סיבה לדאגה?

// מאת מיכאל לויט

בשביל להוכיח רצח בבית משפט צריך נדרשים שלושה יסודות עובדתיים:

  • הכנה
  • החלטה להמית
  • העדר קינטור

 

הכנה

ההכנה החלה כבר לפני שנה. עוד אז היה ידוע שאמדור לא ימשיך במכבי לעונה נוספת.
ובניגוד מוחלט לאיביץ׳ ששם עוד היה העדר ספק האם ימשיך או לא עם אמאדור הדברים היו די ברורים. ההסכם הג׳נטלמני היה ככל הנראה כזה שבו ״אתה תעשה את הכי טוב שלך עד שנבטיח את התואר – ואנחנו לא נערים קשיים על המעבר שלך״. זה עבד לשני הצדדים מכבי זכתה בצלחת ואמאדור עבר בחינם.
כבר אז היה למכבי מספיק זמן לחפש מחליפים ראויים. אם בתקופת ג׳ורדי ומנספורד היה ברור שיש יד מקצועית מכוונת אחריהם הגיע איביץ׳ שהיה ריכוזי לחלוטין אבל ידע בדיוק מה הוא רוצה.

גם הוא לא חף מרשלנות (ע״ע ניקוליץ׳), אך איביץ׳ הצליח בעיקר כי היה לו סגל שחקנים טוב יותר מזה שעומד היום לראשות דוניץ.
הצרה הגדולה ביותר היתה שמכבי הגיעה ערב פתיחת העונה עם ייני טיבי ופיבן כבלמים. למי שהיה ספק כמה טוב יכול לצאת מהשילוב הזה יכול להיזכר בערב פתיחת העונה של מכבי עם בית״ר ובמשחק הבלהות של ייני כקשר אחורי.

לעומתו טיבי בעונה השניה עבר סוג של קתרזיס ועשה פריחה מחודשת לעצמו. עם זאת טיבי הוא עדיין טיבי (כזה שיעשה פנדל על שכטר בדקה ה 83 בבלומפילד מול בית״ר) והוא צריך לידו בלם שידע לכפות עליו. משאין כזה כל שנותר לנו הוא לצפות במופע הבלהות חוזר על עצמו כאשר הוא שובר את מלכודת הנבדל, או לא לוקח פיקוד בקרן בשמירה אזורית.

איביץ'
קרדיט לחשבון הפייסבוק של מועדון הכדורגל מכבי ת"א

העדר קינטור

העדר קינטור הוא מונח שמבקש להוכיח כי המעשה לא היה אובדן שליטה עצמית עקב התגרות של הקורבן.
אובדן השליטה העצמית היה כנראה השלב שבו החליטו מי במערכת (יצחקי ?) להחתים את בן ביטון, ולא לנסות להגיע להסכמות עם ג׳אלרדש. לבסוף השני עבר לאפועל ניקוסיה בחינם.
אך אם לא די בכך, שוחררו בחינם גם אמאדור, מיכה ואצילי.

דור מיכה, מכבי תל אביב
קרדיט לצלם דין מיארה

מכבי של תקופת הפייר פליי לא יכולה להרשות לעצמה לשחרר שלושה שחקני סגל בכירים, בחינם, ולקוות שהתחליף יהיה טל בן חיים שלא שיחק כמעט שנתיים אחרי פציעה קשה, וציוות בין טיבי לייני.
דן ביטון אומנם נראה מנקודות האור של מכבי לפחות בשלב הזה ותרם בין היתר את חובתו לחברה בשער של קנדיל ועם זאת צריך להודות באמת כדי שדן ביטון יוכל להוביל את מכבי לאליפות לבד צריך להיות אירוע מכונן.

איתן טיבי מכבי תל אביב
טיבי. Credit to "Maccabi Tel Aviv FC" Facebook page

החלטה להמית

ההחלטה להמית כנראה הגיעה בשלב שבו מכבי תולה את הרכש שלה במשחק של 90 דקות מול דינאמו ברסט. אם לכאן התכנסו הדברים הרי שיש צורך בקריאת אזהרה לעוסקים בדבר. נכון לרוב הקיצים האחרונים נראים כמו הקיץ האחרון, ועם זאת כאמור תמיד היתה שם יד מקצועית מכוונת. כזו שהיתה בעלת ניסיון ו/או יכולת.
אם מכבי חושבת שדוניס שנמצא כאן חודש יוכל להעלים את הבעיות של טיבי, לכפות על האיטיות של ייני, ללמד את דוידזאדה למסור לאילון אלמוג בין שני שחקנים, לגרום לדור פרץ להבקיע מקו שני, להפוך את בלקמן לחלוץ מטרה אז אולי היו צריכים לפנות לדיוויד קופרפילד.
כשזה חומר השחקנים שיש לך כנראה שלעשות אחד מ שש זה באמת הרע במיעוטו.

 

מידה של אופטימיות

מכבי של איביץ׳ פתחה את העונה שעברה עם נצחון על נס ציונה, תיקו מול בני יהודה, נצחון על כפ״ס, ונצחון על חיפה. על הנייר זה נראה כמו פתיחה לא רעה. עובדתית מכבי שיחקה רע בכל אחד מארבעת המשחקים הללו. מלבד אולי המשחק נגד נס ציונה, בשאר המשחקים היה נראה שמשהו חורק. שער עצמי של סיינסברי, החמצה של פרץ מול שוער ואז כרטיס אדום, ובמשחק נגד כפ״ס היה נראה שמכבי קרובה לאבד את היתרון שלה.
במהלך העונה הקודמת גולסה ואצילי חזרו מפציעות ומשם מכבי היתה נראית שונה לגמרי.
בשלב הזה של העונה היה ברור לנו שתהיה עונה קשה אך ידענו לשאוב אופטימיות ממאמן שלקח אליפות כמעט בשעון החורף של מרץ.

יונתן כהן מכבי תל אביב
קרדיט לדף הפייסבוק הרשמי של מכבי תל אביב

את האופטימיות הפעם יש אולי לשאוב מכך שמכבי של דוניץ׳ כנראה תעבור עוד שינוי רחב. סבוריט צריך להתאושש, גולסה וביטון יראו הרבה יותר דקות, אולי בדרך פלא זהבי יגיע (לא יקרה), אבל בלם וחלוץ אחרי אתמול הם בגדר חובה. גם יצחקי ו וואן לייבן כנראה מבינים את זה.
צריך גם לזכור, העונה עוד ארוכה ואת הנקודות סופרים במאי.

גיורגוס דוניס, מכבי תל אביב
קרדיט לדף הפייסבוק הרשמי של מכבי תל אביב

 

// מאת מיכאל לויט – אוהד מכבי תל אביב

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח