תעלו ללאומית

לפני מספר שבועות פירסם העיתונאי אוריאל דסקל נתונים שקצת הפתיעו אותי.
הוא ניתח את הוצאות השכר של שחקני ליגת העל והליגה הלאומית בכדורגל והגיע למסקנה שהמשכורת ברוטו הממוצעת בליגת העל היא 38 אלף ש"ח ובליגה הלאומית כשבעת אלפים ש"ח לחודש (ושוב – 7000 ש"ח).

אמנם המידע שמתפרסם בנושא הוא דליל ביותר וקשה לנתח אותו, אבל אם נתייחס לליגה הלאומית מדובר בשכר נמוך ביותר. בכל קבוצה יש שחקני נוער וחיילים שמורידים את הממוצע, אבל עדיין זהו ממוצע נמוך.

נכון שצריך להתייחס לשכר החציוני (השכר שחצי מהשחקנים מעליו וחצי מתחתיו) כמדד מדוייק יותר, אבל הממוצע בכל זאת נותן לנו אינדיקציה לרמת השכר, והוא נמוך, אפילו נמוך מאוד, והפער מהשכר בליגת העל הוא עצום. אין פלא שכל שחקן יעדיף להיות על הספסל בליגת העל מאשר בהרכב בקבוצה בלאומית. מעבר לפן המקצועי זה פשוט משתלם הרבה יותר מהבחינה הכלכלית.

בעצם, מה אכפת לנו כמה מרוויח כדורגלן בליגה הלאומית שלא מעניינת הרבה אנשים?
כי אם לא תהיה ליגה לאומית טובה גם ליגת העל לא תתרומם ואולי גם הנבחרת. הלאומית בפרט, והליגות הנמוכות בכלל, הן חלק חשוב בבסיסו של הכדורגל המקצועני בישראל. הן המקום שבו שחקנים צעירים יכולים להתחשל, להתקדם ולהתבלט. הרבה יותר קשה להתחרות בשחקנים הזרים ובכוכבים שממלאים את הקבוצות הבכירות. בהרכב של כל אחת מ"הגדולות" אפשר למצוא שחקנים שצמחו אצל "הקטנות", בפריפריה או בליגות הנמוכות: שיר צדק, ראדי, שכטר, אצילי, טייב, אלברמן ועוד. תבדקו מה חלקם ב"ליגיונרים" שלנו: ניר ביטון, אלמוג כהן, רמי גרשון, קני סייף ועוד.

האם נוכל לקיים ליגה מקצוענית שניה ברמה טובה עם רמת שכר כל כך נמוכה?
מי ירצה לשחק בה ולשלם מחיר כלכלי מהותי בשביל הצ'אנס להצליח?

לדעתי חייבים לתת תמריצים כלכליים לקבוצות הליגה הלאומית ע"י הגדלת חלקן בתקבולים שמקבלת מינהלת הליגה מהסכמי השידור המוצלחים עליהם היא חתמה, או מהכספים שמשלם הטוטו עבור הסכמי השיווק עליהם חתם עם הליגה.
עוד חצי מיליון ש"ח לכל קבוצה בלאומית זה בשבילן כסף גדול ומצד שני לא יפגע משמעותית בקבוצות ליגת העל. אפשר למשל לקבוע שהסכומים הללו ישמשו כבונוסים על הישגים לשחקנים כדי לעודד ביצועים, או כל רעיון אחר שיבטיח שהכספים יביאו להעלאת הרמה ולא יתגלגלו לכיסי הבעלים או למקומות לא ראויים.

אני מניח שקבוצות ליגת העל לא יאהבו את הרעיון, אבל בראייה לטווח ארוך ומחוץ לאינטרס המיידי של כל קבוצה, הרי ברור שכדאי לכולם שתהיה ליגה מקצוענית שניה חזקה ויציבה. הרי כל קבוצה (כולל ה"גדולות") יכולה למצוא את עצמה יום אחד בליגה הזו וככל שהפער הכלכלי ביניהן יהיה קטן יותר, הנפילה תהיה רכה יותר. מעבר לכך, הליגה הלאומית, כפי שכבר כתבתי, מהווה מקור לגיוס שחקנים לקבוצות ליגת העל, ישראלים וזרים.

יש השנה בלאומית לא מעט קבוצות עם בסיס קהל רחב יחסית שיכולות לתת לליגה חשיפה גדולה יותר וליצור בה עניין רב.
קבוצות כמו מכבי נתניה, הפ' פ"ת ור"ג, קטמון והפ' י-ם, אחי נצרת ועוד, יכולות להביא אלפי צופים לכל משחק ולהיות אטרקטיביות לערוצי הספורט.

מינהלת הליגות אחראית גם על הליגה הלאומית ויש לה אינטרס להעצים ולשדרג את הליגה הזו. אני לא בטוח כמה זה נעשה בפועל.
כדאי לכולנו שתהיה ליגה לאומית חזקה ויציבה.

נ.ב.
אחרי שהסכמתם איתי ועשיתם לייק ושיתוף, זה המקום לעדכן שאני אוהד הפועל ראשון לציון מהליגה הלאומית, ולכן אני בעל עניין.

הפועל פתח תקווה
קרדיט לדף הפייסבוק הרשמי של מנהלת הליגה
 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח