הילסבורו דרך עיני הרדיו

אסון הילסבורו, שהתרחש לפני 31 שנים, היה ציון דרך משמעותי בתולדות הכדורגל האנגלי בכלל וליברפול בפרט. המסקנות ממנו שינו את המשחק והתוצאות שלו משפיעות עד היום על הקבוצה והעיר.

בסוף 2019 העלה הבי.בי.סי סידרה של פודקאסטים המתארת את ההתרחשויות במגרש ואת המאבק של המשפחות לצדק, ומתבססת על ההקלטות המקוריות שנשמרו בארכיונים, ואני חשבתי שזו דרך ראויה לנסות ולהעביר את האוירה וההתרחשויות באיצטדיון בעת האירוע הדרמטי והטראומטי. הטור מורכב בעיקר מהתיאורים של שדר הרדיו, שלעיתים מפתיעים בראיית הנולד שבהם ובתפיסה המדויקת של המציאות הכאוטית, ולצידם שילבתי מעט טקסטים גם מהשידור הטלוויזיוני.

אדום וכחול ביחד לזכר ההרוגים. via "Liverpool fc" Facebook page

 

יום שבת, ה 15.4.1989, היה יום חג עבור העיר ליברפול, כשכל אוהדי הכדורגל בעיר, האדומים והכחולים, התכוננו למשחקי חצי הגמר של קבוצותיהם, ואלו היו הימים שבהם הגביע האנגלי היה ה-גביע. האדומים נסעו לשפילד, כדי לפגוש את נוטינגהאם פורסט, והכחולים לבירמינגהאם, על מנת להתמודד מול נוריץ'.

דמיינו את עצמכם יושבים בבית, אם אתם בליברפול וגם אוהדי ליברפול, אז אתם בודאי לבושים בחולצה אדומה ואולי גם צעיף המזל שלכם כרוך על צווארכם או מונח על ידכם. אתם מתרווחים על הכורסא עם בקבוק בירה ומאזינים לשדר, שאותו כבר שמעתם עשרות פעמים, בניצחונות ובהפסדים, בגשם ובשמש, שפותח את השידור בטון חגיגי, מאושר ורגוע ולאט לאט עובר לטון גבוה, ולדיבור מהיר ולחוץ, שמגיע לשיאו כשש דקות אחרי השעה שלוש בצהריים:

זהו יום שמש נפלא, הדרך נהדרת ויש בה כמה מהמראות הנפלאים ביותר במדינה, אבל אני יכול להגיד שהנסיעה חזרה של אוהדי ליברפול אם הקבוצה תפסיד, תהיה גיהנום ולא גן עדן.

ברוכים הבאים להילסבורו, יום בהיר ושטוף שמש כאן, ואנחנו מצפים לאחר צהריים דרמטי ומהנה, כמו שרק חצי גמר גביע אנגלי יכול לתת. יש לנו הצגה חוזרת של המשחק הקלאסי מחצי הגמר של העונה הקודמת. ליברפול באדום, פורסט בלבן.

הפתיחה של ליברפול מעודדת, אחרי בעיטה לקורה של בירדסלי בדקה הרביעית, בעקבות כדור קרן של ריי האוטון.

 

מהומה על המגרש, ממש כאוס. אוהדים בתוך המגרש, המשטרה מאפשרת לאוהדים להיכנס לתוך המגרש, ברור שמשהו ממש גרוע מתרחש ביציע של אוהדי ליברפול. המשחק הופסק, דבר לא קורה על הדשא. השחקנים מתרכזים בעיגול האמצע, והמשטרה מנסה להשיג שליטה ולפנות אוהדים מהמגרש. יכול להיות שהיתה בעיה בשערי הכניסה לאיצטדיון ויש יותר מדי אנשים ביציע של אוהדי ליברפול, וזה לב העניין.

האוהדים פורצים מאחורי השער, ומפקד המשטרה עומד על המגרש. האוהדים עברו דרך הגדרות, וזה נראה כהתקהלות יתר. זה לא נראה כהתנהגות לא ראויה. שוטרים מגיעים למקום, ותגבורת מגיעה מהצד של פורסט, כדי לטפל בבעיה.

יתכן והודפסו יותר מדי כרטיסים ליציע של אוהדי ליברפול, ואולי נכנסו עם כרטיסים מזוייפים, או שהיתה בעיה עם שערי הכניסה.

אוהדים רבים נמצאים על המגרש, השחקנים יורדים מהדשא. צר לי לומר שזו פתיחה עצובה מאוד לחצי הגמר. קני דלגליש מדדה החוצה ונראה שהשחקנים מאוד מאוכזבים. למשטרה יש משימה עצומה לעשות סדר ולהשיג שליטה, מכיוון שיש המון אוהדים ממש במרכז המגרש.

ההתרחשות על המגרש דרמטית, והמצב נראה כאוטי ומבולבל. השחקנים והשופטים ירדו, והעיכוב הוא מעל שבע דקות, ולא נראה שהמשחק יחודש בזמן הקרוב. נראה לי שמעל אלפיים אוהדים מצויים על המגרש, ורחבת השער מלאה בשוטרים ואוהדים, שחלקם שרועים על הקרקע ומקבלים טיפול מאנשי הרפואה. זה ברור שיש פצועים ונראה לי שבעיקר פציעות חזה וצלעות. נראה שידיהם של החובשים מלאות עבודה. אוהדים רבים נמשכים כלפי היציע העליון ונשארים שם, מכיוון שהלחץ ביציע התחתון הוא עצום. לא נראה שהמשחק הזה יחודש מתישהו.

המהומה על המגרש. via "TSC international news channel" Facebook page

 

הבעיה היא ביציע לפינגס ליין, שם נמצאים אוהדי ליברפול, ואני יכול להניח שהיתה שם צפיפות יתר של הקהל, וכשהם ניסו לצאת מהמתחם, האנשים מקדימה נמחצו.
כל מחצית המגרש של ליברפול מלאה באנשים, ואני יכול לראות שמעסים את ליבו של אחד האוהדים.

אנשים משתמשים בשלטי הפרסום כאלונקות מאולתרות, אמבולנס אחד מנסה לצאת מהמגרש דרך כניסה בצד הרחוק, ואמבולנס נוסף נמצא מאחורי השער. אחד האוהדים נישא על ידי מספר אנשים, וילד על ידי חבריו, ונראה שהוא בבעיה. ידי החובשים עמוסות עבודה ולמרות שאיני יודע כמה נמצאים כאן, ברור שכמות החובשים אינה מספיקה לאירוע בסדר גודל כזה.
בתי החולים יתמודדו עם כמות גדולה של צלעות שבורות, ואני חושש שגם עם דברים חמורים בהרבה.
אנחנו לא מדברים על קטטות או אלימות בין אוהדים, אלא על כך שמישהו, מתישהו לאורך הדרך, עשה משהו שגרם להתרחשות, ואני בטוח שההתאחדות תחקור את הנושא.

השוטרים מסודרים על המגרש ומונעים מעבר אוהדים מצד לצד. אוהדי ליברפול נושאים את חבריהם עם אלונקות מאולתרות, ואחרי שהם מכניסים אותם לאמבולנס הם רצים בחזרה כדי להביא פצוע נוסף. אוהדים, שוטרים ומעט כוחות הרפואה שיש ממשיכים לפנות אוהדים לאמבולנסים.

העובדה היא שהשער ליציע בלפינגס ליין היה פתוח, והשאלה מי פתח אותו צריכה להיבדק על ידי ההתאחדות. אוהדים ששוחחתי איתם סיפרו לי שהמשטרה פתחה את השער מאחר והיה עומס גדול בכניסה למגרש. ההתאחדות תצטרך לבדוק האם הונפקו יותר מדי כרטיסים ליציע או שלא הוערכה נכון הקיבולת שלו, בכל מקרה ברור שאין כאן פעילות חריגה של האוהדים.

אני חושב, אם כי אני רוצה להאמין שלא, שיש לפחות הרוג אחד, אולם זה ברור שאוהדי ליברפול לא גרמו לבעיה או פרצו את השערים, הם פשוט נכנסו למגרש, מכיוון שלא היתה להם ברירה. המשחק הופסק כדי לאפשר לאוהדים להיחלץ מהיציע ולאמבולנסים להיכנס.

 

במהלך השידור התייחסו השדרים לסיבות לאירוע, ולמרות שמדובר בשתי זרועות של אותו גוף שידור, השוני בגירסאות בין שדרי הטלויזיה והרדיו של הבי.בי.סי הוא מדהים:

טלוויזיה –

קיבלתי הסבר למה שקרה עכשיו, הסיפור שעולה הוא שאחד השערים החיצוניים שהובילו אל היציע היה פרוץ ואנשים ללא כרטיסים נכנסו לאיצטדיון, וגרמו לצפיפות יתר, ולכן אנשים נמחצו.

רדיו –
אני חייב לחזור על דבריי, מאחר ואני מבין שבשידור הטלוויזיה של ה בי.בי.סי. נאמרים דברים אחרים – אנשי המשטרה שדיברתי איתם חזרו ואישרו שהאירוע הינו תוצאה של כמות עודפת של אנשים ביציע, ושום שער לא נפרץ, ולא נכנסו אנשים ללא כרטיסים. זו גירסת המשטרה, ואם אתם שומעים גירסה אחרת בשידורי הטלוויזיה זה מכיוון שהם לא דיברו עם השוטרים.

שירות השידור הבריטי מפעיל תחנת רדיו מיוחדת לאיזור ליברפול, שנקראת בי.בי.סי. רדיו מרסיסייד. עוד באותו ערב אוהדים רבים הגיעו לתחנה כדי להראות לעובדים את הכרטיסים איתם נכנסו למגרש, ורבים נוספים, שרצו לעלות לשידור ולספר מה ראו ומה עבר עליהם, הציפו את התחנה בשיחות טלפון, לאורך כל הערב.
לתחנה יש תוכנית יומית שבה מדברים עם מאזינים. מיד אחרי האסון התחנה האריכה את זמן התוכנית משעה וחצי לשעתיים וחצי, ובמשך שלושה שבועות נושא השיחה היחיד היה אסון הילסבורו. מאות אנשים התקשרו על מנת לדבר ולתאר את האירועים והחוויות מאותו יום, ולספר את סיפורם, אבל בעיקר הם רצו לשתף.

via "Liverpool fc" Facebook page
Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח