גריזמן לבארסה – הימור מסוכן?

// מאת דף הפייסבוק טקטיקות ומה שביניהן

השמועות הולכות וגוברות שבזמן הקרוב גריזמן, אלוף העולם עם נבחרת צרפת, יהפוך להיות שחקן של ברצלונה ויצטרף למסי, סוארס וכו' בחוליית ההתקפה של הקטאלונים. אך האם תשלום של לפחות 100 מיליון יורו עבור שחקן בן 29 באמת יכול להיות שווה עבור ברצלונה?

גריזמן נבחרת צרפת

הפעם זה היה הרבה יותר פשוט. גריזמן לא הצטרך לקבל הקנטות מהקהל במטרופוליטנו וגם לא היה צריך להוציא סרט דרמה ביזארי העונה לשם "ההחלטה" בכדי להודיע שבעונה הבאה הוא כבר לא יהיה יותר שחקנה של אתלטיקו מדריד, המועדון בו הוא נמצא כבר 5 עונות. מי שככל הנראה לפי רוב הדיווחים צפויה לקלוט את גריזמן תהיה ברצלונה שמוכנה לשלם את סעיף השחרור של הצרפתי שעומד על 108 מיליון יורו.

אין ספק שגריזמן שחקן עם קבלות ושבארסה בהחלט הצליחה לשים את ידה על שחקן התקפי מהטובים בעולם, אחד שהצליח להוביל את אתלטיקו מדריד לגמרים אירופיים, את הנבחרת שלו לגמר אליפות אירופה ולזכייה בגביע העולם האחרון ואחד שכבר היה כמה וכמה פעמים מועמד לזכות בתואר כדור הזהב, אך עדיין יש מעל הרכישה הצפויה הזו הרבה נורות אזהרה שהעירו את אוהדי בארסה במחשבה שיכול להיות שההנהלה שלהם לוקחת הימור מסוכן בנוגע לרכישת גריזמן.

הגעתו הצפויה של גריזמן לקאמפ נואו מעלה הרבה שאלות מבחינה טקטית כיצד יוכל ארנסטו ואלוורדה (שככל הנראה יישאר מאמן בארסה גם בעונה הבאה) לשלב את הכוכב הצרפתי בהרכב הפותח של הקבוצה שלו. באתלטיקו מדריד של דייגו סימאונה אנחנו רואים את גריזמן משמש בתור השחקן שמשחק ביחד עם החלוץ ומספק לו תמיכה בעמדה מעט אחורית במערך של: 4-4-2 שזה המערך הקבוע איתו עולה לשחק סימאונה.

גם אוהדי ברצלונה לאחרונה תחת ארנסטו ואלוורדה התרגלו לראות את הקבוצה שלהם עולה במערך של: 4-4-2, זהה למערך של סימאונה, אך מי שממלא את אותה עמדה של גריזמן באתלטיקו, העמדה של מעט מתחת לחלוץ – מתחת ללואיס סוארס, הוא מסי ומסי אינו שחקן בר החלפה, ממש לא.

גריזמן, צרפת
Credit to "FIFA World Cup" Facebook page

גם במערך המסורתי והידוע של ברצלונה, ה4-3-3, קשה למצוא מקום לגריזמן בהרכב. למרות שבתור שחקן בריאל סוסידאד ראינו את גריזמן משחק באגף השמאלי בצורה נהדרת, בשנים האחרונות תחת סימאונה הוא נתן לעצמו מעמד של חלוץ, שחקן אמצע שאוהב לשחק קרוב לקשרים ולסחוף פנימה (נשמע מוכר, מסי כמובן), לכן סיכוי גדול שחזרה שלו לאגף השמאלי תהיה חזרה לא פשוטה שאולי כבר לא מתאימה לו משום שלא שיחק בעמדה הזו כבר כמה עונות טובות.

ראינו לפעמים את גריזמן במדי הנבחרת מפנה את מקומו בהתקפה בכדי לשחק באגף, אך אין ספק שההשפעה שלו בעמדה הזו הייתה הרבה יותר מועטת מאשר ההשפעה שלו במרכז, 3 פעמים העונה יצא לו לשחק באגף והוא לא הצליח להשיג שום שער או בישול מהעמדה הזאת וסיים עם ציון ממוצע נמוך מהרגיל של 6.8 במשחקים שלו מעמדת הכנף. גם לסחוף מהאגפים למרכז לגריזמן לא יהיה פשוט משום שמסי הוא זה שעושה את זה ואם הם יעשו את זה ביחד הם רק יפריעו אחד לשני, יצרו יותר מדי עומס של שחקני הגנה במרכז ההתקפה ויתקשו לאיים על השער.

 

האופציה היחידה שנותרה לנו עבור גריזמן היא בעצם להיות החלוץ המרכזי, אותה עמדה בדיוק כמו של לואיס סוארס. ברצלונה כבר כמה שנים משחקת רק עם חלוץ בודד, גם בעונה הבאה זה צפוי להיות סוארס וספק גדול אם גריזמן יסכים לשבת על הספסל גם אם יהיה מדובר בחצי עונה. כמו כן, גריזמן עצמו גם לא חלוץ מרכזי טבעי כשבאתלטיקו מדריד בכל פעם שהיה חסר כזה דאגו להביא לגריזמן אחד כזה שיהיה איתו, קוסטה ומוראטה למשל.

אז מבחינה טקטית ראינו שהרכישה של גריזמן היא בעייתית ותעשה כאב ראש גדול מאוד לארנסטו ואלוורדה, אך לא רק הוא יסבול מכאב ראש אלא גם ההנהלה של בארסה מבחינה כלכלית תספוג מכה קשה. בארסה נמצאת במצב כלכלי קשה, אחרי שיפוץ רחב שהיא מתכננת לאצטדיון לשלם 108 מיליון יורו עבור שחקן בן 29 זו הוצאה כבדה מאוד עבור ברצלונה ועוד יותר אחרי ששילמה יותר מ-220 מיליון יורו עבור קוטיניו ודמבלה ואחרי שצפויה להשלים גם את עסקת דה ליכט בנוסף לפרנקי דה יונג שכבר יגיע לבארסה בקיץ עבור סכום של 75 מיליון יורו.

אנטואן גריזמן
גריזמן. Credit to "Atlético de Madrid" Facebook page

גם השכר של הצרפתי, תהיו בטוחים, יהיה גבוה, גם אם לא יהיה מדובר באותו סכום שהרוויח באתלטיקו מדריד עדיין ככל הנראה ירוויח השחקן כמה מיליונים טובים שיעשו אותו מהמשתכרים הגבוהים בקבוצה. ברצלונה תצטרך למכור שחקנים, בכדי לנסות לאזן את המצב הכלכלי, מאלקום ככל הנראה יעזוב, סמדו גם מחפש את דרכו החוצה וברצלונה תקווה לקבל עליו לפחות 50 מיליון וגם השוער השני סיליסן צפוי לעזוב בכדי להכניס עוד כמה מיליונים לחשבון הבנק של בארסה. לכל אותם שחקנים לא צפויים להגיע מחליפים ובארסה כרגע חושבת שתצליח להסתדר בלעדיהם (וואגה ואמרסון ביחד עם רוברטו בעמדת המגן הימני ואיניאקי פנייה ככל הנראה יהפוך לשוער השני).

לנוכח הקשיים הכלכליים והטקטיים שהצרפתי ככל הנראה יביא איתו לקאמפ נואו אולי ברצלונה הייתה צריכה לחשוב על שחקן אחר להתקפה, לוקה יוביץ' למשל יכל להיות מצוין עבור כך. הדימיון שלו במשחק לסוארס מבחינת משחק הלחץ והאגרסיביות על בלמי היריבה הוא נהדר והוא גם היה עולה לברצלונה לפחות חצי מאשר גריזמן, כסף שגם היה מאפשר לה לרכוש באופן יותר חלק את דה ליכט ואולי אפילו להביא מגן שמאלי לרוטציה. אך בברצלונה העדיפו לוותר על יוביץ' שברח ליריבה ריאל מדריד והיא ככל הנראה צפויה להנות משירותיו של הסרבי הצעיר.

אז אין שום ספק שברצלונה לוקחת פה הימור גדול מאוד עם ההחתמה של גריזמן, אך חשוב לזכור שאם ואלוורדה יצליח למצוא דרך לשלב את גריזמן בהרכב מבלי לפגוע בגאונות של מסי, בארסה יכולה להרוויח פה חתיכת שחקן משמעותי להתקפה. גם העונה ברצלונה המשיכה לסמוך על רגעי הקסם של מסי שהיה אחראי העונה ל-51 שערים ו-16 בישולים בכל המסגרות במדי ברצלונה שהם 67 שערים שרשומים על שמו מתוך 138 שערים שכבשה בארסה העונה. מסי יחגוג בקרוב 32. הוא ככל הנראה ימשיך להבקיע בצרורות, אך אם בבארסה יצליחו למצוא עוד שחקן שיסכים להתחלק איתו בנטל בהתקפה הם לגמרי יהיו בעד. האם גריזמן יהיה כזה? רק הזמן יגיד.

// מאת דף הפייסבוק טקטיקות ומה שביניהן

צרפת גרמניה חצי גמר יורו 2016
גריזמן, Credit to Équipe de France de Football Facebook page

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח