ELO שחקנים – ניתוח קבוצה ראשון

בשבוע שעבר הבטחתי שהחל מהשבוע אנתח בכל פעם קבוצה אחרת בראי מדד ELO שחקנים. התכנית המקורית הייתה לנתח מלמעלה למטה, כלומר, להתחיל מהפועל ב"ש, אבל העובדה שב"ש לא החליפה מאמן מתחילת המדד (עונה שעברה) ולא הפסידה בבית, בתוספת ההתייחסות משבוע שעבר לוואקמה, ויטור ומליקסון – הופכת את העניין לקצת משעמם.

אתר הזווית בחסות טיק טיק

האירוע של השבוע היה הניצחון של עכו על מכבי חיפה. המשחק הזה נוגע משתי זוויות באותה קבוצה. הזווית ראשונה: מעניין לבדוק אם המדד "מאשים" את גיא לוזון בהישגים הגרועים של מכבי חיפה. הזווית השנייה: השחקן בעל המדד הגבוה ביותר בעכו הוא גל שיש. מה הקשר? שניהם היו בעונה שעברה בהפועל ת"א.

הפועל ת"א – סקירה כללית

אני לא מריץ את המדד על משחקים בלאומית, אבל שחקנים גוררים את ביצועיהם מהעונות הקודמות והקבוצות הקודמות להווה.

המדד, כמובן, אינו מתייחס לביצועים "על השולחן הירוק" (הפחתת 9 הנקודות). מבחינת נקודות שהושגו על המגרש הפועל סיימה את עונה שעברה במקום 8. בגלל ריבוי תוצאות תיקו, הפועל הייתה מסיימת ליגה של 2-נקודות-לניצחון במקום ה-7. אני מציין זאת כי במדד תיקו שווה חצי נצחון.

במחזור הסיום של עונה שעברה הפועל העמידה את ההרכב השישי הכי חזק מבחינת מדד, אבל יתכן שמיקום המדד הנכון שלה הוא 9 בגלל שקרית-שמונה, מכבי חיפה ובני יהודה, שהיו קרובות אליה, התייחסו למחזורים האחרונים כגארבג' טיים

אוהדי הפועל תל אביב
Credit to Hapoel Tel Aviv FC Facebook Page

מאמנים

מבין 37 המאמנים שאימנו בליגת העל מתחילת העונה שעברה, 3 עברו בהפועל ת"א. בטבלה הבאה אתם יכולים לראות את הביצועים שלהם בהפועל, וכן את הביצועים שלהם בקבוצות האחרות בהשוואה למאמנים האחרים של אותן קבוצות

ELO שחקנים – ניתוח קבוצה ראשון

ניתן לראות שקורצקי מדורג גבוה בצדק – גם הפועל וגם רעננה השיגו ביצועים יותר טובים עמו מאשר בלעדיו (יחס גדול מ-1).

לוזון מדורג גבוה – 9 בין המאמנים, למרות שהיחס שלו שלילי (גם בהפועל וגם בחיפה) ונמוך יותר מזה של מולנסטיין. ייתכן שזה בגלל שלוזון הגיע בשני המקרים לקבוצות "מוחלשות". הפועל ת"א נאלצה למכור שחקנים בגלל ההתפרקות ומכבי חיפה פירקה את עצמה ע"י מכירת שחקנים בעלי מדד גבוה (פלט) וספסול אחרים (נטע לביא, קינן, רוקאביצה).

חשוב לציין שהמדד מודד את המאמנים בניהול המשחק (תוצאות כשהם על הקווים) ולא בבניית קבוצה. המדד, למשל, לא מעניש את לוזון על הביצועים הכושלים של קאיו וקלאוס.

העמודה "שובר שוויון" מייצגת את התרגום של המדד לחיים האמתיים – אם 2 קבוצות שוות לחלוטין נפגשות ואת האחת מאמן קורצקי ואת השנייה אלדד שביט, שובר שיוויון בשיעור 2.4% אומר שהסיכוי של הקבוצה של קורצקי לנצח הוא 52.4%. הנוסחה של שובר השוויון היא 10^(-ELO/400)

גיא לוזון
קרדיט לדף הפייסבוק "מועדון כדורגל מכבי חיפה"

קבוצה

להלן דירוג עוצמת 16 הקבוצות ששיחקו בשנתיים האחרונות בליגת העל כארגון\מותג

ELO שחקנים – ניתוח קבוצה ראשון2

ביתיות

מעניין להשוות בין הפועל ת"א ליריבתה לקרבות הירידה – אשקלון. הארגון של אשקלון מדורג גבוה יותר בעוד הביתיות של אשקלון פחות משמעותית.

ELO שחקנים – ניתוח קבוצה ראשון3

שחקנים

ELO שחקנים – ניתוח קבוצה ראשון4

נדוסאל נספר רק ב-4 משחקים בהם הקבוצה השיגה 50% הצלחה, אז זה קצת מרמה. המיקום הגבוה של דגני מייצג: 50% הצלחה אתו (8 – 7 – 8), 33% בלעדיו (0 – 3 – 3). מעניין גם לראות בתחתית הטבלה שחקנים שנחשבים טובים אך "מזיקים" בשורה התחתונה: עזרא (והציון מתייחס גם לביצועים בבית"ר), שונפלד ומשומר.

ההרכב החזק ביותר היה במחזור ה-22 (ניצחון 0:2 על אשדוד): הרוש – שיש, אבו-זייד, עמית ביטון, דגני – אלטמן, ברשצקי, נדואסל, רייכרט, ורטה – שחר הירש

השבוע במדד

הפועל חיפה הגיעה לרגע ההכרעה (דקה 85) עם הרכב בעוצמה 311 נקודות שהן 91 נקודות יותר מבני-יהודה. הפרש של 91 נקודות מייצג סיכוי של 63% שבמקרה של הכרעה, היא תלך לצד שלך (אין התייחסות להסתברות של תיקו)

הפועל ב"ש (90%) ניצחה את אשקלון בצורה שגרמה לי לשקול שינוי באלגוריתם – האם רגע ההכרעה הוא השער של פקהארט (כלומר, הניקוד על הניצחון הולך לפקהארט ולא לנוואקמה) או האדום של איבנצ'יץ' (לפני החילוף)? בנוסף, על מנת לא לחזור על "הטיית קאיו אלבס" (ציון של מאמן עולה ככל שהוא מביא שחקנים פחות טובים) החלטתי שמחלון ההעברות הנוכחי שחקן זר חדש יתחיל בציון של המאמן (ולא בציון הנמוך ביותר של שחקן שעולה אתו בהרכב). יובל נעים אתגר את החלק הזה של האלגוריתם בכך שהרכיב שחקן נוער זר (אלטונגי). כשחקן שעלה מהנוער, הוא כמובן יתחיל ב-0.

יתר המשחקים:

  • מכבי חיפה (68%) – הפועל עכו (32%)
  • מכבי נתניה (75%) – רעננה (25%)
  • סכנין (20%) – מכבי ת"א (80%)

 מישהו יכול לעדכן באתר ההתאחדות שגלינדו כבר לא המאמן של סכנין?

  • קריית שמונה (58%) – אשדוד (42%)

 במשחק בין שתי הקבוצות עם הביתיות הגרועה בליגה, לא פלא שהאורחת מנצחת.

  • בית"ר (83%) – מכבי פ"ת (17%)

השינוי במיקום הגבוה ביותר: מקום 11, בוריס קליימן עוקף את בן ביטון, קורהוט ואלברמן

מיכאל אוחנה, גל אלברמן
קרדיט לדף הפייסבוק מנהלת הליגות לכדורגל- IPFL
 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח