אפס מעשה

בכדורגל, אין משהו שמרגיז אותי יותר מאפאתיות. מותר להפסיד, מותר לא לשחק טוב. הכל בסדר. אבל לא ייתכן ששחקנים לא זזים, שנראים כאילו לא באמת אכפת להם אם הם לא ינצחו, ועוד בדרבי. בדיוק במשחק בו מצופה מהם לתת יותר מהרגיל, לבוא בטירוף ולהילחם עד השניה האחרונה.

וזה בדיוק מה שעשתה מכבי בדרבי הזה. לא התיקו מרגיז אותי, אלא הגישה. ברוב דקות המשחק הקבוצה נראתה כאילו באה להעביר את הזמן במשחק אימון. דווקא איביץ', שחווה כשחקן את הדרבי של בלגרד, הפתיע לרעה. ממנו הייתי מצפה לדעת מה זה דרבי ומה המשמעות שלו, על אחת כמה וכמה דרבי בו על הנייר פערי האיכות לטובת מכבי אמורים להיות משמעותיים מאד.

מכבי עלתה עם כל הכלים הכי חזקים שלה, אבל כולם אכזבו בגדול. שכטר, עטר, מיכה, אצילי – כולם היו חלשים מאד. כמובן שזה בסדר ומותר גם לקבוצה טובה לתפוס יום רע, אבל שוב – העניין הוא הגישה. הקבוצה שיחקה כ"כ לאט שאפשר להשתגע. כל פעם שמישהו קיבל כדור קצת מעבר למרכז המגרש, הכל עצר. אין ספרינטים, אין גליצ'ים, אין לחץ שבאמת יקשה על ההגנה של הפועל. היחיד שהראה קצת יותר התלהבות וניסה לעשות משהו יותר ברצינות היה אופואדו, אבל לבד הוא לא הצליח להרים את הרמה של הקבוצה.

אופואדו, מכבי תל אביב, הפועל תל אביב
אופואדו. גם הוא לא הספיק קרדיט לאתר הרשמי של מכבי תל אביב

הפועל ת"א, כצפוי, שיחקה טקטי ומבוקר מאד וככל שהתקדם המשחק, בעיקר במחצית השניה, ירדה לבונקר. הרביעייה מגביע הטוטו הדליקה אצל קובי רפואה את הנורות האדומות והוא הצליח להעמיד מערך שיקשה על מכבי לפתח משחק שוטף. הפועל יכולה להיות מרוצה, אצלה שחקנים כן הראו מחויבות מלאה ועשו באמת את המקסימום מבחינתם. שאף אחד לא יבלבל את המוח על הכדורגל המגעיל של הפועל. מכבי האשמה היחידה בכך שלא ניצחה. היא שיחקה באופן שפשוט אסור לה לשחק, והטיעון של עומס בגלל גמר גביע הטוטו לא רלבנטי.

המשחק הזה צריך להוות שיעור למכבי. על שטויות כאלה בדיוק מכבי איבדה לא מעט נקודות קריטיות בעונה שעברה. מכבי, עם הסגל והמעמד שלה ובמיוחד במצב בו היא נמצאת בליגה, חייבת להיות זו שמכתיבה את קצב העניינים בכל משחק, במיוחד במשחקים מול יריבות מהסוג של הפועל ת"א. איביץ' אוהב לשחק מבוקר בפתיחה ולהעלות את הקצב במחצית השניה, ככה מכבי שיחקה ברוב משחקיה העונה ועד עכשיו זה עבד. הפעם הקבוצה לא הצליחה לעשות את השינוי ואיבדה נקודות יקרות. עם כל הכבוד לשיטה ולדרך של איביץ', לא תמיד זה מתאפשר, לכן במשחקים מהסוג הזה עדיף להתנפל על היריבה מהפתיחה ולא לשמור כוחות.

לפני 8 שנים מכבי חגגה 0:0 בדרבי שכמעט מנע מהפועל אליפות. הפעם הפועל היא זו ששמחה בתיקו, אבל איזה הבדל – בדרבי ההוא ב-2010 הפועל שכבה למכבי על השער, הגיעה לאינספור מצבים ופשוט החמיצה ללא הפסקה. הפעם מכבי פשוט לא הצליחה לייצר לעצמה מספיק מצבים, וזה הכישלון האמיתי. אחת הבעיות העיקריות של מכבי בשנים האחרונות, למעשה עוד בתקופת פאקו אייסטרן, היתה הקושי הגדול בפיצוח בונקרים. ברגע שקבוצה היתה מצליחה למשוך את התוצאה על 0:0 יותר משליש משחק היתה תחושה שמכבי מאבדת את הסבלנות ואת הכיוון. דווקא העונה יש למכבי קבוצה שאמורה להיות מסוגלת להתמודד עם יריבות כאלה ועל זה יצטרכו לעבוד בהמשך. היריבה הבאה היא בית"ר, שלרוב משחקת הרבה יותר פתוח ועם יריבות כאלה מכבי לרוב מסתדרת יותר טוב. חשוב מאד לחזור מהר למסלול הנצחונות כדי לא להתחיל ולאבד גובה. אחרי הכל, מיד לאחר מכן יש משחק עונה מול חדרה. מי היה מאמין…

הפועל תל אביב, מכבי תל אביב
קרדיט לדף הפייסבוק של מנהלת הליגות בכדורגל
Print Friendly, PDF & Email
 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח