כדורגל יפה

מה זה כדורגל יפה? רונאלדיניו עשה דברים יפיפיים, מסי רוקד על המגרש, רונאלדו מציג יכולות אישיות של רובוט. הכל כל כך יפה אבל, האם זה כל מה שיפה בכדורגל? האם אפשר להנות רק ממבצעים אישיים או אפילו קבוצתיים חד פעמיים? או שאפשר להנות מעוד הרבה דברים אחרים?

בשנים האחרונות, בעיקר מאז כניסת הכסף הגדול שמאגד את כל הכוכבים הגדולים בקבוצות בודדות, ניתן דגש גדול הרבה יותר לטקטיקה, קבוצות קטנות יותר צריכות להכין את עצמן למפגשים נגד הגדולות מתוך ההנחה שבכדורגל חופשי והתקפי אין להם באמת סיכוי. גם מאמני ה"טקטיקה שמקטיקה" מתחילים להבין שלפעמים צריך לעשות התאמות למשחק ספציפי בהתאם ליתרונות ולחסרונות של הקבוצה שלך לעומת היריבה.

אתלטיקו מדריד היתה עד לפני שנים אחדות לוזרית מוחלטת, במשחקים נגד ריאל מדריד וברצלונה היא פשוט היתה מתבטלת. אי אפשר להאשים אותה, התקציב שלה והסגל היו חלשים הרבה יותר משל המפצלת הדו ראשית שרצה בצמרת הליגה הספרדית.

ואז הגיע דייגו סימאונה. צ'ולו מבין שאין לו את הסגל של שתי הגדולות, אומנם יש לו סגל מוכשר אבל זה ממש לא מפסיק כשמולך משחקת סוללת כוכבים בכל עמדה. היה צריך לעשות משהו שונה. קבוצה נחותה יותר צריכה לנצל את היתרונות שלה, בהרבה מקרים היתרונות האלה מתבססים על סגירה נכונה בהגנה ויציאה מהירה למתפרצות. כקבוצה נחותה, לקבל את הגול הראשון, במשחקים מהסוג הזה, גומר את המשחק, כי אז אתה כבר לא יכול להגן יותר וצריך לצאת קדימה ולהחשף, אז עדיף לא לקבל גול, אחרי זה אולי אפשר יהיה "לגנוב" את הגול בצד השני.

אני שומע הרבה אוהדים מתלוננים על משחק "הבונקר" של אתלטיקו, שזה הורס את הכדורגל, שהכי כיף לראות כדורגל התקפי, כדורגל של גולים.

מטרת הכדורגל היא לכבוש גולים? לא ממש, המטרה היא להבקיע שער אחד יותר מהקבוצה היריבה. זה יכול להיות 5:4 ואז נהננו מאוד מהגולים אבל מה עם איזה בלם או קשר הגנתי קשוחים שהיו בכל מקום במגרש וסגרו כל אפשרות מסירה לגול? זה לא יפה? כן, זה יכול להיגמר גם 1:0. התוצאה היא אותה תוצאה. אליפות! גביע! ניצחון!

כשברצלונה הגדולה והמוכשרת משחקת במשחק מול קבוצה נחותה, היא מניעה כדור לרוחב , לפעמים שעות בשביל למצוא את הפירצה בהגנת היריב, האם זה יפה?

כשריאל מדריד הגדולה ומלאת הכוכבים עלתה למשחק מול ברצלונה בתקופת מוריניו, מוריניו היה מעביר את פפה לשחק קשר אחורי, האם זה היה בשביל להוסיף כישרון לחלק הקדמי? האם זה היה יפה?

כשאתלטיקו מדריד משחקת, היא מוציאה את החשק של היריב לשחק כדורגל, וזה מתחיל עוד לפני, כברצלונה או ריאל מגיעות למשחק מול אתלטיקו, הן כבר מגיעות מראש עם תסכול אדיר. עם מול חטאפה או גרנדה הן יכולות להנות מכדורגל, נגד אתלטיקו השחקנים יודעים מראש שלא תהיה להם שניה פנויה לחשוב או לנוח, כל פעם שיקבלו כדור הם יהיו צריכים לשחרר אותו מיד או לחטוף פיצוץ. ואם לשחרר אותו מיד אז למי? אתלטיקו סוגרת בצורה מושלמת כל אפשרות מסירה.

אז היום בערב, במקום להתאכזב שאין גולים, ובנוסף למשחק ההתקפי והמהירות בהתקפת ריאל, תנסו להנות ממשחק הלחץ של אתלטיקו, מהעובדה שהיא מגיעה סופר מוכנה ומוכוונת לבטל כל יתרון של ריאל. גם זה יפה. גם מזה אפשר להנות. וזה לא אומר שזה לא יביא גולים.

אתלטיקו מדריד
Credit to
Atlético de Madrid Official Facebook page

 

רוצים לשמוע את ליאור, יוחאי ומורן כהן מסכמים עונה בליגת העל? האזינו לפרק סיכום עונה שבו התארח ליאור
[לא נדרש להוריד דבר, רק ללחוץ פליי]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח