חילופי דורות בנבחרת פורטוגל – מי יהיו המנהיגים הבאים?

בעוד כחודש ייערך טורניר הגמר של ליגת האומות, אליו העפילו 4 נבחרות מהדרג הראשון באירופה שסיימו בראש ביתן בשלב הבתים המוקדם. בדצמבר 2018 החליטה אופ"א כי טורניר זה ייערך בפורטוגל, אחת מ-4 הנבחרות שתתמודד על הזכייה בטורניר החדש של אופ״א. המשחקים (שני חצאי גמר, קרב על המקום ה-3 וגמר) ייערכו בין ה-5 ל-9 ביוני הקרוב. האוהדים הפורטוגליים, שלא זכו לראות טורניר יבשתי במדינתם מאז יורו 2004 (בו הפסידו בגמר ליוון 1-0), משתוקקים כבר לארח ולדחוף את מדינתם לזכות בליגת האומות. אמנם הוא לא טורניר בסדר גודל של יורו או מונדיאל, אך הליגה החדשה והמרעננת הזו מוסיפה פן תחרותי למשחקי הידידות בין הנבחרות, וגם יוצרת עוד תואר ששווה לזכות בו ביבשת האירופית.

פורטוגל מניפים גביע יורו 2016
Credit to "UEFA EURO 2016" Facebook page

בנוסף לחצי הגמר של ליגת האומות שיתקיים בעוד חודש, הנבחרות ביבשת אירופה החלו במשחקי מוק' יורו 2020, וזהו זמן מצוין לבדוק את עתידה של נבחרת פורטוגל. לאחרונה אנחנו צופים ברחבי היבשת בשחקנים פורטוגלים רבים ומלאי פוטנציאל, שמשחקים בליגות הבכירות באירופה וגם בליגה המקומית, ונראה כי העתיד ורוד מאוד עבור הנבחרת הזו, שבשנים האחרונות, פרט לזכייה הדי סנסציונית ביורו האחרון, לא מרשימה במיוחד ולא נמנית עם אריות היבשת.

ליגת האומות היא הזדמנות מצוינת לפרננדו סנטוס ולשאר הצוות המקצועי לממש את הפוטנציאל העצום שגלום בהמון שחקנים צעירים, ולהראות לעולם הכדורגל שפורטוגל החדשה היא נבחרת חזקה עם עתיד מזהיר. פורטוגל נמצאת בתקופה של חילופי דורות, שחקנים רבים כמו נאני, קווארסמה, פפה, קראבליו, מוטיניו כבר מבוגרים ולא יכולים להוביל את הנבחרת, למרות שחלק קטן מהם עוד לא תלה את המדים הלאומיים. כריסטיאנו רונאלדו אמנם יכול להמשיך עוד שנים אחדות כמלך של הנבחרת, אך בפורטוגל חייבים לחשוב על היום שאחרי, על כניסה לנעליו בעת פרישתו של האחד והיחיד. נוצר כאן דור חדש שחייב להכנס לעניינים כמה שיותר מהר ולהתלכד לכדי נבחרת חזקה ומגובשת שתהיה משמעותית בכל טורניר גדול בו תשתתף.

בטור זה, אני הולך להציג לכם את מיטב הכשרונות הפורטוגלים, שעל רובם כנראה שמעתם, חלקם כבר מקבלים מקום בסגל וב-11 הפותחים בתקופה האחרונה, וחלקם עדיין לא. בכל אופן, כדאי שתתחילו לשנן את השמות הללו, כי הם השחקנים שיובילו את הנבחרת הפורטוגלית בשנים הקרובות, וגם אם לא נזכה לראות חלק מהם כבר בליגת האומות, הם יקבלו כבר את ההזדמנות שלהם מסנטוס. ראוי לציין שכל השחקנים אליהם אתייחס הם מתחת לגיל 25, פרט למקרים מסוימים עליהם עוד אסביר בהמשך.

 

חלק קדמי

החולייה הראשונה בה אתמקד היא החולייה עם מספר הכשרונות הרב ביותר מבין שאר התפקידים, וזוהי חוליית ההתקפה. רשימת הווינגרים והחלוצים הצעירים של פורטוגל פשוט בלתי נגמרת, סוללת שחקנים מפוצצים בכשרון, שחלק גדול מהם שחקני הרכב בקבוצות האם שלהם, ואף הספיקו לשחק במדי הנבחרת. המערך האידיאלי של סנטוס מורכב משני שחקני כנף וחלוץ מרכזי, כשמאחורה משחקת שלישיית קישור חזקה שעליה ארחיב מאוחר יותר. שני הווינגרים הבולטים והטובים ביותר עד כה מבין רשימת הכשרונות הם גונסאלו גדש מולנסיה ו-גלסון מרטינס המושאל למונאקו מאתלטיקו מדריד.

גדש הצעיר הוא אחד מעמודי התווך בעונה האירופית הגדולה של העטלפים, כשהוא מוביל אותה עד לחצי גמר הליגה האירופית, שם הודחה מול ארסנל. הווינגר הפורטוגלי גדל בבנפיקה המקומית ושם משך את עיניה של פ.ס.ז׳, אחת המעצמות הכלכליות בעולם הכדורגל. אך ניתן להתווכח על יכולת השימור והפיתוח של שחקנים צעירים ומבטיחים בפריז, ובגלל האופי שנוצר במועדון, שהציב לעצמו מטרה אחת – לזכות בליגת האלופות, הם מוותרים על כל מי שלא נראה להם מתאים להשגת התואר הנכסף. לאחר שנקנה ב-30 מיליון יורו מבנפיקה בחורף 2017, לא הספיק להשאיר חותם ממשי בקבוצה (בעיקר בגלל מיעוט בדקות ובהופעות), והושאל בקיץ לולנסיה, ושם מצא בית חם ופרח במסטאייה. גדש כבש 5 שערים ובישל 9 שערים ב-33 הופעות, ובסיומה של אותה עונה נקנה ע״י העטלפים תמורת 40 מיליון יורו, וזה מהלך שהשתלם מאוד לולנסיה. שחקן הכנף המבריק מגוון ביכולותיו חוץ מכיבושים ובישולים, יש לו דריבל מחונן ותנועות מהירות ללא כדור. העונה הוא מבצע 2 דריבלים מוצלחים במשחק ובעזרתם מפרק קווי הגנות ודוחף את הקבוצה, לוקח חלק מאוד פעיל בהתקפה עם 1.5 מסירות מפתח בממוצע למשחק בהתקפה, ואלו מצטרפים ל-8 שערים ו-3 בישולים העונה. בנוסף, הוא מתפקד לעתים גם בעמדת החלוץ, דבר שמוסיף מאוד ליכולותיו של הפורטוגלי ויכול לעזור למאמניו בניהול המשחק, הוא שחקן שיכול לתפקד בכל עמדה בחלק ההתקפי. מבחינת הנבחרת, גדש לקח חלק מאוד פעיל עד כה בליגת האומות ובמוק׳ יורו 2020, יש לו כבר 15 הופעות ו-3 כיבושים, ולדעתי הוא יהיה אחד המנהיגים בנבחרת בשנים הקרובות. הפריזאים יכולים להסתכל מהצד ורק לקנא.

גדש, פורטוגל, ולנסיה
Credit to Portugal Football Team official facebook page

לעומת גדש, גלסון מרטינס גדל ביריבה המיתולוגית מליסבון, הלוא היא ספורטינג. עונת הפריצה של הווינגר הצעיר הייתה לפני שנתיים, בה שיחק 32 משחקים בליגה, כבש 6 שערים ומסר לא פחות מ-13 בישולים. גלסון ידוע במהירותו האדירה, ביכולות לבצע תנועה אדירה לעומק ובעזרת דריבל מצוין ובעיטה חזקה לסכן את שער היריבה. בעונתו השלישית באריות, המשיך בכושר הטוב וכבש 11 שערים ובישל עוד 13 בכל המסגרות. מרטינס ביצע 2.6 דריבלים מוצלחים בממוצע למשחק, ומסר 1.5 מסירות מפתח לחבריו בחלק ההתקפי. זוהי הייתה עונת שיא עבור הווינגר המבטיח, שבעקבותיה הקולצ׳ונרוס זכו בשירותיו של מרטינס שעבר בקיץ האחרון אל המועדון המדרידאי בהעברה חופשית. אך לצערו, סימאונה לא ספר את מרטינס בחצי העונה הראשונה, כששיחק רק 8 משחקים בליגה ו-7 מתוכן היו מהספסל, בממוצע של 27 דק׳ משחק בלבד.

בחלון ההעברות האחרון, החליטו במועדון כי מרטינס אינו בשל ומוכן לשחק בסגל של אתלטיקו ועבר בהשאלה למונאקו על מנת להתחשל ולחזור שחקן טוב יותר שיוכל לתרום לקבוצה. עד כה מרטינס מרגיש יותר טוב ומקבל הרבה יותר דקות בקבוצה מהנסיכות, השינוי שביצע ביכולת הוא דרסטי. ניתן לציין כי הוא גם עבר שינוי מנטלי, הוא ביסס את מקומו בהרכב וגם כאחד המנהיגים בקבוצה. הוא פתח בכל 13 ההופעות בהן שיחק, כבש 4 שערים והגיע בתזמון הנכון לקבוצה כדי לסייע לז׳רזים לברוח מהתחתית בליגה הצרפתית. לשחקן הכנף המהיר יש כבר 21 הופעות בנבחרת הבוגרת של פורטוגל, וזוהי רק תחילת הדרך עבורו. אם הוא יקבל את הבטחון ואת הדקות מסנטוס, זה בהחלט יתרום ליכולותיו ולביטחון העצמי של מרטינס שיוכל כך להשתלב באתלטיקו מדריד, אם תמשיך להחזיק בו. עונה לא פשוטה עוברת על הפורטוגלי, אבל אנחנו יודעים שעתידו מזהיר, ובעזרת הכוונה נכונה והרבה אמון על המגרש, יוכל להפוך לכוכב בצד האדום של מדריד, שזקוקה לשחקני כנף מהירים וטכניים בדמותו של גלסון מרטינס.

שחקן כנף נוסף שראוי לציין לטובה הוא דיוגו ז'וטה בן ה-22 מוולבס שבפריימרליג. הווינגר המבטיח הגיע לפני כשנתיים לזאבים וסייע להם לעלות לליגה הראשונה, כשהוא מהווה חלק בלתי נפרד מהעונה הזו, הוא פתח ב-43 משחקים ועלה פעם נוספת מהספסל, כבש 17 שערים ובישל עוד 5, ופתח את התיאבון לאוהדי הזאבים ואת הכיס של ראשי המועדון שהחליטו כאמור לקנות אותו בסיום העונה הזו. והעונה, וולבס ממקומת במקום ה-7, קבוצה אחת מתחת ל-6 הגדולות של אנגליה, הישג שיא מבחינתה, היא נמצאת בעונה מופלאה וז'וטה ממשיך להיות אחד השחקנים הכי טובים שלה ואחד האהובים במועדון. הוא כבש 10 שערים העונה ומסר 7 בישולים בכל המסגרות. בנוסף, הפורטוגלי הצעיר היה מאוד משפיע העונה בוולבס, הוא כבש 3 שערי נצחון העונה, נגד צ’לסי, מול לסטר נגדה השלים שלושער אדיר (שער הנצחון הובקע בדקה ה-93) ושער נצחון נוסף בקרב הכי רומנטי של הפרמייר ליג מול ווטפורד. הוא נמצא שם ברגעים החשובים, ויודע גם להוציא את הקבוצה שלו מפיגור כשהוא כובש שערי שוויון חשובים מול מנצ’סטר יונייטד ומול ניוקאסל.

אם סנטוס יידע לנתב את היכולות המצוינות שלו גם לנבחרת, יהיה לו אס חזק מאוד מהספסל שיוכל לעלות ברגעים מכריעים ולעזור מאוד לנבחרתו. הווינגר של הזאבים עוד לא שיחק במדי הנבחרת הלאומית, אך לדעתי בקרוב ז'וטה יקבל את הזימון מהמאמן הלאומי שצריך לעשות את זה כמה שיותר מהר, לחבר אותו לשאר שחקני ההתקפה על מנת ליצור שלד התקפי רציף לשנים ארוכות.

 

את עמדת החלוץ יאייש ז׳ואאו פליקס הצעיר, ילד הפלא של הכדורגל הפורטוגלי. הנער שגדל בפורטו ועבר לקבוצת הנוער של בנפיקה עלה בקיץ האחרון לקבוצה הבוגרת. עונה ראשונה של חלוץ בד״כ עשויה להיות קצת בעייתית, קשה לחלוצים להשתלב ולמצוא את מקומם בתוך המערך ההתקפי, אך ההתאמה של פליקס להתקפה של בנפיקה היא כמו כפפה ליד. הנער בן ה-19 עם הבלורית המתנופפת והחיוך מאוזן לאוזן נמצא בכושר מדהים, הוא כובש העונה 13 שערי ליגה ומבשל עוד 7 ב-23 הופעות. בנפיקה כרגע מובילה את טבלת הליגה הפורטוגלית והיא המועמדת הבכירה לזכות באליפות, והוא ללא ספק אחד הגורמים המשמעותיים בעונה הנהדרת הזו. הוא לוקח חלק פעיל מאוד במשחק ההתקפה גם מעבר להבקעת שערים, יש לו יכולת מסירה מצוינת (1.1 מסירות מפתח בממוצע למשחק) ותנועות מהירות לעומק, שמנצל אותן גם לקבלת כדורי עומק לצורך איום על השער (2.5 איומים לשער בממוצע למשחק).

גם בזירה האירופית בנפיקה רשמה עונה מצוינת, שהסתיימה בהדחה דרמטית ע״י פרנקפורט ברבע גמר הליגה האירופית. במשחק הראשון ברבע הגמר פליקס כבש שלושער מרהיב וקירב מאוד את בנפיקה לחצי הגמר, אך הנשרים כשלו במשחק הגומלין. פליקס עוד לא זומן לנבחרת הבוגרת, אך אין ספק שהצליח לעורר עניין ביבשת, כשנשמעו דיווחים על התעניינות מצידה של ריאל מדריד בחלוץ הצעיר. לחלוץ המבטיח יש 10 הופעות בנבחרת הצעירה והוא כבש בה 4 שערים, ולדעתי צריך לעשות את קפיצת המדרגה כבר לנבחרת הבוגרת (ניתן לקחת דוגמה מסאות'גייט, מאמן נבחרת אנגליה, שהקפיץ מס' שחקנים כמו סאנצ'ו, הדסון-אודוי ודקלן רייס ישר לנבחרת הבוגרת בלי לדרוך בנבחרת הצעירה). נבחרת פורטוגל משוועת לחלוץ מרכזי טבעי מאז ימיהם של הלדר פושטיגה וגבריאל פאולטה, ויכול להיות שאם פליקס כבר מגיל צעיר ישחק בנבחרת הבוגרת, יוכל לקבל את הכלים מכריסטיאנו רונאלדו שכרגע משמש החלוץ של הפורטוגלים, וכך הנבחרת תרוויח חלוץ טבעי אמיתי בנבחרת מזה הרבה שנים. זו הזדמנות פז ללמוד כמה שיותר מהגדול בתולדות פורטוגל ואחד השחקנים הטובים בהסטוריית המשחק, ולא רק שפליקס ירוויח מזה באופן אישי, אלא המדינה כולה.

חלוץ נוסף שראוי להיות בסגל הנבחרת ולשמש מחליף לפליקס הוא אנדרה סילבה. הסיבה העיקרת שבעקבותה סילבה לא נמצא בהרכב הפותח היא העובדה שהוא שחקן של מומנטום. קריירה שמורכבת מתקופות ורודות ומתקופות אפורות שחלות עליו לסירוגין. בגיל 21, החלוץ הצעיר נתן עונה אדירה בפורטו עם 24 כיבושים ו-11 בישולים בכל המסגרות, אך לאחר עונה אחת חתם במילאן ולא הצליח להשתלב בצורה מלאה במועדון גדול כמו הרוסונרי. מילאן מחליטה להשאיל אותו לסביליה לעונה אחת, ואת העונה פותח בצורה מהדהדת. סילבה כובש כבר במחזור הראשון מול ראיו וייקאנו שלושער, כובש צמד מול ריאל מדריד והוא עומד על 8 כיבושים ב-13 משחקים. לאחרונה חלה ירידה נוספת ביכולת, בה הוא ממעט לכבוש ואף נפצע ומושבת כבר 8 מחזורים. כשסילבה נמצא במומנטום טוב, הוא חלוץ מצוין שיידע להתמודד עם מיטב ההגנות, אך סנטוס צריך לדעת כיצד לשלב אותו בסגל הנבחרת על מנת שייתן את תפוקתו המלאה.

פליקס, בנפיקה, פורטוגל
הנער עם הבלורית המתנופפת וחיוך מאוזן לאוזן. פליקס.
Credit to Portugal Football Team official facebook page

 

השחקנים שבאמצע

החוליה הבאה עליה נדבר היא חוליית הקישור. בתקופה בה וויליאם קראבליו ודנילו פריירה האדירים השתלטו על מרכז המגרש של הנבחרת הלאומית, ובקישור ההתקפי משחקים ז'ואאו מוטיניו ופיצי הותיקים, פורטוגל כבר חושבת הלאה, ונותנת מקום לחבר'ה הצעירים יותר בדשא בשיתוף פעולה עם השחקנים היותר מנוסים בסגל. שיתוף הפעולה הזה נותן חניכה לדור החדש שמתחיל לתת את אותותיו כבר בנבחרת, כדי שיגיעו מוכנים ליום בו יצטרכו להשיט לבדם את הסירה. שלישיית הקישור המיועדת תהיה מורכבת מרובן נבס בקישור האחורי, ובקישור הקדמי שני הקשרים ההתקפיים, ברונו פרננדש וברנרדו סילבה.

רובן נבס נחשב לאחד הכשרונות הכי גדולים בכדורגל הפורטוגלי. כבר בגיל 22, הוא העוגן ואחד הגורמים הכי משמעותיים בעלייה של וולבס בעונה שעברה לליגה הראשונה ובעונה המדהימה של הזאבים העונה. מילה קטנה נוספת על וולבס, שניתן לכנותה "מושבה פורטוגלית". בקבוצה נמצאים לא פחות מ-5 שחקני נבחרת פורטוגל, וכולם שחקנים משמעותיים גם בקבוצה וגם בנבחרת, חלקם ותיקים יותר וחלקם פחות.

בחלק ההגנתי, בשתי העונות האחרונות בוולבס הוא מבצע 2.2 תיקולים מוצלחים במשחק, מבצע 1.9 יירוטי כדור בממוצע למשחק ועוצר 1.7 דריבלים במשחק. נתונים הגנתיים טובים לפורטוגלי הצעיר, אך רובן נבס הוא קשר אחורי קלאסי, כזה שמוכיח על המגרש ולא מדבר בסטטיסטיקות ומספרים. שחקן ששופך את הלב על המגרש, ויעשה הכל כדי לזכות בכדור ולדחוף את הקבוצה קדימה להתקפות, מעבר לכל סטטיסטיקה. לרובן נבס יש מס' לא מבוטל של שיאים, כבר בניצני הקריירה.

אם אתם שואלים מנין הגיע נבס, ילד מפורטוגל לצ'מפיונשיפ הפיזית והקשוחה, אז התשובה היא מפורטו המקומית. בגיל 17 וחמישה חודשים הוא הפך לכובש הצעיר ביותר בליגה הפורטוגלית, ולפורטוגלי הצעיר ביותר שמשחק במסגרת ליגת האלופות. שנה בלבד לאחר מכן הוא הפך לקפטן הצעיר ביותר בתולדות הצ’מפיונס במפגש בין פורטו ללא אחרת מאשר מכבי תל אביב. כבר אז סומן כאחד הכשרונות הגדולים בכדורגל העולמי בכלל והפורטוגלי בפרט. מאז שדרך באנגליה, לקח איתו את יכולות ההנהגה שרכש בפורטו ויישם אותם בוולבס, הוא הלב והמנוע של הקבוצה, גם במרכז המגרש וגם מחוצה לו. לפורטוגל יש רשימה ארוכה של מנהיגים פוטנציאליים, אך נבס הוא המועמד הבכיר לרשת את סרט הקפטן ולהצעיד את הדור הבא של הפורטוגלים.

נבס, פורטוגל, וולבס
הקפטן הבא של הנבחרת? נבס.
Credit to Portugal Football Team official facebook page.

בקישור ההתקפי ממוקמים שני השחקנים בעלי הנסיון הרב ביותר מבין השחקנים הצעירים, וגם שני השחקנים הטובים ביותר. שניהם בני 24 וחוו דבר או שניים בקריירה לעומת שאר חברי הסגל הצעירים.
הראשון הוא ברונו פרננדש, הכוכב הגדול של ספורטינג ליסבון. העונה הוא מלך השערים והבישולים בקבוצה. תחת מאזנו העונה 22 שערים ו-14 בישולים, כולל שלושער מדהים ובישול במחזור האחרון, בו ניצחה ספורטינג 8-1 את בלננסס. לצערו, הקבוצה תסיים כנראה רק במקום ה-3 בליגה הפורטוגלית, אך ניתן לומר שפרננדש לקח על גבו העונה את ספורטינג ועשה עבודה חסרת תקדים. הקשר ההתקפי פתח העונה בכל משחקי הליגה ושיחק בממוצע 89 דקות. פרננדש הוא שחקן 50:50 מושלם, עם נטייה גדולה יותר לחלק ההתקפי. הוא תורם רבות במאמץ ההשתלטות על מרכז המגרש והנעת הכדור (מבצע העונה 1.7 תיקולים מוצלחים בממוצע למשחק בכל המסגרות, ומוסר 54 מסירות מדויקות במשחק ב-80% דיוק).

אך מעבר לכך, הראש של ברונו חושב קדימה. הוא תמיד יחפש את השטחים והשחקנים הפנויים כדי לספק להם כדורי עומק, עם 3.2 (!) מסירות מפתח בממוצע למשחק בליגה. הוא מעביר 4 כדורים ארוכים ומרים 1.8 הרמות בממוצע למשחק. יש לו כבר 18 בישולים העונה בכל המסגרות, והוא מוכיח שהוא אחד המוסרים הטובים באירופה. הקשר הנפלא אוהב מאוד שערים, ולא רק לבשל אותם אלא גם להבקיע בעצמו. הוא מאיים העונה 3.8 פעמים על השער בממוצע למשחק בליגה, ויש לו כמות נהדרת של 30 שערים בכל המסגרות העונה. באופן בלתי מוסבר, הקשר הפורטוגלי ממעט לקבל דקות בנבחרת הלאומית. מעבר למשחקי הידידות, לברונו יש סך הכל 3 הופעות במונדיאל ובליגת האומות יחדיו.

ברונו חייב להיות שחקן הרכב בנבחרת פורטוגל, את התרומה האדירה שלו בליגה הוא יכול לתרגם להצלחה גם במדים האדומים ירוקים, כל מה שהוא צריך זה לקבל את הזימונים ואת הדקות בדשא. אולי השלושער האחרון ישכנע את סנטוס להכניס אותו לסגל לחצי גמר ליגת האומות. מבטיח לכם שהוא לא יתחרט על החלטה שכזו.

פרננדש, מפת חום, ספורטינג ליסבון, פורטוגל
מצורפת מפת החום הפנומנלית של ברונו פרננדש העונה.
Credit to Sofa Score.

הקשר ההתקפי השני אותו אסקור הוא ברנרדו סילבה, שחווה עונה אדירה והפך לאחד הכוכבים הכי גדולים של מנצ'סטר סיטי בכל המסגרות. הוא היה מועמד לשחקן השנה באנגליה והשחקו הצעיר של השנה באנגליה. עצם הגעתו למועמדות לשני התארים הללו, מעידים על הכושר הנפלא והיציב של ברנרדו לאורך כל העונה. ברנרדו כיכב במונאקו בעיקר בעמדת הכנף, ותחת גווארדיולה הוא אט אט מתחיל לסוט לעמדת הקשר ההתקפי, ונראה שהוא מתפקד בעמדה הזו בצורה נפלאה. פפ במהלך קריירת האימון שלו הסיט לא מעט שחקנים מעמדות המוצא שלהם, וידע לפגוע בול, לדוגמא הסטתו של פיליפ להאם האגדי לעמדת הקשר האחורי, הסטתו של תיירי הנרי בברצלונה חזרה לעמדת הכנף לאחר המון שנים בתפקיד החלוץ המרכזי, ועוד רבים וטובים.

כשברנרדו משחק בעמדת הפליימייקר, רק דברים טובים קורים. הוא מנהל את משחק ההתקפה בצורה מחוננת, כובש ומבשל בלי סוף, ובעיקר נראה מאושר ומרוצה מהיכולות שלו. עם רגלו השמאלית האדירה, כבש העונה 14 שערים בכל המסגרות, כולל 4 כאלו במסגרת ליגת האלופות. ברנרדו הוא המנוע בחלק ההתקפי, הוא מוסר 47 מסירות מדויקות ב-86% הצלחה, ומעבר לכך מספק 2 מסירות מפתח בממוצע למשחק ו-2 כדורים ארוכים במשחק. בדומה לברונו, ברנרדו תמיד ידחוף את קבוצתו קדימה, ויחפש את הבישול או את הגול הבא שלו.

ברנרדו הוא דוגמה להצלחה שנובעת מהשקעה ועבודה קשה. בכל משחק ניתן להבחין בקשר הנפלא רץ 90 דק' בלי להפסיק, גם אם קבוצתו תוביל 3-0 בדקות הסיום הוא ימשיך להתאבד על כל כדור כאילו אין מחר. הוא נותן 200% בכל משחק ואין ספק שעבודתו מוערכת מאוד בקרב מאמניו. ברנרדו סומן כבר כמחליפו של דויד סילבה המדהים בתפקיד עושה המשחק ההתקפי, ומתחיל לבסס את מעמדו גם ב-11 הפותחים של נבחרתו. יש לו כבר 35 הופעות במדים הלאומיים, כולל הופעות בכל משחקי המונדיאל האחרון, ב-3 משחקי ליגת האומות ובשני משחקי מוק' היורו הקרוב. כמו שאמרתי, לברנרדו יש מעט יותר נסיון מלשאר החבורה שנמצאת בתחילת דרכה, אך הוא עדיין שייך לחבר'ה הצעירים (אם יש לכם ספק, מוזמנים לשאול את איגוד הכדורגלנים המקצועני של אנגליה שהכניס אותו לרשימת המועמדים של השחקן הצעיר של השנה) שינהיגו את הדור הבא.

ברנרדו סילבה, מנצ'סטר סיטי, פורטוגל
הכוכב הגדול של הדור הבא, סילבה.
Credit to Portugal Football Team official page

קשר נוסף שראוי לציון, ויוכל להתברג בסגל הנבחרת ובעתיד גם בהרכב, הוא רנאטו סאנצ'ס, שעשה את הפריצה הגדולה שלו דווקא בנבחרת לעומת רוב השחקנים ברשימה. הוא זומן לסגל ביורו 2016, והפך לאחד הכוכבים של הנבחרת הכי מפתיעה וסוחפת שגם זכתה בטורניר. בגיל 18 בלבד, שיחק בממוצע 85 דק' בשלבי הנוקאאוט בטורניר עד הזכייה המרהיבה. הסיבה שבגינה רנאטו לא נכנס ל-11 הפותחים, היא מאותה סיבה של אנדרה סילבה, חוסר היציבות ה"קבוע". מאז היורו עברו כמעט 3 עונות, בהן לא היה קרוב לשחזר את נוסחת ההצלחה באליפות אירופה. האם היכולת שלו הייתה סנסציונית וחד פעמית כמו הופעתה של פורטוגל, שהייתה לזוכה מאוד מפתיעה ולא צפויה? אולי. אך אנחנו יודעים שהכשרון טמון בבחור עם הרסטות, והוא רק בן 21, כל העתיד עוד לפניו. הוא יצטרך למצוא את המקום הנכון עבורו כדי להוכיח שאת הפוטנציאל שלו אפשר לממש ובגדול, גם אם זה דורש לעזוב קבוצה כמו באיירן מינכן ולעבוד קשה במועדון קטן יותר. אם יצליח לעשות זאת, אין סיבה שלא נראה אותו מככב גם ביורו הקרוב.

 

מאחורי כולם

בעמדת השוער נוצרת סיטואציה מעניינת. עד כה לא נתפס בעיני ציידי הכשרונות שוער פורטוגלי מספיק טוב וכזה שעומד בקריטריונים להצטרף לרשימה. השוערים הטובים של פורטוגל הם שוערים מנוסים שמשחקים בליגות הבכירות באירופה, בדמותם של רוי פטרישיו בן ה-31 מוולבס, ואנטוני לופז בן ה-28 מליון הצרפתית. אמנם מצער מאוד לא להכניס שוער צעיר ומבטיח לסגל שלנו, אך כולנו יודעים כמה חשוב לשלב מס' בודד של שחקנים בעלי נסיון בתוך הרכב של חבר'ה צעירים ולהוטים. הדוגמה הכי טובה לכך היא אייאקס אמסטרדם של העונה, שלצד הכשרונות האדירים שלה משחקים שחקנים ותיקים ששיחקו בפרמייר ליג ותורמים המון מנסיונם, דושאן טאדיץ' שנמצא בעונה הטובה בקריירה שלו ודיילי בלינד שמצוות ביחד עם בלם העתיד דה ליכט ומביא איתו המון נסיון מהתקופה באולד טראפורד. אז בינתיים, עד שנבחין בכשרון אדיר שיעמוד בין הקורות, נסמוך בעיניים עצומות על פטרישיו ולופז שיהיו חלק בלתי נפרד מהדור הבא של נבחרת פורטוגל.

בקו האחורי פורטוגל מחזיקה בשני מגנים מצויינים בדמותם של ז'ואאו קאנסלו מיובנטוס ודיוגו דאלוט ממנצ'סטר יונייטד. שני המגנים משחקים במועדונים מהגדולים בעולם, וקאנסלו כבר בגילו הצעיר נחשב לאחד המגנים הטובים ביבשת.
קאנסלו בן ה-24 תפס בזכות ולא בחסד את עמדת המגן הימני ב-11 הפותחים של הגברת הזקנה, ומסומן בעתיד להיות המגן הימני הטוב בעולם. יש לו כבר 14 הופעות בנבחרת הבוגרת, ומתחיל לחזק מאוד את מעמדו, כשהוא משחק 90 דק' בכל משחקי הנבחרת בליגת האומות ובמוק' יורו 2020. במונדיאל קאנסלו לא זומן לסגל, אחת ההחלטות התמוהות של המאמן הלאומי, ואולי בעקבות זאת פורטוגל הודחה בשלב כה מוקדם. קאנסלו הוא מוסר בחסד, פורטוגל זקוקה למגן כמוהו, שחקן מהיר ששורף את הקו ותומך בלי סוף בהתקפה ויודע לתת את המסירה הנכונה בטאץ' מדויק, ומנגד לתרום בצד ההגנתי ולבטל את שחקני האגף של היריבה.

במנצ'סטר יונייטד הכושלת, שגם סולשיאר לא הצליח להציל למרות פתיחה זוהרת ומסעירה, אולי הבעיה המרכזית היא ההגנה. אך בין השחקנים הותיקים בקו האחורי של השדים האדומים, יש נקודת אור ושמה דיוגו דאלוט. בגיל 20 בלבד, יש לו כבר 23 הופעות במדי היונייטד, כולל 14 הופעות בפרמייר ליג ו-4 בליגת האלופות, בהן בישל 3 שערים. דאלוט עומד על 6 הופעות בנבחרת הצעירה, אך לדעתי צריך לעשות את הקפיצה לנבחרת הבוגרת. אם הוא בשל להיות המגן הימני הבא של יונייטד אחרי אשלי יאנג המדשדש, אין סיבה שלא יתפקד כך גם בנבחרת הלאומית.

 

את עמדת הבלם יאיישו שני בלמים המשחקים יחד בבנפיקה, רובן דיאס ו-פרו (Ferro). השניים משחקים יחדיו 11 פעמים העונה, וכל זה קורה בחודשיים האחרונים בלבד. שיתוף הפעולה ביניהם עובד מצוין בליגה, והראיה לכך היא הרצף הנפלא ב-7 משחקים ללא איבוד נקודות. אין שילוב שיוכל לעבוד טוב יותר גם בנבחרת. צומח בבנפיקה זוג בלמים נהדר שיחליף בעתיד הקרוב את פפה וחוזה פונטה המזדקנים.

רובן דיאס הוא הבלם הבכיר מבין השניים, בשנה האחרונה יש לו 9 הופעות במדי הנבחרת. בבנפיקה הוא שחקן הרכב קבוע, פספס 2 מחזורי ליגה בלבד ופתח בכל 30 המשחקים בהם שיחק. יש לו 4 שערים ו-3 בישולים בכל המסגרות העונה, נתונים נאים לבלם צעיר. הוא מבצע 2 תיקולים מוצלחים בממוצע למשחק העונה, מבצע 4 הרחקות כדור בממוצע למשחק וזוכה ב5.6 קרבות אוויריים במשחק. הבלם המבטיח הפך לעוגן בקבוצתו, בגיל 21 הוא מוביל את מרכז ההגנה של בנפיקה ובתקופה האחרונה גם בנבחרת לצידו של פפה.

פרו הוא בהחלט הפתעה נעימה גם לנבחרת וגם לבנפיקה. הבלם הצעיר פתח את העונה בבנפיקה ב' בליגה השנייה בפורטוגל, שם שיחק 19 משחקים בממוצע של 87 דק' למשחק. הנשרים התרשמו מאוד מהבלם שבתחילת מרץ החל לשחק במדי הקבוצה הראשונה, והוא לא מתכוון לחזור אחורה. ב-11 הופעות ליגה (בכולן שיחק לצידו של דיאס) הוא החסיר 26 דק' בלבד, בנפיקה ספגה 8 שערים בלבד ושמרה 5 פעמים על רשת נקייה. לבלם הצעיר יש 8 הופעות בנבחרת הצעירה, אבל הגיע הזמן לראות אותו בנבחרת הבוגרת מצוות לצידו של דיאס, בדיוק כמו במדי הנשרים. פרו מבוגר בשנה אחת יותר מרובן דיאס, אך ממוצע הגילאים שלהם הוא 21.5 בלבד. פורטוגל חייבת לשמר ולחזק את צמד הבלמים הזה, שנמצאים בפתיחה מסחררת לקריירה שלהם.

דיאס, בנפיקה, פורטוגל
גרזן במרכז ההגנה ומנהיג אמיתי, דיאס.
Credit to Portugal Football Team official facebook page.


בניית ההרכב

הרכב, פורטוגל, U25
Portugal U25 squad.
Credit to "Build Line-Up.com" website.

ניתן להבחין במערך 4-3-3 שהצגתי בתחילה. השחקנים ששמם נמצא מתחת לשחקן ההרכב הם שחקני הספסל.
כמה נתונים:

גיל ממוצע של שחקני ההרכב והספסל (לא כולל השוערים) – 22.

שווי כולל מוערך של שחקני ההרכב והספסל עפ"י אתר טרנספרמרקט – 416 מיליון יורו.

התפלגות השחקנים לפי קבוצות
בנפיקה ליסבון – 3
וולבס – 3
ליון – 1
יובנטוס – 1
מנצ'סטר יונייטד – 1
באיירן מינכן – 1
מנצ'סטר סיטי – 1
ספורטינג ליסבון – 1
מונאקו – 1
ולנסיה – 1
סביליה – 1

כשרונות צעירים רבים לא נכנסו לרשימה, וזה מעיד על העומק ועל העתיד הורוד שצפוי לנבחרת פורטוגל. המטרה הראשונית היא לשלב את כל השחקנים שציינתי כאן בטור, לתת להם לשחק עם החבר'ה הותיקים וללמוד אותם ואת וכך לחזק בהם את תחושת השליחות לנבחרת, וכך נזכה לראות את פורטוגל חזקה מאי פעם. שיהיה בהצלחה.

הנפת גביע היורו 2016 - פורטוגל
Credit to Seleções de Portugal Facebook Page
Print Friendly, PDF & Email