רצים להתקפה

מכבי חיפה רצה לאליפות. כן, אני לא נסחף, לא משתגע ומאוד ריאלי ואני משוכנע, שמכבי חיפה רצה לאליפות.

אני יודע שלא היה חסר הרבה שהירוקים היו יוצאים משני המשחקים האחרונים מול הפועל ת"א ובית"ר ירושלים עם בין נקודה אחת לשתיים, כשלמרות האופוריה, היא מנצחת בשיניים במשחקים שבהם היא עדיפה. שגם נגד קבוצות קטנות יותר כמו נס ציונה והפועל כפ"ס לוקח לה זמן עד שהיא משתחררת. אני יודע שמכבי ת"א עמוקה יותר, מאומנת יותר ואולי גם טובה יותר וגם פיבוריטית. אבל מכבי חיפה רצה לאליפות.

מכבי חיפה, נטע לביא, צ'רון שרי
קרדיט לדף הפייסבוק "מועדון כדורגל מכבי חיפה Maccabi Haifa FC"

מי שעוקב אחריי יודע שאני דווקא כן איש של מספרים, אבל לא טקטיקן גדול, מומחה לשיטות וכזה שיודע תמיד לתרגם נתונים סטטיסטיים מהמשחק עצמו למסקנות. ועדיין אני אנסה להשתמש בכמה נתונים סטטיסטיים שמספקת מהמנהלת כדי להסביר למה מכבי חיפה רצה לאליפות.

הבקעה

היא תעשה את זה בגלל שיש לה את הקבוצה הכי התקפית בליגה שלנו, הכי מוכשרת בחלק הקדמי. כזו ששווה לפחות שני שערים במשחק (21 ב-10 משחקים, הכי הרבה בליגה כמובן), שזה כמעט חצי שער יותר (0.4) למשחק מהפועל ב"ש שמדורגת שנייה בכיבושים.

זה בגלל שהיא הקבוצה שמאיימת הכי הרבה לשער (163 לעומת 144 ו-140 של מכבי ת"א וב"ש), למסגרת (72 מול 57 של בית"ר) עם הכי הרבה איומים מחוץ לרחבה (81 לעומת 71 של מכבי ת"א), מקום שני באיומים מתוך הרחבה (82 לעומת 88 של ב"ש).

והיא עושה זאת מכמה מקומות. 16 שחקנים בליגת העל איימו מעל 20 פעם על לשער עד כה בליגה, ו-4 מתוכם מגיעים מהירוקים, לאף קבוצה אחרת אין יותר משניים כאלו. בראשם צ'רון שרי עם 31 איומים לשער, אבל גם עם ארבעה בישולים עד כה (הכי הרבה בליגה), וכמובן ניקיטה רוקאביצה (21 איומים) מלך שערי הליגה (6) יחד עם בן שהר ונייג'ל האסלביינק, אבל גם שחקני הרכש (השאלה?) הנהדרים שהגיעו מבני יהודה – דולב חזיזה ויובל אשכנזי (22 איומים כ"א), שמגיע מאחור ומוסיף מימד נוסף למשחק ההתקפה. חיפה מאיימת כמעט מכל כיוון, לא רק בחלק הקדמי.

מלך השערים ומלך הבישולים חוגגים
קרדיט לדף הפייסבוק "מועדון כדורגל מכבי חיפה Maccabi Haifa FC"


מסירה

היא מצליחה לעשות את זה לא רק בגלל שהשחקנים שלה בועטים הרבה, אלא בעיקר בגלל שהם מוסרים המון. לא פחות מ-18 מתוך 21 השערים של מכבי חיפה נולדו מבישולים. פי 2(!) יותר מהדולקות אחריה בקטגוריה זו – הפועל ק"ש, הפועל ב"ש ומ.ס אשדוד עם 9. באחוזים זה 86%, מי שאחרונה אגב באחוזי שערים מבישולים היא… מכבי ת"א. עם 6 מ-16, 38%.

חיפה מצליחה לבשל כי היא מגיעה להכי הרבה קרנות (66 לפני בית"ר עם 62, המהפך הושלם אתמול עם 4-10 בקרנות לירוקים), היא מנסה הכי הרבה מסירות מפתח (89 לעומת 78 של בית"ר ו-76 של ב"ש), ושנייה בכמות מסירות המפתח אחרי ב"ש (39 מול 43). היא מעבירה המון כדורי רוחב, הרבה יותר מכל אחת אחרת – 193 פעמים (19.3 למשחק!) לפני הפועל ת"א עם 50 פחות, בעיקר בזכות דולב חזיזה (46) הראשון בקטגוריה הזו וארנסט מאבוקה השלישי (37). היא הקבוצה שמשחקת הכי קדימה, 3767 מסירות מקדמות, 100 יותר ממכבי ת"א השנייה.

למרות שהיא מוסרת המון, היא יודעת גם לעשות דריבלים, שנייה בדריבלים מוצלחים עם 175 לפני בית"ר ירושלים למשל עם 168 כשרק אשדוד מקדימה אותה. כלומר כשהשחקנים של מכבי חיפה מולך, אתה לא יודע אם הם יבשלו, ימסרו או יעברו אותך.

 

יש גם הגנה

על פניו תגידו שמכבי חיפה מאוד התקפית, אבל ההגנה, ככה ככה. זאת לא כמות השערים שהיא סופגת (7), אלא האיכות שלהן וקלות ההגעה למצבים של היריבות. אבל יש כמה נתונים שתומכים דווקא ביכולת ההגנתית או יותר נכון, במניעת התקפות מצד היריב. קודם כל, מכבי חיפה ראשונה בהחזקת הכדור עם 59.84%, כ-3% יותר ממכבי ת"א השנייה, וכידוע קשה ליריבה להבקיע כשהכדור אצלך.

בצמרת הקבוצות שמחלצות הכי הרבה כדורים בליגה אפשר למצוא קבוצות מרכז ומטה כמו עירוני ק"ש, הפועל חדרה ובני יהודה, מעל כולם ניצבת מכבי חיפה עם הכי הרבה חילוצים. זה קורה בעיקר בגלל שהיא הקבוצה שמחלצת הכי הרבה כדורים בחצי של היריבה, עם 126 כאלו לעומת 105 של ק"ש השנייה. הרבה בזכות נטע לביא, שעונה לכל מי שטוען שהוא רך מדי. נטע חילץ העונה 30 כדורים בחצי של היריבה, 12 יותר מהבא אחריו, דן גלזר ממכבי ת"א, שהוא היחיד שתיקל יותר מלביא העונה בסה"כ (74 לעומת 67).

קרדיט לדף הפייסבוק "מועדון כדורגל מכבי חיפה Maccabi Haifa FC"

תימוכין נוספים אפשר למצוא גם באתר של CIES FOOTBALL OBSERVATORY שהנתונים בו אמנם מעודכנים רק עד ה-31/10, אבל נותנים תמונה לא רעה. רבות דובר על היכולת ההגנתית של מכבי ת"א, ואכן היא שנייה באירופה בכמות הבעיטות שבועטים לעברה לשער למשחק, 1.8 כשרק פסז' מקדימה אותה עם 1.6.

אבל מכבי חיפה מפתיעה מכיוון אחר, היא מדורגת תשיעית באירופה בכמות המסירות שהיריבה מצליחה למסור בשליש האחרון מולה עם 61.8. כלומר, היריבה לא מצליחה בכלל להגיע לאזור השער. ראינו אתמול איך שחקני חיפה התנפלו על בית"ר ובחצי השעה האחרונה המשחק התנהל ב-30 המטרים האחרונים.

לסיכום

גיל שלי דיבר על האסטרטגיה של איביץ' בפודקאסט המצוין שבו השתתף. הוא דיבר על כך שאיביץ' הבין שלפחות כרגע, להתקפה של מכבי ת"א אין מספיק כלים להבקיע בכמויות ולכן הוא מתמקד קודם כל בלא לספוג והוא יודע שאם ישמור על הנתון הזה, בסופו של דבר כנראה שהגול יגיע.

אצל מכבי חיפה זה הפוך. 4 פעמים היא נקלעה לפיגור העונה, ורק מול מכבי ת"א היא לא הצליחה לנצח. היא יודעת שעם כמות הכישרון האדירה שיש לה והכושר הגופני העודף, אם היא תלחץ מספיק על הגז, גם במשחק לא מספיק טוב, גם אם תספוג, בסופו של דבר היא תבקיע. ואז תבקיע שוב.

בליגה שלנו, זה אמור להספיק לניצחון על מרבית קבוצות הליגה, ולכן מכבי חיפה לטעמי תרוץ עד לסיום במאבק האליפות. אני לא יודע אם היא תזכה בו, אבל על הדרך היא תספק לאוהדיה הרבה רגעים יפים.

קרדיט לדף הפייסבוק "מועדון כדורגל מכבי חיפה Maccabi Haifa FC"

2 תגובות

  1. Avatar
    משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    כתבה אובייקטיבית סוף סוף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח