אנמיה למתקדמים

אני לא יודע מאיפה להתחיל, אז אולי עדיף להתחיל מהסוף: הסיכוי של מכבי ת"א להעפיל לשלב הנוקאאוט הפך קלוש אחרי מחזור אחד בלבד. הפסד כזה מסבך מאד את המצב בבית ובהתחשב בעובדה שבמחזור הבא היריבה היא ויאריאל מכבי ככל הנראה שוב תמצא את עצמה, כמו בעונה שעברה, עם 0 מ-6 ומכאן זה כבר כמעט בלתי-אפשרי.

מכבי תל אביב
Credit to "Maccabi Tel Aviv FC" Facebook page

אני לא יודע מה בדיוק תכנן ג'ורדי קרויף, מה הוא ניסה לעשות ומה רצה להשיג כשעלה עם ההרכב והמערך שהעלה, אבל בשורה התחתונה התוצאה היתה מפגן כדורגל פאתטי. מול יריבה באמת לא גדולה מכבי הצליחה להגיע למצב אחד מסוכן לאורך 90 דקות, כשקיארטנסון עבר את השוער וניסה לכבוש, אבל הכדור הורחק מהקו. וזהו. חוץ מזה לא היה שום דבר שראוי להיקרא הזדמנות.

אז באמת איפה נתחיל? מהצבתו של באבין, שלא שיחק תקופה ארוכה, בהרכב הראשון במשחק כ"כ חשוב? באבין לא היה רע, אבל עדיין חסר לו כושר והיה ברור שהוא לא יצליח לסיים 90 דקות, והחילוף המאולץ לא הועיל בדבר. או שאולי נתחיל מפיליפנקה, שאני באמת לא מבין למה עדיין נמצא במכבי ת"א? השחקן הזה הוכיח את עצמו פעם אחר פעם כפלופ. הוא לא בלם מספיק טוב. נקודה. הוא לא תרם דבר למשחק של מכבי וגם היה אחד האשמים בשער.

ומה עם החילופים? מכבי עלתה בעצם ללא קשר אחורי ומהר מאד התברר שזה פשוט לא עובד. החילוף המתבקש במצב כזה היה להוציא את פיליפנקה, להעביר לעמדה שלו את ייני ולהכניס את שפונגין לצד ימין. אז ג'ורדי אכן הוציא את פיליפנקה (באיחור גדול), אבל במקומו הכניס את בלקמן. איך עוד חלוץ יעזור לך כשאין לך קישור?! את החילוף השני כבר הזכרנו, והחילוף השלישי היה השערורייתי מכולם. אצילי היה חייב להיכנס הרבה יותר מוקדם, אבל עד שזה כבר קרה, למה לעזאזל להוציא את מיכה? נכון, הוא היה חלש. אבל אתם יודעים מי היו יותר חלשים? סושיץ' ובאטוקיו. הם היו איומים. מיכה הוא שחקן שגם ביום חלש יכול להביא את ההברקה האחת שצריך (כמו בגומלין מול אלטאך או בבישול לקיארטנסון מול סכנין), אבל ג'ורדי, במקום להוציא את אחד משני הזרים שבאמת היו גרועים ולקבל קישור עם 2 שחקנים יצירתיים, עשה את המהלך הכי לא נכון שיכול היה לעשות.

מכבי תל אביב, ג'ורדי קרויף
Credit to "Maccabi Tel Aviv FC" Facebook page

ג'ורדי קרויף הוא האחראי הכמעט בלעדי להפסד הזה. החל מההרכב המוזר והמערך השגוי שהעלה מלכתחילה ועד לחילופים המאוחרים והבלתי-יעילים בעליל. יש לי המון מילים טובות לומר על קרויף ועל מה שעשה במכבי מאז 2012, אבל בשנה וחצי האחרונות הוא חוזר שוב ושוב על טעויות באופן שקשה לי להבין. אני מאמין שיש לו עוד מה לתרום והוא עדיין אחד מאנשי המקצוע הכי טובים שישנם היום בישראל, אבל הוא חייב להסיק מסקנות מהר מאד מהערב הזה.

ההפסד הזה מתסכל כי הוא בא מול יריבה באמת לא גדולה. לא שמעמדת הכדורגל הישראלי אפשר לזלזל בצ'כים, אבל סלביה באמת לא קבוצה גדולה. קבוצה ממושמעת, מסודרת, חכמה – אבל לא גדולה. הבקיעה שער מקרי עם עזרה של ההגנה וחוץ מזה גם לא הגיעה להרבה מצבים, אבל לפחות ידעה לצופף וללחוץ כמו שצריך. טעות אחת פחות בהגנה ומכבי היתה חוזרת עם תיקו, שהיתה תוצאה לא רעה בכלל. אלא שהשער הגיע בשלב מוקדם מהצפוי ומכבי, שעלתה עם מערך הגנתי ובהרכב שהיא ממש לא רגילה אליו, נראתה פשוט אבודה. היו לה 78 דקות לחזור למשחק ובואו נודה על האמת, זה אפילו לא היה קרוב.

מכבי לא נראית טוב עד עכשיו. גם בליגה, למרות שני הנצחונות, זה עדיין לא זה. יש הרבה מה לשפר ואין יותר מדי זמן. זה חייב לקרות מהר ומדויק אם מכבי רוצה להתמודד על האליפות.

מכבי תל אביב, בטוקיו
Credit to "Maccabi Tel Aviv FC" Facebook page
 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח