קרב הטיטאנים – לקראת ליברפול- סיטי

מפגש ענק ייערך הערב (21:45) באצטדיון אנפילד ויפגיש בין שתיים מהקבוצות הלוהטות ביותר בכדורגל העולמי בכלל והאנגלי בפרט – ליברפול ומנצ׳סטר סיטי – כשבמרכז שני הטיטאנים – מוחמד סלאח האדום וקווין דה בריינה התכול.

השניים יכולים להסב את תשומת ליבנו למספר שאלות מעניינות – מי מרשים יותר: שחקן שסוחב קבוצה על גבו למקום השלישי או בורג מרכזי באלופה הנכנסת? שחקן שמרבה לכבוש או כזה שמפרגן לחבריו? אבל יותר מכל, מייצגים השניים את האופי של המאמנים שלהם ואת צורת המשחק של קבוצותיהם ובעצם את השאלה הגדולה מכולן לקראת רבע הגמר – ליברפול או מנצ׳סטר סיטי?

אתר הזווית בחסות טיקטיק

דה בריינה והטיקי טאקה

הבלגי הנהדר שמשחק כקשר מרכזי (50-50) הוא הלב הפועם במערך של פפ גווארדיולה, וזכה לא פעם להשוואות לצ׳אבי ואינייסטה במערך של הבלאוגראנה שזכו תחת פפ ב״סקסטטה״ הסופר מרשים ב-2009. לא בכדי הג׳ינג׳י הצנוע זוכה למחמאות הללו מעיתונאים רבים שנתלים באילנות גבוהים בדמותם של הקשרים מהטובים בהיסטוריה – הוא מצטיין בכל אספקט של משחק המסירות בטיקי טאקה המשודרג.

בשונה משחקנים כמו מסי, רונאלדו, קיין וסלאח (אליו נגיע בהמשך), שלטעמי משלימים יחד איתו את הטופ-5 בעולם נכון לכושרם הנוכחי, המתמחים בכיבוש שערים, דה בריינה הוא לא סקורר גדול. 11 השערים שכבש עד כה העונה נחשבים לשיא אישי בעבורו. האיכות שלו באה לידי ביטוי באספקטים אחרים, משמעותיים לא פחות, במשחק הכדורגל – בישולים רבים (19 עד כה העונה) ומספר רב של מסירות בדיוק רב (75 מסירות למשחק ב-85% דיוק) שתורמות לבניית ההתקפות הרבות של קבוצתו.

קווין דה ברוינה
Credit to "Kevin De Bruyne" Facebook page

הוא ידוע בעיקר בכדורי העומק הגאוניים שלו, שמשאירים את החלוצים ל-1 על 1 מול שוער בדרך לכדור ברשת. זו המומחיות הגדולה שלו שעושה אותו הטוב בעולם בתפקידו. אם נסתכל על המספרים – הוא שולח 5.1 כדורי עומק למשחק, כש-57% מהם הופכים למסירות מפתח – בישולים, סקנד-אסיסטים (בישול לבישול), כדורים שמבטלים מספר שחקני הגנה או כאלה שמשאירים חלוץ מול שוער גם אם לא נכבש שער בסיום המהלך. יש לו 2.9 כאלה במשחק, כשקבוצתו כובשת כמות זהה (2.9) של שערים למשחק במהלך העונה הפנומנלית שלה. בתרגום חופשי – דה בריינה אחראי כמעט בלעדי בין אם זה בכיבושים, בישולים, סקנד-אסיסטים ומסירות מפתח נוספות, לשערי הסיטיזנס העונה כשהוא רושם את נתוני הבישולים (19) והסקנד-אסיסטים (24) הגבוהים באירופה.

הנתון שמציג יותר מכל את תרומתו של הבלגי למשחק המסודר של קבוצתו מגיע מהמשחק בגודיסון פארק בשבת האחרונה. הקבוצה הביתית החזיקה בכדור 18% מהזמן, דה בריינה החזיק בו 15% מהזמן ונבחר כמובן לאיש המשחק. קחו לכם 10 דקות וצפו במופע של הקוסם הג׳ינג׳י, שימו לב לראיית המשחק המדהימה ולמסירות שחותכות את הגנות היריבות.

סלאח והמתפרצות

מהצד השני ניצב הפנומן המצרי שמשחק בעמדת הכנף הימנית ונחשב לשחקן המשמעותי ביותר במערך של יורגן קלופ. שיטת ההתקפות המתפרצות של המאמן הגרמני מתבססת על שחקני ההתקפה המהירים שלו ובראשם סלאח, שכבר זכה לא פעם להשוואות למסי בזכות הדריבלים הנהדרים שלו. לאחר עזיבת קוטיניו לברצלונה התגלה סלאח בגדולתו כאשר הקבוצה לא נחלשה כלל ולראייה הניצחון 4-3 באנפילד על אותה סיטי שבו המצרי תרם שער ובישול והוביל את התקפת הסקאוזרס.

הוא ידוע בעיקר בזכות המהירות והתנועה ללא כדור שלו שבזכותן הוא מעורב כבר ב-38 שערים (29 שערים ו-9 בישולים), שער/בישול בכל 65 דקות – היחס הגבוה ביותר בליגות האירופיות בעונה זו. יתרה מזו, הוא מעורב ב-51% משעריה של ליברפול העונה, נתון המציג את העונה יוצאת הדופן שעוברת עליו ועל הקבוצה כולה שכבשה תשעה שערי ליגה כתוצאה מהתקפות מתפרצות – יותר מכל קבוצה אחרת בליגה. הוא כובש גם ברגל ימין החלשה שלו (8 שערים) וגם מחוץ לרחבה (4 שערים) כשהמומחיות שלו היא כניסה מימין למרכז בדריבלים מוצלחים (2 למשחק ב-83% הצלחה) שקשה מאוד לעצור.למרות שנשמעות קריאות רבות על כך שהוא כובש הרבה רק בזכות המצבים שיוצרים לו חבריו לקבוצה, הנתונים מציגים תמונה אחרת לחלוטין כאשר הוא כובש שער מכל 1.3 בעיטות למסגרת ודווקא מרבה לפרגן לחבריו עם עשרה בישולים בכל המסגרות ו-1.8 מסירות מפתח למשחק.

סלאח, ליברפול
Credit to "Liverpool FC" Facebook page

באחד הראיונות של קלופ, עוד בתקופתו בדורטמונד, הוא השווה את סגנון המשחק שלו ל״האבי מטאל״ כשהמשחק חסר סדר של מסירות קצרות והחזקה בכדור, אלא מורכב כאמור ממתפרצות מהירות והתבססות על חטיפות כדורים. וכשאין סדר, מגיע סלאח ומשיב כל פעם מחדש את הסדר על כנו ואת שלוש הנקודות חזרה לצד האדום של מרסיסייד. שלוש דקות, ארבעה שערים, שחקן אחד. שימו לב למהירות המסחררת ולדריבל הנפלא מצד ימין לכיוון הרחבה.

שני הטיטאנים הללו, שנחשבים לשחקנים החמים ביותר באירופה, הם כאמור הביטוי המרכזי ביותר לשיטות השונות של שתי הקבוצות והם אלה שעשויים להכריע את המשחק הערב ואת ההתמודדות כולה.

ונסיים בהימור לקראת הערב – 2-2 שישאיר טעם של עוד לקראת הגומלין.

* כל הנתונים נלקחו מ-whoscored והאתר הרשמי של הפרמייר ליג.

מנצ'סטר סיטי, ליברפול
Credit to "Manchester City" Facebook page
Print Friendly, PDF & Email
 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח