ניפגש בקטאר?

השלג הכבד שירד בבלגרד ב-17 בנובמבר 2007, לא השאיר שום ברירה לשופט הספרדי, מדינה קנטלחו, אלא לדחות את המשחק הלפני האחרון במוקדמות יורו 2008 בין סרביה לקזחסטן. למשחק לא הייתה שום משמעות מבחינת ההעפלה ליורו 2008, אבל הייתה יכולה להיות לו משמעות אדירה בהיסטוריה של הכדורגל הישראלי, אלא שכרגיל, הצלחנו לבעוט בדלי.

באותו ערב בדיוק רשמה הנבחרת שלנו ניצחון מרשים על נבחרת רוסיה במשחק לפרוטוקול עבורנו, אבל קריטי מאוד לרוסים. בהמשך השבוע סיימה הנבחרת את הקמפיין עם ניצחון קליל על לוקסמבורג וחשבה שסיימה עוד קמפיין מאכזב ללא העפלה. אלא שאותם שני משחקים, ביחד עם סדרה של תוצאות נוספות ברחבי אירופה, קבעו שהנבחרת עלתה למקום ה-18 מבין האירופאיות בדירוג פיפ”א והמשמעות הקובעת הייתה שישראל תדורג בקבוצת הדירוג השנייה במוקדמות המונדיאל. סרביה וקזחסטן נפגשו רק שבוע לאחר מכן כשהסרבים ניצחו. ניצחון, שאם היה מושג במועדו המקורי, היה מקנה לסרביה את המקום ה-18 ואת הדירוג השני ודוחק את ישראל לדרג השלישי. אבל הדירוגים כבר נסגרו וישראל קיוותה לנצל את המתנה כדי להעפיל למונדיאל לאחר 40 שנים במדבר.

המזל המשיך לשחק לטובת הנבחרת בהגרלה כשהוגרלה לבית יחסית נוח עם יוון, שוויץ, לטביה, מולדובה ולוקסמבורג. אבי לוזון כבר קנה כרטיסים לדרום אפריקה וכולם היו בתחושה שהפעם עושים זאת. ומה קרה לסרביה? בית המוות – צרפת, רומניה, אוסטריה, ליטא ואיי פארו. זה היה אמור להיות הסיפור שמתחיל את העלייה שלנו למונדיאל ואולי את התירוצים עבור הסרבים, אבל איך זה נגמר אתם יודעים – הנבחרת סיימה רביעית עם קמפיין חלש ביותר, אפילו אחרי לטביה, בעוד שסרביה סיימה בצורה מרשימה כראש בית והעפילה למונדיאל.

הגרלת מונדיאל 2018
שרק לא נגיע בקרוב לדרג החמישי…

והנה הפעם היוצרות התהפכו – ישראל הגיעה לבית שהיא לא יכולה בשום קונסטלציה, אפילו תיאורטית, לעלות ממנו, עם שתיים משלושת אלופות העולם האחרונות ועם אלבניה, אחת הנבחרות המשתפרות באירופה שלדעתי גם תקדים אותנו בדירוג הסופי. ומנגד, סרביה זכתה בהגרלה הנוחה ביותר כששתי המדורגות מעליה הן ויילס, שלא הייתה 60 שנה במונדיאל, ואוסטריה שלא עשתה זאת כבר שני עשורים. זה עדיין לא מבטיח כלום לסרבים שנמצאים בתקופת שפל, אבל מצבם קצת יותר נוח משלנו.

אז מסקנה אחת היא שלא צריך להתחשב יותר מדי בדירוגים, במיוחד בטורנירים של פיפ”א שנקבעים לפי דירוג הזוי, ולראיה ההגרלה הכל כך לא מאוזנת שהייתה הערב. בחודש נובמבר למשל הנבחרת הייתה עדיין בדרג השני ואם הייתה משיגה 4 נקודות משלושת המשחקים האחרונים אולי גם הייתה נשארת שם. המסקנה השנייה היא שלא כל כך משנה איזו הגרלה נקבל, כנראה שלא נעפיל.

בפינת הוידאו הגול היחיד בעתיד הנראה לעין של ישראל במונדיאל:

 
   

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

   

רוצים לעזור לנו לעשות דברים חדשים?

תתמכו בנו

*כל עזרה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח