צרות בקטלוניה

// מאת שי לוגסי

פתיחת השנה של אלופת ספרד לא מותירה ספק – זאת ברצלונה החלשה והמשעממת ביותר של השנים האחרונות. הקבוצה בראשות ואלוורדה לא מצליחה בשום משחק חוץ, מציגה הגנה חדירה ובנויה על מבצעים אישיים. יש סיבות רבות לכך שבארסה הנוכחית נמצאת במקום ה-6 בטבלה בלבד כשהיא סופרת שני הפסדים לאחר חמישה מחזורים.

ברצלונה, מסי
Credit to "FC Barcelona" Facebook page

נתרכז בחמישה שמות בולטים:

ברתומאו

הבנאדם שאחראי לכך שואלוורדה נשאר בתפקיד לעוד שנה. לפי הפרסומים, הנשיא הוא האיש שהאריך למאמן את החוזה והוא זה שעמד כנגד כמעט כל ההנהלה והטיל וטו שהמאמן הבאסקי לא ילך הביתה. אחרי גמר הגביע הוא אמר ״אנחנו סומכים על ואלוורדה, ומשחק אחד לא אומר כלום״.

לברתומאו יש אגו גדול, ברגע שהוא אמר את הדברים על ואלוורדה, הוא מבחינתו לא יכל לחזור בו. נשיא שבמהלך הקיץ אמר כמה פעמים ש״דמבלה יותר טוב מניימאר״ ומאחורי הגב הציע אותו בעסקת ניימאר, נשיא שבגלל 10-15 מיליון יורו הפסיד ליובה את דה ליכט, למרות שהוא ידע שההגנה לא טובה ושחייב חיזוק.

הנשיא אולי אחראי לכמה החתמות חשובות מאוד לטובת המועדון, אבל הוא אחראי הרבה יותר לכישלונות במשא ומתן ואי עמידה על הרגליים האחוריות בכל מה שקשור בחוזה מול שחקן. לא הגיוני ששכר שחקנים עומד על סביבות 70-75% מתקציב מועדון, זה לא אמור לקרות בשום מועדון, בטח לא בברצלונה.
אפשר לדבר בלי סוף על האחריות של העומד בראש המערכת, אבל צריך בשביל זה דף שלם בפייסבוק…

 

ואלוורדה

מה ציפיתם ממאמן שאחראי לשני הכישלונות הכי גדולים של המועדון בשנים האחרונות בליגת האלופות? מאמן שמאפשר לכל הקבוצות במשחקי החוץ של הקבוצה לבוא וללחוץ את הקבוצה, כאילו בארסה היא מועדון אמצע טבלה בספרד, בלי שום פיתרון לשבירת הלחץ. מאמן שמהרגע שהוא הגיע למועדון חירב את הד.נ.א של המועדון בכל הנוגע להנעת כדור מסודרת, ללחץ גבוה בחצי של היריבה (מי זוכר משחק תחתיו שבארסה עשתה לחץ מסיבי לאורך משחק?), מאמן שלא שיפר באף שחקן שום אספקט של משחק, מאמן שמעדיף לשחק על תוצאה בחוץ ולא לשחק התקפי במטרה לנצח ניצחון מובהק. ארנסטו ואלוורדה לא אשם, הוא פשוט לא מתאים לרמה של בארסה מהרגע שהוא נחת במועדון. האשמים הם אלו שמינו אותו לתפקיד והם עדיין אשמים שהם לא שולחים אותו לבית.

לשחקנים נוח מאוד שיש להם מאמן שלא מבקש מהם הרבה באימונים, לא מתווכח איתם או דורש מהם מעל מה שהם מצפים. עושה רושם שאין אינטנסיביות באימונים וזה מורגש בכל משחק שהקבוצה משחקת. לא סתם לא שמעו על שום סיכסוך של שחקן איתו בחדר ההלבשה וכל שחקן אומר שהוא טוב למועדון, כי פשוט נוח להם איתו. תזכרו מה קרה בעידן של אנריקה, כמה ריבים שמעתם? זה בגלל שהוא דרש מהם הרבה, צועק עליהם ולא ליטף אותם בכל מצב. ואלוורדה צריך ללכת הביתה כמה שיותר מהר, וזה יהיה הכי טוב לטובת הקבוצה.

ארנסטו ואלוורדה, ברצלונה
Credit to "FC Barcelona" Facebook page


מסי

רוב האנשים בעולם מסכימים על זה שהוא הכי גדול בהיסטוריה, אבל לי באופן אישי לא מובן למה הוא נותן למאמן גב כזה, בזמן שהקבוצה נראית כל כך אפורה, וזה אחרי שהוא הדגיש כמה פעמים בראיון לפני שבוע פלוס, שהוא רוצה לידו קבוצה ספורטיבית ואטרקטיבית.

למסי יש מילה במה שקורה במועדון, הוא לא קובע את ההרכב, אבל כן שואלים אותו לגבי שחקנים שהמועדון חושב להביא וכן מתייעצים איתו. כולם זוכרים מה עשה עוקב קטן שלו לצ׳לסי לפני כמה שנים. אם מסי היה אומר מילה שלילית לגבי ואלוורדה, המצב של המאמן היה גרוע הרבה יותר. בשביל שמסי יזכה בגביע ליגת האלופות נוסף עד הפרישה שלו הוא צריך לידו קבוצה שמשחקת כדורגל שוטף וטוב, ואת זה הוא לא יוכל כנראה להשיג תחת המאמן הנוכחי.

 

סוארס

כל האוהדים אוהבים את סוארס ומעריכים את מה שהוא נתן למועדון, אבל הוא מעבר לשיא שלו ואפשר לראות את זה בבירור. הוא נמרץ ונותן את הלב על כר הדשא כל משחק, אבל הוא לא מספיק חד ומהיר בפעולות שלו כמו שהוא היה פעם, ונכון להיום הוא יותר מזיק לקבוצה על המגרש מאשר תורם. מה שמשאיר אותו באנקר מובטח בהרכב הם היחסים המעולים שלו עם מסי. אי אפשר לגעת בו וזו בעיה כרגע.

 

גריזמן

אין לי ספק שבסופו של דבר החלוץ הצרפתי המצוין ישתלב נהדר בברצלונה. זאת רק שאלה של זמן. אבל בשביל שזה יקרה, הוא צריך לשחק בתפקיד שמתאים לו.

גריזמן לאורך השנים שיחק בצד ימין מתחת לחלוץ, עד שהגיע ואלוורדה והחליט לשים אותו בתור קיצוני בצד שמאל(‍♂️) ומשם גריזמן לא תורם. הוא לא דריבליסט ואת זה כולם יודעים, הוא שחקן שאוהב לשחק בנגיעה אחת ולעשות פעולות קרוב לרחבת היריבה. אפשר לראות בבירור את התסכול שיש לו על הפנים ואת חוסר שביעות הרצון שלו בתפקיד הזה, כשהוא צריך לרדת לאורך המשחק עם המגן שלו להגנה.

כל עוד גריזמן לא יעבור תפקיד, הוא ימשיך להיות חלש על המגרש, למסור אחורה בלי תועלת ובנוסף לכל לאבד כוחות כשהוא רוב המשחק עושה הגנה. למרות שבניגוד לצרפתי אחר, דמבלה, גריזמן נלחם על המגרש בכל שנייה, ולא עושה פוזות של ״רץ״ כמו החבר שלו.

****

בארסה התחילה את העונה כשנראה שטראומת אנפילד עוד יושבת לה בראש וכנראה שחייב להיות שינוי כדי שהקבוצה תוציא משהו מהעונה הזאת. נכון, העונה רק התחילה, אבל במצב הנוכחי, בארסה נראית כמו קבוצה לא מחוברת ולא מאוזנת. ימים טובים יותר יהיו במועדון, זה בטוח, אבל כדי שזה יקרה הקבוצה חייבת להתעורר בהרבה מאוד מובנים.

VISCA BARCA

גריזמן, ברצלונה
Credit to "FC Barcelona" Facebook page
Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח