הנסיכה והחמישיה

בס"ד

הדבר הכי טוב שיכל לקרות למונאקו אתמול, היא ההתפרקות בשליש האחרון של המשחק.

כל אירופה מהללת היום את מנצ'סטר סיטי ופפ גוארדיולה. ללא סיבה, בעצם. מונאקו הייתה טובה יותר, הובילה פעמיים, יכלה לכבוש לפחות עוד 3 שערים בטוחים ובעיקר אמללה את ההגנה האנגלית פעם אחר פעם. סיטי בטוחה שהיא עלתה לשלב הבא. היא מובילה כעת בהפרש של 2 שערים ואחרי שניצחה את ההתקפה הטובה באירופה, יש לה הרבה סיבות לאופטימיות.

אז זהו, שלא.

מנצ'סטר סיטי - מונאקו
Credit to Manchester City Official Facebook Page

**

מונאקו היא הקבוצה עם ההתקפה הטובה באירופה. ממוצע בלתי נתפס של כמעט 3 שערים למשחק. היא מוליכה את הליגה הצרפתית. פ.ס.ז', זו שרק לפני שבוע היממה את ברצלונה 4-0, כבשה כמעט 30 שערים פחות. בקבוצה מהנסיכות הקטנה משחקים כמה שחקנים שיכולים בקלות לשחק בהרכב של כל קבוצה גדולה. רדאמל פלקאו חזר מהמתים, אין הגדרה אחרת. החלוץ ממוקם שלישי שטבלת כובשי השערים בליגה הצרפתית עם 16 ואחרי מה שעבר עליו ביונייטד ובצ'לסי, מדובר בעונת שיא לכל דבר.

קיליאן אמבפה הוא ילד, בן 18. לאחר שבעונה שעברה קיבל לראשונה דקות משחק וכבש שער אחד ב-14 הופעות, העונה יש לו כבר 12 שערים ב-25 משחקים. שער כל 2 משחקים. קמיל גליק הפולני הוא הבורג החשוב ביותר בהגנה (לא ישחק בגומלין). פאביניו מביא מהצד הימני מהירות וטכניקה שעוזרות הן להגנה והן להתקפה. בכלל, מונאקו היא קבוצה משופעת בזרים, כיאה למועדון שנרכש על ידי אוליגרך. כל אלה מסייעים לה לעשות עונת שיא ולאיים ברצינות גם באירופה.

מונאקו
Credit to AS Monaco Official Facebook Page

אלא שאנשים פקפקו – בצדק – ביכולת של מוליכת הליג 1 להוות איום רציני בצ'מפיונס. הליגה הצרפתית אמנם נמצאת בטופ 6 האירופאי, אבל היא חלשה וחוץ ממונאקו ופ.ס.ז' אין שם הרבה. העונה הצטרפה גם ניס וליון שוב מראה סימני חיים, אבל זה עדיין לא זה. החלוצים המובילים כובשים שם בצרורות והטענה העיקרית הייתה שמול יריבה רצינית עם הגנה אמיתית, החיים יהפכו לקשים הרבה יותר. אפשר להבין למה. קבוצה שבנויה על חלוץ בלי ברכיים, על ילד בן 18 ועל שוער שהצטרף כשהקבוצה עוד הייתה בליגת המשנה, לא נראית כמו מישהי שיכולה ברצינות לקרוא תיגר על אריות אירופה. בטח שלא על מנצ'סטר סיטי, שיכולה לקנות מה ומי שרק בא לה ושהמשחק הראשון ייערך באנגליה. בנוסף לעוצמה שכבר יש בסיטי, הגיע סטונס ביותר מ-50 מליון יורו בשביל לחזק את החלק האחורי ואת הצביון המקומי. נראה היה שמונאקו תגיע לסיבוב נחמד באנגליה, תצא עם המחמאות ותגיד יפה שלום. אבל למאמנה, ז'ארדים, היו תכניות אחרות.

החל משריקת הפתיחה, הצרפתים נראו נחושים הרבה יותר, מהירים וחכמים יותר ובעיקר מסוכנים יותר. האנגלים, כאמור, היו מתוסכלים וחוץ משער שהגיע בניגוד למהלך המשחק, לא עשו הרבה. מונאקו הפכה את התוצאה עוד לפני המחצית ועם קצת יותר ריכוז היו כובשים עוד שער או שניים. המחצית הראשונה הייתה מדהימה. מונאקו שיחקה כאילו עייפות היא מילה שלא קיימת. כל כדור שוער שוחרר במהירות, כל מצב נייח נבעט ברגע. אין זמן לבזבז. החשש העיקרי היה שלמחצית השניה תגיע מונאקו בלי אוויר. כנראה שדימטירי ריבולובלב חילק משאפים בחדר ההלבשה, מפני שגם לחלק השני של המשחק יצאו שחקניו בטרוף. מי שחשב שסיטי תתאבד על המשחק, התבדה. פחות מ-5 דקות במחצית השניה קיבלה מונאקו מתנה אדירה בדמות פנדל מוצדק ושם גם התחיל המפנה במשחק. אין קשר לחילופים המאוחרים של גוארדיולה או ז'ארדים (שניהם לקו בחילופים אתמול), אלא להחלטה אחת של השופט. ניקולאס אוטמנדי הכשיל את פלקאו ברחבה ולמרות שהיה אחרון בדרך לשער, קיבל רק כרטיס צהוב, באחת הטעויות הבודדות של השופט אתמול.

מונאקו
Credit to Monaco Official Facebook Page

אז פלקאו החמיץ וכבש שוב מאוחר יותר, אבל מכאן, עם השבירה המנטלית וחוסר היתרון המספרי שהגיע להם, בנוסף לקצב המשחק שהרג אותם, התחילו הבחורים מהנסיכות ליפול מהרגליים. פלקאו עשה דבר שאסור לעשות. במשחקי נוקאאוט לא עושים שטויות עם הפנדל. בוחרים פינה וזהו. העניין שלא היה נראה שפלקאו מנסה לעשות תרגיל בפנדל, אלא שאין לו בטחון לבעוט. וזה בסדר. אבל אם כך, תן לאחד החברים לבעוט. אמבפה היה כל כך בטרוף שבטח היה כובש. אגב, סובצ'יץ', השוער, ידוע כבועט מצבים נייחים נפלא. כל מי ששאל את עצמו מה שווה מונאקו בעולם האמיתי קיבל אתמול תשובה. היא שווה המון, אבל לא מספיק. היא חייבת לשפר את עניין הכושר. היא חייבת להפסיק לספוג כל כך הרבה ממצבים נייחים. בליגה היא מתחילה לאבד קצב ופ.ס.ז' מרוחקת ממנה רק 4 נקודות ומשחק חסר.

אבל למרות הכל ואולי דווקא בזכות הכל, למונאקו יש סיבה טובה להגיע ברצינות לגומלין. מעבר לכך שהוא ייערך אצלה בבית, היא הראתה אתמול לכל אירופה שהיא יודעת לשמור על ממוצע הכיבושים שלה גם בחוץ, מול קבוצה שנחשבת לפייבוריטית מוחלטת. בבית היא תהיה רגועה יותר והעובדה שגוארדיולה עקשן וכנראה ישחק התקפי גם בחוץ תפעל לטובתה של מונאקו, שחייבת לפחות 2 שערים. גם העובדה שראחים סטרלינג הנהדר (כבש את השער הראשון אתמול) פועלת לטובתם. מונאקו הוכיחה לכולם שהיא ראויה למעמד ואף מעבר לכך. ואם יש מעט רומנטיקה בעולם, הקבוצה מהמדינה עם האוכלוסיה הכי מבוגרת בעולם בממוצע, תעבור את הקבוצה המתבגרת מאנגליה.

מנצ'סטר סיטי - מונאקו2
Credit to Manchester City Official Facebook Page
 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח