UFC 257 – קרב של פעם בשנה וערפל במחלקה

ה UFC חזרו השבוע לאבו דאבי, לסיבוב שני ב"אי הקרבות" (זה שכל הצקצקנים בתקשורת האמריקאית לעגו לדיינה ווייט על הגייתו). שלושה אירועים בשבוע אחד – שבת האחרונה, יום רביעי, וגולת הכותרת בליל שבת הקרוב – האירוע בתשלום הראשון ל 2021 – UFC257. במוקד הערב יהיה כמובן הקרב בין שני הלוחמים הטובים ביותר ככל הנראה במחלקה הטובה ביותר – המשקל הקל (155 פאונד): קונור מקרגור ודסטין פורייה.

Credit: Dana White Official Facebook Page היום נתמקד ב UFC 257

 

גם האירוע בתשלום הראשון לשנת 2020 הציג בראשו את הכוכב האירי (אז נגד דונלד סרוני), והארגון ממשיך לנסות ככל האפשר, לשמור על המסורת של לפתוח שנה חזק ולסיים אותה בצורה דומה. בעבר, היו מעמיסים את הקארדים המאורחים ו\או המוקדמים בסוללת כוכבים. השנה, גם בגלל אילוצי קורונה וגם כחלק משינוי שמסתמן באסטרטגיה, נוטים להשעין אירועים על קרב או שניים גדולים, כשמתחתם קרבות בפרופיל נמוך יותר (אם מטעמי בנייה של שמות עתידיים, או "סתם" כדי לרווח את הלו"ז הצפוף).

Credit: Dustin Poirier Official Facebook Page גם אנחנו, דסטין. גם אנחנו.

 

קונור מקרגור מול דסטין פורייה

תאהבו אותו, תשנאו אותו, לקונור פחות אכפת מה כותבים עליו. יותר חשוב לו ש-כותבים עליו. הסופרסטאר הראשון, והיחידי בינתיים בקנה המידה שלו מנהל את הקריירה שלו בצורה שתעצים רווחים (בעיקר כלכליים או פוטנציאלית כאלה). מדבר המון – למרות שלזכותו יאמר שפחות מבעבר – ועושה מעט מאוד בשנים האחרונות, ככל שזה נוגע ללחימה. אבל כל פעם שהוא נלחם, מתייצבים מאחוריו המוני צופים שמתרגמים את העניין שהוא יוצר, להכנסות נאות ל UFC וללוחם עצמו.

מולו, האנטי תזה. לוחם מהצנועים יותר, והמרוכזים יותר בפן המקצועי פרופר (חשיבה יותר על תואר, רקורד וכו'). דסטין פורייה הוא לוחם של לוחמים. בן 31 – זמן השיא ב MMA – עם יותר מ 30 קרבות. צעיר מקונור בשנה, וגם התחיל להתחרות באופן מקצועני שנה אחרי היריב. דסטין מתחזק, במקביל לקריירה יפה ב MMA גם עמותה בשם The good fight foundation שהתבססה על הפופולריות העולה של פורייה, והספורט בכלל, ומתעסקת בלעשות טוב לקהילות נזקקות. (אגב, ולמען ההגינות: אל תתנו לדמות של קונור להטעות אתכם. הוא תורם לא מעט בעצמו.)

הקרב הזה הוא בעצם קרב חוזר, שכן השניים כבר נפגשו כששניהם היו בעיצומו של טיפוס במעלה הדירוג במחלקת משקל הנוצה. קונור פגש גראפלר שלא יודע להגן על עצמו במשחק העמידה ופשוט דרס את פורייה תוך קצת פחות משתי דקות. זה קרה ב 2014. מעט יותר משש שנים מאוחר יותר, שני הלוחמים המבטיחים של אז, מגיעים כשני לוחמים מוכחים ומוצלחים. קונור, כזכור זכה בחגורה של משקל הנוצה, ולאחר מכן בזו של המשקל הקל. פורייה עלה למשקל הקל ונתן ריצה מרשימה מאוד, שהסתיימה כזכור עם הפסד בקרב האליפות מול חביב נורמאגומדוב (לא בושה להפסיד לסלבדור…). פורייה הראה שיפור עצום מאז, וקונור, מעבר להפסד שלו לחביב, בסך הכל לא נתן סיבות מיוחדות לחשוב שיכולתו נפגמה כהוא זה.

אז מה יקרה הפעם? יש כמה תסריטים שיכולים לקרות, ונעבור עליהם בזריזות:

פורייה סגר את הפער: אם פורייה מתסכל את קונור בסיבובים הראשונים, לא קורס תחת הלחץ שללא ספק יבוא אליו מכיוון קונור – יכול להיות שבסיבובים המאוחרים יצליח להפוך את היוצרות ולנצח בהחלטה, ובהתאם לכושר של מקרגור, אולי אף למצוא סיומת (יותר סביר על הקרקע מאשר על הרגליים).

משחק הדמים: קרב שיזכיר את המפגש השני בין נייט דיאז לקונור מקרגור. מומנטום משתנה, ווליום גבוה של מכות שלעיתים ינחתו על פורייה ולעיתים על קונור, עד להחלטת שופטים שלא תעניין אף אחד – כי כולם יהיו סחוטים רגשית מעוצמת החוויה.

עולם כמנהגו נוהג: קונור ידרוס את פורייה שנית.

אז מה יקרה הפעם? האם פורייה השתפר? פלאים! אבל הוא פשוט לא יכול לסגור את הפער האיכותי בסטרייקינג. קונור לוחם מיוחד על הרגליים. אנחנו זוכרים לו בעיקר את "השמאלית", והיא אכן ראויה לציון, אבל קונור הוא "שועל". מהטובים יותר (בטח במשקל הזה) בלהכתיב את הטווח. משתמש בידיים וברגליים, טומן מלכודות ויודע לבחור מכות בתזמון ובזווית נכונה. פורייה נוטה להיכנס למלחמות, ואף הודה שיש לו רגעים של "לעמוד ולצלם" את האקשן. מול קונור אסור למצמץ, ומאוד לא מומלץ להישאר סטטי. לשניהם יש כוח בידיים, אבל בכל חילופי מהלומות, לקונור יש יתרון ברמה הטכנית מה שבהכרח מעלה את הסיכוי שהכוח שלו יהיה זה האפקטיבי.

מבחינת הקרקע, במיוחד ככל שיתארך הקרב, לפורייה יש יתרון. ראינו את קונור נכנע לשתי חניקות, האחת מול חביב והשניה מול דיאז (שניים שיודעים טוב מאוד). בשני המקרים, קונור לא הראה שהוא ממש טוב בהתמודדות עם המצב, אבל גם ראינו אותו יוצא מעמדת נחיתות מול צ'אד מנדז. בכל אופן, בואו ניזכר כמה קרבות של קונור הגיעו אל הקרקע… לא הרבה.

מקווה להפתעה, אבל…

הימור שלי: קונור בנוקאאוט טכני, בסיבוב שני או שלישי.

בזמן האירוע שפתח את השבוע העמוס הזה, נפגש דיינה ווייט עם חביב נורמאגומדוב ש"פרש" כזכור, והודיע ש… אולי, אם מישהו מהלוחמים בראש הקארד יתן הופעה מדהימה, אז אולי חביב יחשוב על לשקול לחשוב על קרב נוסף. בינתיים, החגורה עדיין אצל הדגאסטני, וכולנו בעמדת המתנה לקראת UFC257, בשאיפה שדברים יתבהרו. לכאורה, הקרב הזה אמור להיות קרב על החגורה. מצד אחד האלוף הקודם ומצד שני, הלוחם שיש לו את הטענה הכי טובה לתואר. לכאורה, שני הלוחמים אמורים לדעת מראש האם הם נלחמים על חגורה, או אולי על התענוג המפוקפק לפגוש שוב את חביב? שניהם הפסידו בהכנעה, ושניהם ככל הנראה יפסידו לו שוב… אישית, לא ברור לי למה מחכים. מבחינתי כצופה ואוהד, יש לפנות את החגורה ולתת למחלקה לסדר את עצמה אחרי הפרישה של חביב, וכל מה שקורה כעת רק מעיק על המחלקה.

בואו נדבר מעט על הקרב שיתרחש לפני קונור ופורייה. אם לקרב המרכזי, אנחנו באים כשיש לנו תמונה די טובה לגבי המתמודדים ויחסי הכוחות ביניהם, הרי שפה יש לנו סוג של קרב בכורה.

Credit: Dan Hooker Official Facebook Page

 

דן הוקר מול מייקל צ'אנדלר

דן הוקר צעיר מצ'אנדלר. צ'אנדלר הוא שם ידוע יותר בקרב אוהדי MMA מאשר הוקר. להוקר באופן קצת מפתיע, יש יותר קרבות מהיריב. מייקל צ'אנדלר הוא החתמה טרייה של ה UFC מאירגון בלאטור, שם היה אלוף. בקרב הזה, העניין הוא הבחינה של צ'אנדלר שהוא לוחם ותיק בקרב מול לוחם טופ 5 ב UFC. מה שאנחנו רוצים לראות הוא בעיקר, האם מייקל הוא לוחם טופ 5 לגיטימי בארגון. אם ינצח (ובטח אם יעשה את זה באופן מרשים), לבטח יקבל איזו דחיפה לכיוון כללי של קרב אליפות.

יש לנו קרב בין סטרייקר טוב וארוך (גבוה הרבה יותר, בעל מוטת ידיים גדולה הרבה יותר) בדמותו של הוקר, מול מתאבק שאוהב להחליף מכות (brawler) מצידו של צ'אנדלר. מצד אחד, לא זכור לי שהוקר התמודד מול מתאבק כלשהו, בטח לא ברמה של צ'אנדלר וזה יכול להיות גורם קריטי. מצד שני, הוקר הוא קיקבוקסר וכמה רמות מעל היריב מבחינת הטכניקה. האורך והגובה שלו, כמו גם הניסיון והידע שלו בשמירת טווח אמורים לתת לו יתרון משמעותי על הרגליים, והיכולת להימנע מהורדה אל הקרקע. הוא אמנם מגיע אחרי הפסד לדסטין פורייה (ממש לא בושה), אבל גם בקרב הזה הוא נתן יופי של פייט.

אין לי דבר נגד צ'אנדלר, אבל אני מקווה שהוקר מנצח מכיוון שהוא צעיר יותר ובא אחרי הפסד.

הימור שלי: דן הוקר נמנע לרוב מהורדה לקרקע, תוך שמירה על טווח קיקבוקסינג, פוגע בצ'אנדלר מכות מדוייקות ומנצח בהחלטה.

שאר הקארד לא מרוצף בכוכבים, אבל בכל זאת אני רוצה להמליץ על קרב אחד מהמקדימים. קרב בין שני פרוספקטים בהתהוות – ארמן צארוקיאן מול נאסראט האקפראסט (נסו לומר את זה שלוש פעמים, מהר). צארוקיאן מגיע אחרי שני ניצחונות בהחלטה, אבל אחרי תצוגה מאוד מרשימה על הרגליים, מול דאבי האמוס. האקפראסט (מיני גאסטלום – למיטיבי לכת ב MMA) כבר טעם נוקאאוט ב UFC אבל התאושש ממנו עם ניצחון בהחלטה משלו. אני לא בהכרח אוהב שמציבים שני פרוספקטים אחד מול השני, אבל יש פה קרב עם פוטנציאל גבוה מאוד לצפיה מהנה, וזיקוקים.

למרות שהאירוע באבו דאבי, העובדה שארבעת הלוחמים בראשו מעניינים יותר את חצי הכדור המערבי, גורמת לכך שהוא יערך בשעות הלילה\בוקר מוקדם לפי שעון ישראל.

ובכל זאת, מ2016 קונור מקרגור נלחם בממוצע פעם בשנה. לא תכוונו שעון?

Credit: Conor McGregor Official Facebook Page
Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח