חילופי משמרות

מכבי ת"א של ג'ורדי קרויף נהנתה מדור זהב(י) של ישראלים שהשיבו אותה לחזית הכדורגל הישראלי. אובדן התארים וחוסר היציבות של השנה האחרונה מעידים על כך שהדור הזה קרוב לסיים את תפקידו, ומעלים את התהייה המתבקשת – מתי היורשים שלהם יקבלו את הבמה?

 1. בעונת 2014/15 קבוצת הנוער של מכבי ת"א, אז בהדרכתו של המאמן זיו אריה, זכתה בדאבל מרשים. באופן אירוני, מי שעקב אחר המשחקים שלה לאורך העונה ההיא, יודע שאפילו במונחים הצנועים של ליגת הנוער היא הייתה רחוקה מלהיות קבוצה מושלמת. היו אף מי שטענו שהיריבה הגדולה, מכבי חיפה, שיחקה כדורגל מהנה יותר ממנה. אבל החבורה בצהוב מימשה באופן כמעט אידיאלי את החזון של מכבי בעידן הנוכחי – שחקנים שהם לא בהכרח הכי מוכשרים, אבל כן חזקים יותר, מהירים יותר, קילרים יותר, ווינרים יותר. אחרי הזכייה ירד המסך על הקבוצה ההיא, ושמות מבטיחים כמו יונתן כהן, מתן חוזז, סוהיל ארמלי, מאוויס צ'יבוטה, אליאל פרץ, דן גלזר ועוד רבים שהיו חתומים על העונה ההיסטורית החלו להתפזר להם בין השאלות לבין קצה הסגל של הקבוצה הבוגרת. מאז, אגב, קבוצת הנוער הצהובה מתקשה לשחזר את ההצלחה הזו.
 2. כשנה וחצי אחרי שהקבוצה המדוברת השלימה דאבל, מתייצבת הקבוצה הבוגרת של מכבי ת"א למשחק חוץ נגד הפועל ב"ש בסיטואציה לא ממש מוכרת מבחינתה – כאנדרדוג מובהק למדי. אפשר למנות שורה של סיבות לחילופי התפקידים המתהווים בין שני המועדונים האלה, אבל אחת המרכזיות שבהן נעוצה בשחקנים הישראלים. מכבי ת"א של תחילת עידן קרויף ראתה צעד קדימה בכל הנוגע לישראלים – איתן טיבי הובא מק"ש כבלם כמעט אלמוני, מהראן ראדי נרכש מסכנין אחרי קריירה בעיקר בקבוצות קטנות, גל אלברמן קיבל צ'אנס מחודש משיפולי הספסל וערן זהבי הוחזר לארץ כסימן שאלה גדול אחרי תקופה לא מוצלחת באיטליה. בהמשך, הצטרפו אליהם יהלום בלתי מלוטש בשם טל בן חיים, הבן הגולה ברק יצחקי ועמרי בן הרוש ממכבי נתניה, כשעוד היה בכושר שיא. לבסיס השחקנים הזה היה מכנה משותף – כולם נחתו בקרית שלום רגע לפני הפריצה הגדולה, או בצומת מכריע בקריירה שבו היה להם הרבה מאוד רעב להוכיח. זה בדיוק הבסיס שהפועל ב"ש הצליחה לגבש בסגל שלה וקוצרת היום את פירותיו, וזה בדיוק הבסיס שהולך ונשחק אצל מכבי בשנה האחרונה. הדור של טיבי, ראדי, אלברמן, יצחקי וזהבי מסיים אט אט את תפקידו, ומישהו יצטרך למלא את החלל העצום שהם מותירים אחריהם.
  גל-אלברמן-מתאמן
  Credit to "Maccabi Tel Aviv FC" Facebook page
 3. בין קבוצת הנוער שהביאה דאבל למכבי ת"א לבין חילופי המשמרות שמתחוללים אצל הבוגרת, מקשר המשחק האחרון של הצהובים נגד ק"ש בגביע הטוטו. דור מיכה כבש בו את השער הראשון, שגיב יחזקאל ואליאל פרץ הצעירים בישלו. כל זה קרה כשבמקביל, שני נציגים בצהוב כבשו שערים במשחק נבחרת הנוער של ישראל ונציג אחר, אילון אלמוג, בישל פעמיים. כל אלה קרו בשבוע שבו מכבי ת"א מוצאת את עצמה מתאכזבת מפציעה של אייל גולסה, שחקן צעיר נוסף שהונחת בגדר הימור, ואחרי קיץ שבו השקיעה סכומי כסף לא מבוטלים בצעירים כמו רז יצחק ופאדי נג'אר. כל אלה מובילים לשורה תחתונה שהולכת ומתבהרת – בזמן שהיא נהנית מגל אלברמן הבלתי נגמר, מנסה לסחוט את הלימון מברק יצחקי כמחליף, מאפשרת ליוסי בניון להנות מכדורגל, מחכה לעדן בן בסט ומעלה את מחירו של טל בן חיים, מכבי ת"א חייבת להאיץ את ההכשרה של דור הישראלים הבא שלה, אפילו אם זה יהיה לעיתים על חשבון הוותיקים שהוזכרו כאן. על הנייר, לצהובים יש עתיד מרשים. בדרך לשם, האופן והקצב שבו מכבי תשרוד את העברת השרביט הזו היא האתגר המשמעותי ביותר שממתין לג'ורדי קרויף ולשוטה ארבלדזה כבר בטווח הזמן המידי.
  יוסי בניון דור מיכה ואייל גולסה
  Credit to "Maccabi Tel Aviv FC" Facebook page
Print Friendly, PDF & Email
 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח