נס קולומביאני

בתור ישראלי אוהד מכבי חיפה אני תמיד מתלבט מה היא החמישייה הגדולה ביותר? האם זו החמישייה של מכבי חיפה על מכבי ת"א או של הנבחרת מול אוסטריה? (אתם יודעים מה ליאור בחר). אלא שלהתלבטות הזאת נכנסת חמישייה נוספת בלתי נשכחת – החמישייה שכבשה קולומביה לרשתה של ארגנטינה במוקדמות מונדיאל 94'.

תקציר האירועים – השתיים נפגשו למשחק האחרון בשלב הבתים של המוקדמות לקרב על המקום הראשון המקנה העפלה אוטומטית למונדיאל, כשהמקום השני הלך לפלייאוף מול אוסטרליה. ארגנטינה המארחת הייתה צריכה ניצחון, אבל לדור הזהב של קולומביה היו תכניות אחרות. המחצית הראשונה עוד הייתה שקולה והסתיימה ב-0-1 לקולומביה משער של רינקון אחרי מסירת אומן של ואלדרמה, אבל החצי השני היה הצגה של קבוצה אחת. קולומביה עשתה מה שהיא רצתה על המגרש, פאוסטינו אספרייה, מהשחקנים הטובים בעולם דאז, במשחק חייו, כבש צמד נהדר (תראו את הגול הרביעי), רינקון גם כן השלים צמד ואת הקינוח נעץ אדולפו "הרכבת" ולנסיה.

תראו את שני התקצירים, אחד מנקודת המבט של השדר הארגנטינאי, והשני מהצד הקולומביאני:

זה היה אחד מאותם ערבים היסטוריים שבעקבותיו קולומביה סימנה את עצמה באותו ערב כמועמדת לזכייה במונדיאל, מועמדות שכזכור הסתיימה בהדחה מאכזבת בשלב הבתים ורציחתו של הבלם ואחד מעמודי התווך, אנדרס אסקובר, שכבש שער עצמי מול ארה"ב.

לאחרונה ראיתי את הסרט המצוין של פרויקט ה-30 על 30 של ה-ESPN – "שני האסקוברים", המגולל את האווירה בקולומביה באותה שנה בהשפעת מותו של ברון הסמים, פאבלו אסקובר, ומה שהסתבר בדיעבד כתנאים הבלתי אפשריים של הנבחרת באותם ימים. בעיני רבים בקולומביה אסקובר היה הרובין הוד של ההמונים, ומצד שני כולם פחדו ממנו והיו חייבים לציית לו. תשאלו את שחקני הנבחרת שנדרשו להגיע לכלא כדי לשחק כדורגל עם פבלו. אבל בסופו של דבר אסקובר נהרג על ידי הרשויות והמדינה הייתה בכאוס. הלחץ על שחקני הנבחרת היה מטורף, כשבנוסף גורמי פשיעה רבים ניסו לנצל את מותו של אסקובר ולהשתלט על הפשיעה המאורגנת ואפילו השפיעו על הרכב הנבחרת במונדיאל.

בסרט נאמר שאם פבלו היה חי, אז אנדראס לא היה נרצח, אבל מה שבטוח הוא שאותו משחק מושלם בבואנוס איירס הפך את הציפיות ללא ריאליות. יתכן שעם ניצחון 0-1 קטן אסקובר לא היה נרצח. כן, לקולומביה הייתה נבחרת חלומית, אבל זה היה בסה"כ היה המונדיאל השלישי שלה בהיסטוריה, השחקנים שלה לא היו מנוסים באירופה ולראיה גם לא ממש הצליחו בה אחרי אותו מונדיאל.

ועכשיו השתיים נפגשות שוב ברבע גמר הקופה אמריקה. מאז אותו משחק הן נפגשו עוד 17 פעמים, אבל זה בסה"כ משחק הנוקאאוט השני שלהן על כל הקופה (תרתי משמע), הן נפגשו בחצי גמר ב-99', אז ארגנטינה ניצחה 0-3, אבל עכשיו הן ממש נפגשות כשוות כשקולומביה מציגה את הסגל הכי חזק שלה מאז אותו ניצחון, סגל שרשם את הישג השיא של המדינה עם העפלה לרבע גמר המונדיאל. בטורניר הנוכחי היא מזייפת, מבלי לראות את המשחקים אני מניח שזה בגלל שהם מנסים להכניס בכח את פלקאו למשחק, למרות שבמונדיאל הם הצליחו בלעדיו, אבל נגד ברזיל הם הוכיחו שהם יכולים לנצח קבוצה גדולה.

יש לה רק זכייה אחת בקופה, בטורניר מפוקפק אותו אירחה כשארגנטינה פרשה מהטורניר בגלל חשש לחיי שחקניה, עכשיו יש לה הזדמנות שנייה לתקן אבל לשם כך היא תצטרך עוד ניצחון הרואי על האלבי-סלסטה, רק שהפעם הם יצטרכו להמשיך לנצח גם אחרי המשחק.

תגובה אחת

  1. אזכור מופיע גם ב חמסה חמסה - הזווית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח