ליגת השעמום

שלב הבתים של ליגת האלופות יגיע מחר לסיומו, והאמת טוב שכך, במתכונתו הנוכחית הוא מיותר, משעמם, צפוי למדי ולא רלוונטי עד כדי כך שרגע השיא שהוא מספק מסתכם בסה"כ בדו קרב כפול בין הקבוצות הטוענות לכתר שהוגרלו לאותו בית ותו לא.

מבט חטוף על כל אחד ואחד משמונת הבתים של ליגת האלופות לאחר סיום המחזור הרביעי מתוך שישה מראה את הנתון הבא – 7 קבוצות מתוך 16 הבטיחו את עלייתן בצורה מתמטית, בסיום המחזור ה-5 הצטרפו אליהן עוד 5 קבוצות נוספות. כלומר במחזור השישי והאחרון נקבל בסה"כ 4 מוקדי הכרעה – קופנהאגן ופורטו יתחרו במקביל במסגרת בית G על הכרטיס הנוסף, במסגרת בית H ליון תארח את סביליה לקרב ראש בראש, ובית B הוא היחיד שממנו עדיין לא עלתה שום קבוצה ובו נאפולי, בנפיקה ובשיקטש יאבקו על שני הכרטיסים לשלב הבא.

דורטמונד 8-4
Credit to "UEFA Champions League" Facebook page

מאוד מותח נכון? אז זהו שלא ממש. במסגרת המחזור השישי והאחרון ישוחקו בנוסף 12 משחקים מיותרים, לא מעניינים, חסרי חשיבות לפרוטוקול בלבד, לכל היותר הזדמנות לחלק מהקבוצות לתת צ'אנס לשחקנים מחליפים או למאמנים לנסות מערכים חדשים ובנוסף "פרס" לקבוצה שמסיימת מקום שלישי שהוא העפלה לטורניר המשני של אופ"א, הליגה האירופית.

דרג וזרג

32 הקבוצות בליגות האלופות מוגרלות ל-8 בתים לפי 4 קבוצות דירוג הנקבעות לפני ההגרלה. בשלושת השנים האחרונות השתנתה הצורה שבה נקבעו קבוצות הדרג הראשון כאשר בעבר הן נקבעו לפי ההצלחה של אותן קבוצות בשנים הקודמות במפעל וכיום הן נקבעות בצורה שבה אלופת אירופה ועוד 7 אלופות המדינות המדורגות בראש (וביניהן אלופת פורטוגל ואלופת רוסיה) הן אלו שנחשבות ראש בית. צורה זו יצרה מצב טיפה הזוי כאשר קבוצות כמו צסק"א מוסקבה ובנפיקה נמצאות בדירוג זהה לשל אלופת אירופה (ריאל מדריד) ואלופת ספרד (ברצלונה) ודירוג אחד מעל סגנית אלופת אירופה (אתלטיקו מדריד).

ומי מתוך אותן שמונה הקבוצות שדורגו בקבוצת הדירוג הראשון לא הבטיחו את העפלתן לשלב הבא? ניחשתם נכון, צסק"א מוסקבה, אשר לא השכילה לנצל את יתרונה בהגרלה ובנפיקה שתצטרך לשרוד מותחן במחזור האחרון. מתוך 16 הקבוצות בדירוג ה-3 ו4 עלתה רק מונאקו (דירוג 4) מאותו בית של צסק"א מוסקבה (שדרך אגב סיימה אחרונה). בשורה התחתונה, אותן הקבוצות הנחותות המגיעות מהליגות הבלגית, ההולנדית, ההולכת ונחלשת, והסקוטית וכל שאר "קבוצות של פעם ב" הן בסה"כ תפאורה ולעיתים לא יותר מקונוסים באימון לקבוצות הגדולות והחזקות של המפעל לקראת שלב הנוקאוט המפתיע ולעיתים לא צפוי, רלוונטי, ומותח שהוא ההפך הגמור משלב הבתים.

Print Friendly, PDF & Email

תגובה אחת

 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח