איבדו שליטא

בשורה התחתונה, העונה האירופית של מכבי ת”א נגמרה מוקדם מהצפוי, ואם בעונה שעברה עוד אפשר היה לקבל בהבנה, הפעם מדובר בכישלון עצום.
השאלה הנשאלת היא איך ולמה זה קרה? והדבר הכי מתסכל הוא שבחיי שאין לי מושג. זה לא מהמקרים האלה שאפשר להניח את האצבע על גורם ספציפי, זה פשוט נראה כמו קריסת מערכות שאין לה הסבר.

מכבי תל אביב, גלזר
קרדיט לדף הפייסבוק של מכבי תל אביב

ובכל זאת – הרי משהו בטוח קרה. מדובר באותה קבוצה שלפני פחות מ-3 חודשים סיימה עונה מופלאה, חלומית ורצופת שיאים. אותו מאמן, כמעט אותו סגל שחקנים. אז נכון שהשוער התחלף ושיש פציעות, ובכל זאת – הבעיה עמוקה יותר. הקבוצה פשוט לא מתפקדת. שום דבר לא עובד. בשום צד של המגרש. הקבוצה נראית חסרת אונים וחסרת ביטחון. וזו אותה קבוצה שדרסה כל מה שזז בעונה שעברה. אז איך?

הדבר היחיד שאני יכול להעלות על הדעת הוא שמדובר בכדור שלג. התחילו לא טוב. קורה. גם בעונה שעברה זה קרה. אבל הפעם מדובר בקבוצה במצב שונה לחלוטין. אם בעונה שעברה לא לקחו קשה מדי את ההדחה מאירופה, כי זו היתה קבוצה חדשה עם מאמן חדש שחיפשה את עצמה אחרי 3 עונות ללא תואר, הפעם מדובר בקבוצה שבאה אחרי עונה מדהימה והמטרה היתה לפחות לשמור על הקיים, שלא לדבר על לעשות קפיצת מדרגה.

החיסרון היחיד של העונה שעברה הוא שלמעשה מכבי לא נדרשה להתמודד עם משברים. מהתחלה הכל הלך טוב, משלב מוקדם הקבוצה היתה בצמרת הגבוהה וגם פתחה פער גדול מאד מהמקום השני. גם אם היו משחקים פחות טובים ואיבודי נקודות זה כבר לא היה משמעותי. למעשה זו הפעם הראשונה מאז שאיביץ’ הגיע שהקבוצה נדרשת להוציא את עצמה מתקופה לא טובה, וכנראה שהשחקנים, שבעונה שעברה הכל הלך להם מצוין, לא רגילים למצב הזה ולא יודעים איך להתמודד איתו.

 

אני בטוח שכולם במכבי יודעים שהחשיבות הכלכלית של המפעלים האירופיים היא משמעותית מאד, במיוחד אם רוצים להיפטר אחת ולתמיד מבעיות הפייר פליי. אני בטוח שכולם במכבי מאד רצו להצליח השנה באירופה. זה גם היה מאד בולט שהשחקנים כן מנסים וכן רוצים, אבל שום דבר לא הולך. ההתקפה משחקת עם הראש בקיר ושחקנים מפחדים לקחת אחריות. שום דבר לא עובד ואין אף אחד על המגרש שייקח את המשחק על עצמו, שירים את עצמו ואת חבריו וידחוף אותם קדימה. בעונה שעברה הגדולה של מכבי ושל איביץ’ היתה לדעת לנצח משחקים גם ביום פחות טוב, לדעת איך לקחת את הנקודות בשיניים. מצד שני, כמו שכבר אמרנו – כשיש לך פער כזה גדול על שאר היריבות, זה כנראה יותר קל.

סודובה היא בפירוש קבוצה פחות טובה ממכבי ת”א. פחות מוכשרת, פחות טכנית. צמד ההפסדים הזה מביך ומתסכל מאד. מעבר למכה הכלכלית, מדובר במכה מורלית קשה. במכבי בנו על להביא את אירופה לבלומפילד המחודש כדי שהחגיגה תהיה מושלמת וחטפו סטירה מצלצלת. בעונה שעברה הקבוצה הצליחה להרים את עצמה ולפתוח את הליגה ברגל ימין. הפעם זה יהיה הרבה יותר קשה.

החודש הקרוב יהיה תקופת מבחן קריטית עבור כל מי שקשור למועדון מכבי. זה מבחן לאיביץ’, שיצטרך להוכיח שההצלחה בעונה שעברה לא היתה מקרית ושיש לו דרך והשפעה חיובית אמיתית על הקבוצה שתבוא לידי ביטוי גם כשהדברים לא הולכים בקלות. זה מבחן לשחקנים הצעירים, שבעונה שעברה יצרו ציפיות גבוהות להמשך ועכשיו יצטרכו לעבוד עוד יותר קשה כדי להצדיק את הציפיות האלה. זה מבחן למיטש גולדהאר, שכבר עמד בכמה וכמה מבחנים לא פשוטים בעשור שלו במועדון, ויצטרך למצוא את הדרך לשמור על השקט ולמנוע מהמצב להידרדר. וזה מבחן גם לאוהדים, שעד עכשיו התנפלו על המנויים לבלומפילד ויצטרכו להראות בגרות ונאמנות למרות האכזבה. בלומפילד מלא ברבבות צהובים שדוחפים את הקבוצה יעזור לה מאד להתרומם ולחזור לעצמה כדי לרוץ שוב לאליפות.

 

אני מקווה שמכבי תצליח לעשות את הסוויץ’. אחרי הכל, עדיין מדובר בסגל הטוב ביותר בליגה, שעל הנייר חייב להתמודד על כל התארים. עם סגל כזה, אפילו משחק אחד טוב, ניצחון אחד מרשים, יכול לתת הרבה אנרגיה ולהחזיר את הקבוצה לתלם. השאלה היא האם למכבי יש את הכוחות להשיג אותו כמה שיותר מהר כדי לא להמשיך בנפילה החופשית. כרגע אפילו מחזור הפתיחה מול נס ציונה נראה מאיים, אבל בשנים האחרונות מכבי ת”א היא קבוצה שיודעת להתרומם בדיוק כשמתחילים להספיד אותה.

למרות הכל, יש למה לצפות מהעונה הזאת. ניפגש בבלומפילד.

מכבי תל אביב קהל בלומפילד

 
   

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

   

רוצים לעזור לנו לעשות דברים חדשים?

תתמכו בנו

*כל עזרה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח