לנצח בראש

מכבי חיפה פותחת עונה בגביע הטוטו בניצחון לא משכנע. יש יגידו שחסר חיזוק, יש יגידו שלא פותחים את הארנק מספיק, אבל לפני הכל מכבי חיפה חייבת לטפל בבעיה המנטלית שרודפת אותה כבר ארבע שנים. כמה פעמים שמעתם את המושג הכל בראש? ובכן למעשה לא הכל בראש אבל יכולת מנטלית היא מרכיב מאוד חשוב לניצחונות והצלחה, בדיוק כמו כישרון, מיומנות ויכולת פיזית. הכנה טקטית, שיפור יכולת גופנית, עבודה על משחק קבוצתי – כולנו מכירים את המושגים הללו אבל מישהו שמע על הכנה פסיכולוגית?

אי אפשר להגיד שלמכבי חיפה יש את הסגל הכי נוצץ בליגה, אבל אי אפשר להגיד גם שלמכבי חיפה יש סגל לא מספיק כדי להילחם בצמרת. הבעיה הראשית של מכבי חיפה בשנים האחרונות היא במוכנות המנטלית בפתיחת העונה, וחוסר היכולת להתמודד איתה גורר כדור שלג של כישלונות אשר לרוב מתקשים לצאת ממנו ולבסוף מסתיים בעונה בינונית מינוס.
יש משהו מלחיץ בחולצה הירוקה. מועדון גדול עם היסטוריה עשירה ומכובדת, אליפויות, תארים, ליגת האלופות, שחקני עבר מהשורה הראשונה שהביאו הישגים והצלחות והעמידו רף מאוד גבוה ומחייב את כל מי שלובש את הסמל הירוק. כמובן שמועדון כזה תמיד מסוקר בכל כלי התקשורת וגורם להדים, לטוב ולרע. מכלול הדברים האלו, ועוד רבים אחרים, גורמים ללחץ אצל שחקנים וכאשר לא יודעים איך להפוך את הלחץ לחיובי הוא הופך לשלילי באופן אוטומטי. לצערי, בארץ אין חשיבות לכושר מנטלי. הכי קל זה לצעוק "צא מהלחץ" או לחכות שגורם חיצוני יפתור את הבעיה (דחיפה של הקהל, יכולת אישית, חיבור מקרי של ניצחונות), אך אסור למאמן ולקבוצה מקצוענית כמו מכבי חיפה להקל ראש בעניין. רק עבודה עקבית של פסיכולוג ספורט שמתמחה בעניין ישפר את היכולת המנטלית של השחקנים באופן אישי ובאופן קבוצתי.
התפאורה בסמי עופר

אם מכבי חיפה רוצה להתגבר על פתיחת עונה כושלת כמו בשנים שעברו או למנוע אחת שכזאת השנה, היא חייבת להבין שהכנה פסיכולוגית ועבודה שוטפת עם פסיכולוג ספורט מהווה חלק בלתי נפרד מהצלחה.

 

מכבי חיפה - הפעם הכל יהיה שונה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח