קופסת ההפתעות: על הניצחון של מכבי בבאמברג

בשעה טובה ומוצלחת, אחרי קיץ ארוך שבו הורגשו רעידות של שיפוץ ארוך ומאסיבי ביד אליהו, יצאה העונה של מכבי ת"א מודל 2017/18 לדרך. ולא. לא ניקח מהצהובים את הניצחון החשוב באילת וגם לא את גביע ווינר. בטח אם נסתכל אחורה אל עבר מחוזות שהצהובים היו רוצים להשכיח כמה שיותר מהר.

11 שחקנים מכבי החתימה הקיץ. לא מדובר בשמות מפוצצים או כאלה שיעשו כל ערב טריפל דאבל סטייל ראסל ווסטברוק. הדבר החשוב ביותר שמכבי כיוונה אליו הייתה לבנות קבוצה. יסלחו לי אחד עשר המהוללים שהוחלפו, אבל ממשחקי ההכנה ועד אמש ניתן לראות שנבנה בצהוב סגל שלכל אחד מהחברים בו יש רק מה להוכיח. בראיון שנתן לערוץ הספורט ערב פתיחת היורוליג, דיבר קואץ' ספאחיה על חשיבות הפרסונליות כלקח ממקרה העבר, גם אם זה בא על חשבון הכדורסל. האמת קשה שלא להסכים איתו. אם היינו צריכים חותמת שתצדיק את המהפכה שביצעו הקודקודים בצהוב, אז קיבלנו אותה בצער רב בדמות היורובאסקט הביתי המביך של נבחרת ישראל, המקום בו הפרסונליות אמורה לבוא לידי ביטוי יותר מכל בתוך קבוצה. אמנם באשר למשחק אמש, הוא היה הצגה אדירה של איש אחד בלבד.

פייר ג'קסון, מכבי תל אביב
Credit to “Maccabi Tel Aviv Basketball” Facebook page

פייר ג'קסון הגיע למכבי כפוטנציאל NBA אחרי מסע שכנועים של ספאחיה. אחרי המופע הגדול (27 נק', 9 אס', 7 ריב', 2 חט' ומדד 41 – מקום חמישי במועדון בכל הזמנים) לא פלא שגם ניקולה וויצ'יץ', הענק הקרואטי שכמעט לא חייך בשנתיים האחרונות, התכופף כדי לחבק את הרכז על 1.78 המטרים שלו. למרות שהגארד הצנום ניצח את המשחק כמעט לבדו, ניתן לראות שלמרות התחזיות הראשוניות הוא הראה שהוא יכול להוציא לפועל בתוך המשחק השוטף. לצידו של ג'קסון אפשר לציין לטובה את השקט שמביא איתו מייקל רול, שעד עכשיו מסתמן כהפתעה בעמדה 3 שאינה טבעית לו, וזאת חרף העובדה שלא הובא סווינגמן בכיר אחרי פרישתו של דווין סמית' הנהדר. ראוי לציון גם את דשון תומאס, אקס בארסה ואנדולו אפס, שעד עכשיו עושה עבודה שקטה מהספסל (7 נק' ו7 ריב' אמש).

עם זאת, העובדה שמכבי מתאפיינת בזריזות ואתלטיות הקו האחורי שלה תאפשר לה ללחוץ על הכדור ולחפות על חיסרון משמעותי בגובה. ג'ונדי (בארתולומאו כמובן) נראה כמי שמצא את מקומו בתוך הסיסטמה כאילו הוא עדיין בחיפה. מי שעדין לא מצאו את מקומם הם הצמד קיין-קול, שהיו פצועים בתקופת ההכנה ולכן נעשה עימם חסד, גם אם אחד מהם הוא פעמיים אלוף NBA עם לברון ג'יימס. מי שחייבים להיות בעניינים ומהר הם חברי הקו הקדמי של מכבי, שבניגוד לקו האחורי מראים רגליים כבדות ואפשרו לזיזיס (16 נק' 4 ריב', 5 אס'), אגוסטין (10 נק') וראדוסביץ' (12 נק', 6 ריב', 2 חס') לחגוג בצבע בקלות. למרות מחזה נדיר של יתרון צהוב בריבאונד (27-31), פראחוסקי (על אף 10 נק' ו-3 חס') טיוס כהן ובולדן לקחו רק 5 כ"ח מתוכם. באשר לאחרון ארשה לעצמי להיות סבלני יותר כי הכישרון קיים שם ובכמויות.

מכבי תל אביב
Credit to “Maccabi Tel Aviv Basketball” Facebook page

כשנבנתה הקבוצה הייתה ציפייה שמשחק הריצה, שאפיין הרבה מהדורות של מכבי לאורך השנים, יהיה גם מנת חלקה של המהדורה הנוכחית. ואמנם, מהתרשמות ראשונית ניתן לראות שסט התרגילים של ספאחיה-גודס-בורשטיין הוא מאוד ייסודי ואינו כופה זריקות בכוח. ניכר כי השהות של המאמן הקרואטי באטלנטה שידרגה אותו מאוד והכניסה בו יותר קור רוח (בשונה מהקדנציה הקודמת), ניהול משחק שקט ויציב. עם כל אלו, סביר להניח שמול קבוצות יותר פיזיות וחכמות מאלו שבהם נתקלה מכבי עד עכשיו היא תצטרך להביא גם פתרונות של מהירות ואגרסיביות כדי שגם תוכל לתת פייט לעילית של היבשת.

הראיונות של סיכום המשחק התאפיינו בצניעות ואדיבות שהפגינו המרואיינים. ניכר שאף אחד במועדון הצהוב לא יוצא במחולות ובפסטיבלים על אף התוצאה הסופית. כחלק מהאנונימיות שאופפת את הסגל החדש, אין ספק שעד להודעה חדשה כל ערב יהיה סוג של הפתעה לטוב ולרע. כן, גם מבחינת הצברים משעור את שגב (זוסמן המוכשר היה חולה), שעוד צריכים להוכיח את עצמם במועדון עם דומיננטיות בזירה המקומית.

נוריס קול
Credit to “Maccabi Tel Aviv Basketball” Facebook page
Print Friendly, PDF & Email
 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח