על ההתבטאות שמאיימת על ענף הקרוספיט

// מאת ניצן גאני

בימים האחרונים עולם הקרוספיט עוסק בסערה סביב האמרה של מייסד ומנכ"ל "קרוספיט" גרג גלסמן, אך לפני שנבין מה עומד מאחורי הסערה, בואו נחזור אחורה ונבין קודם כל מה זה בכלל קרוספיט.

קרוספיט הינה שיטת אימון וספורט תחרותי אשר כבשה את עולם הספורט והאימונים בכך שהציעה דרך חדשה לאימונים פונקציונליים בעלי דופק גבוה משולבים עם הרמת משקולות אולימפי וpowerlift (תנועות מורכבות אשר מאפשרות לנשוא משקל גדול בתרגילים כמו דד-ליפט, סקוואט, ודחיקת חזה).

משחקי הקרוספיט

הספורט התחרותי של קרוספיט התחיל אי שם בשנת 2007 תחת השם "crossfit games" (לי זה מזכיר את משחקי הרעב) כאשר התחרות בנויה מ7-10 ימים בארה"ב כאשר מתחילים עם מס' מתחרים גדול שהולך ומצטמצם עד שנשארים הספורטאים החזקים ביותר ומשלבים מספר תחומי ספורט שונים כמו אופניים, ריצה בשטח, שחייה ועוד שהם לא רק הרמת משקולות, מתח וסיבולת אירובית.

עם השנים הקרוספיט נמצא בצמיחה מטורפת כאשר אפילו בנטפליקס אפשר למצוא 2-3 סרטים בנושא, ולאחר שהתחום תפס תאוצה לתחרויות המסורתיות בארה"ב, נוספו עוד תחרויות בדובאי וכמובן תחרויות מקומיות במדינות מובילות כמו אוסטרליה, ברזיל, איסלנד וכן, גם ישראל הקטנה נמצאת על המפה, כאשר כל שנה יש את תחרות ה-RFA המסורתית עם הספורטאים שלנו במתחם הדרייב-אין בת"א (תודו שלא ידעתם בכלל).

 

אז על מה כל הבלאגן? כידוע לכולנו, לאחר גל הקורונה נחשפנו בשבועות האחרונים למקרה מזעזע שהתרחש בארה"ב, בו ג'ורג' פלויד נחנק למוות מברכו של שוטר תוך כדי מעצר. פלויד נחנק למוות, פרטי המקרה יותר אקטואליים ופחות אינפורמטיביים, אך לא זה הסיפור. ארה"ב כולה עוסקת כבר למעלה משבועיים בנושא הרגיש בין אפליה לגזענות ויחס, שרבים טוענים שעדיין מלווה את אמריקה ולא עבר עוד מימי מרטין לותר קינג.

ביום שבת ה-6.6 גרג גלסמן, מייסד ומנכ"ל קרוספיט העולמית, אשר גובה מכל מועדון שנושא את שם הקרוספיט כמותג 3,000 דולר רק בשביל השימוש בשם ומרוויח עוד כסף רב על קורסים שמסמיכים מאמן כושר להיות מאמן קרוספיט, צייץ בטוויטר "this is floyid-19". הכוונה מאחורי המילים היא השוואה בין המגפה העולמית קורונה לבין המחאות שמתרחשות כרגע בארה"ב.

לאחר אותה אמירה, גלסמן נתפס כגזען וצירוף המילים הלא מוצלח עלה לו ולקהילת הקרוספיט ביותר. חשוב להבין שהקרוספיט כבר מזמן לא רק ענף ספורט, אלא קהילה ואנשים שהם דוברי שפת הקרוספיט העולמית. לא משנה לאן תגיע בעולם, מה שיהיה כתוב על הלוח בכל שפה ומה שכתוב לך במועדון הקרוב לביתך אלו אותם תרגילים עם אותם מונחים ואותם הסברים. אפילו גוף של "קרוספטאי" הוא גוף קצת שונה מהנוף הרגיל של מתאמן בחדר כושר או ספורטאי אחר.

 

בתור התחלה, מועדונים גדולים בעולם (בעיקר בארה"ב) הורידו את השם קרוספיט ואמרו שהם לא ישתפו פעולה עם ארגון גזעני שזו עמדתו. לאחר מכן, חברת הענק ריבוק, אשר בתחילת שנות ה2000 כמעט ופשטה רגל כי לא הצליחה להיאבק בנייק ואדידס בענפי כדורגל, ריצה, טניס, כדורסל וכו'. מה שהציל אותה מהבור היה אותו ענף שהיה בזמנו בחיתוליו והפך לאחר מעט זמן ליוקרתי – כן, כן, קרוספיט. ריבוק הפכה להיות הספונסרית הראשית של המשחקים ושל הספורטאים וביחד עם החסות ל-UFC החזירה את החברה לקידמת הבמה בספורט העולמי. חברה נוספת שהרבה אנשים לא מכירים וגם בולטת בתחום הקרוספיט היא חברה אשר הוקמה על טהרת ארה"ב בשם רוג ( (ROGUE) שמייצרת הכל עבור הקרוספיט – ממוטות הנפת משקולות ועד חולצות, ברכיות, מגנים ומוצרים אחרים.

תגובת הספורטאים לא איחרה לבוא, כאשר כל ספורטאי העל של הענף לדוגמת מאט פרייזר, ריץ' פרונינג, נוח אולסון, טיה טומי קלייר ועוד רבים אשר עשו קריירה מפוארת בענף הקרוספיט, אמרו שלא ישתתפו יותר בתחרויות הקרוספיט מהסיבה שהענף כרגע מצטייר כגזעני.

 

אז מה הפתרון?

בימים האחרונים מונה דייב קסטרו, עוד שם דבר בעולם הקרוספיט ואדם שנוי במחלוקת מסיבותיו הוא, למנכ"ל קרוספיט כדי לעדן את הקריסה שהענף עובר בימים אלו. כ-1000 מועדוני קורספיט כבר הורידו את שם המותג, "חסכו" 3000 דולר והפסיקו לשלם בשביל להשתמש בשם. כמו כן, יש עוד מועדונים רבים שכבר שילמו ומחכים לסוף החוזה כדי להפסיק לשלם לקרוספיט ובעצם לרוץ בעצמם עם אותה שיטת אימונים, אבל בלי שם המותג. חשוב לציין, כי מלבד השימוש במילה ובמותג crossfit, בעלי המועדונים לא מקבלים עוד שירותים כאלו ואחרים מאותו גרג גלסמן אשר יושב בכיסא ומקבל את כספם בשביל להשתמש במותג.

 

בנימה אישית אסיים ואגיד שכמו כל דבר, המשבר האחרון שליווה אותנו פגע ישירות בתחום הקרוספיט ובמכוני הכושר השונים. מכונים ומועדונים איבדו מנויים ותיקים מסיבות כלכליות, אך הרבה מתאמנים נשארו חזקים ולא ביטלו מנויים גם בימים קשים (חשוב לזכור שכל מנוי עולה מעל 300 ₪  בחודש). כרגע מה שמבדיל בין סטודיו פונקציונלי למכון קרוספיט או בשמו המקצועי "בוקס" זה השם והמותג אשר הומצא ע"י גרג גלסמן. באמריקה אין אפשרות לעמוד מנגד ולא להגיב ותמיד זה יהיה קיצוני, אך תמיד עצוב לראות שאדם בעל דעה כל כך קשה לעיכול מוציא קהילה שלמה בצורה שלילית ומעורר סערה עצומה ברשת ובענף שיצר בצורה שעשויה להוביל לקריסתו.

ככל הנראה הקרוספיט ימשיך להתקיים, אבל בצורה שונה עם פרצופים שונים ובדרך שונה. זאת ללא ספק פגיעה קשה בענף ואין דרך חזרה, אבל זה בעצם הסיפור של קרוספיט – עוזרים אחד לשני כדי לעבור משברים ולנצח כל פעם מחדש את עצמך, למרות שלפעמים אתה חושב שלא תצליח כקהילה.

קרוספיט
קרדיט pixabay

2 תגובות

  1. Avatar

    כתיבה מעולה אח יקר !
    אהבתי מאוד♥️

  2. Avatar

    כתיבה מצוינת. להסתכל על דברים כל כך גדולי באספקטים נקודתיים זה מעניין ומרתק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח