהן, גם אם היה משוחק נגד ספרד גרמניה או ברזיל, את מי הן מעניינות? אבל המונדיאל, המונדיאל, החגיגה הזאת היא של הנבחרות הדחויות, הנטושות, חסרות הסקס אפיל לעיניים הארופאיות. "הבו לי את שחקניכם, ערב רב של המונים כמהים לנשום כבני חורין שילחו אותם אלי, חסרי הבית וסחופי הסער בפנס אאיר בואם בשער זה" זה שער המונדיאל ואנחנו ברי המזל שרואים את היופי הזה, את הכדורגל הזר ולפעמים המוזר שמדבר לרגע באותה שפה.

אז לא שוש, לשאלה הקונקרטית האם הטורניר הזה הוא פסיכי או לא אז הוא לא, הוא אולי מפתיע אותך בגלל כל מה שכתבתי קודם, פתאום הלא מוכר מגיע ומעז, מאיים על המוכר. סנגל נבחרת מעולה ולכן ניצחה את פולין, גם מקסיקו שיחקה מצויין בניצחון על גרמניה, אנגליה, שהתקשתה מול טוניסיה, משופעת בצעירים חסרי נסיון, מצרך חשוב בטורניר גדול כזה ועוד סיבה שאתה רואה נבחרות שאתה מחשיב כטובות יותר קורסות. צריך גם לזכור שבכדורגל נבחרות לא מתאמנים ומתואמים כמו בקבוצה ולכן השלם וסכום חלקיו הם דברים שונים לגמרי. אנחנו בעיקר מופתעים כי אנחנו מהמרים ואנחנו תמיד מהמרים שהנבחרת האירופאית תנצח או שארגנטינה תנצח. תפסיקו. תהנו!

זה זמן קסם, הכל יכול לקרות, זמן של חסד.

פלקאו, קולומביה
Credit to "FIFA World Cup" Facebook page
Print Friendly, PDF & Email
 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח