אמריקה לאמריקנים

// מאת טביב זליקוביץ'

עכשיו זה רשמי. הגמר של הליברטאדורס 2018 הפך למלחמת תרבות. זה כבר חרג מגבולות הכדורגל ועבר להיות נושא של כלל תחומי החיים עבור תושבי אמריקה הדרומית. כזכור, ההחלטה הסופית של הקומנבול (ההתאחדות הדרום אמריקנית לכדורגל) היא שמשחק הגומלין בין ריבר לבוקה ישוחק באיצטדיון הסנטיאגו ברנבאו במדריד, ב-9 לדצמבר.

סנטיאגו ברנבאו
Credit to "Estadio Santiago Bernabéu" Facebook page

נשיא ריבר, ד'ונופריו, נאלץ להסכים למשחק במדריד כי חשש מעונש כבר יותר מזה שהוטל על המועדון שלו – שני משחקים ללא קהל וקיצוץ של חצי מיליון דולר בתגמולי הטלוויזיה (קנס כבד מאוד מבחינה כלכלית למועדון דרום אמריקני). אוהדי ריבר זעמו: הענישו אותנו פעמיים, טענו, פעם אחת בכלים כלכליים ופעם שנייה לקחו לנו את הגמר. למזלו של ד'ונופריו הוא מספיק חזק בריבר. לא כך, אנג'ליסי, נשיא בוקה, שלא ברור איך ייצא מהמשבר הזה. הוא זיגזג באופן חריג להתנהלותו: תחילה הוא היה בעד לשחק את המשחק שוב, אחרי זה הקשיב לקהל והלך לבית הדין המשמעתי, וכעת הוא התכופף בפני הקומנבול והסכים לשחק במדריד. האוהדים זועמים.

השבוע בסיום מפגש ה-G20, המוצלח מאוד מבחינתו, הכריז נשיא ארגנטינה, מאוריסיו מאקרי, שהוא יפעל כעת להחזיר את המשחק לתחומי ארגנטינה לרווחת האוהדים. מאקרי, יודע דבר אחד או שניים על כדורגל, בין השנים 1995 לשנת 2007 שימש מאקרי כנשיא של בוקה. לזכותו יאמר שבתחילת הפרשה הוא תמך בלשחק מחדש את הגומלין באיצטדיון המקורי, ב'מונומנטאל' של ריבר, אך בשל ההכנה לפסגת מנהיגי העולם שנערכה באותו סוף שבוע הוא דחה את העיסוק במשחק ופנה לפוליטיקה, כעת הוא פנוי שוב לייצג את האינטרס של הארגנטינים בנושא.

 

חוסר הרגישות של הקומנבול הקפיץ דרום אמריקנים רבים. רובם טענו שהמוסד הזה כה רקוב ומושחת שהוא מכר את אוהדי הכדורגל תמורת כסף. תרמו לטענות אלו, הופעתו המשותפת של דומינגז, נשיא הקומנבול, יחד עם אינפנטינו, נשיא פיפ"א החשוד בשוחד. הטענה המרכזית פשוטה: איך ייתכן שגמר המפעל המכונה "קופה ליברטאדורס דה אמריקה" (גביע המשחררים של אמריקה) ישוחק לא על אדמה אמריקנית? יותר מזה, ישוחק על אדמת אירופה ועוד על אדמת ספרד שכבשה את היבשת הדרומית במשך 500 שנה. אבסורד? לא בעיני אנשי הקומנבול.

גם התאריך סמלי ומוכיח את חוסר הרגישות, חוסר ההבנה וחוסר הכבוד להיסטוריה הדרום אמריקנית. כמה אופייני לפוליטיקאים הפופוליסטים של הקומנבול. ב-9 בדצמבר מציינים בכל רחבי אמריקה הדרומית את "קרב אז'אקוצ'ו" – הקרב האחרון של הכוחות המאוחדים של אמריקה כנגד הכובש הספרדי. כן, ספרדי. כוחות השחרור של הצבאות המתגבשים של אמריקה הלטינית המתינו ב-9 בדצמבר 1824 ב'פאמפה דה קינואה', המכונה גם אז'אקוצ'ו, בפרו והנחילו לאחרוני החיילים הספרדים את התבוסה האחרונה שלהם על אדמה אמריקנית. יום חג לאומי בכל רחבי אמריקה הלטינית.

אנשי הקומבול מבקשים לשחק בתאריך הזה, גמר אמריקני על אדמת ספרד. מילא הבורות, אבל חוסר הרגישות לגאווה הלאומית של תושבי אמריקה הדרומית, היא בושה.

 

דני אלבס, מגנה הברזילאי של פאריס סן ז'רמן וברצלונה לשעבר, היטיב לתאר את התיסכול. אלבס העביר מסר ברשתות החברתיות בו אמר: "את הלא מחונכים צריך לחנך. לקחת למיליוני אמריקנים את הגמר באמריקה, זה לא מחנך אף אחד". גבריאל היינצה, מאמנה של ולס הארגנטינית ובלמה של נבחרת ארגנטינה לשעבר, אמר: "יש דברים שהשתיקה מעבירה מסר חזק יותר מדיבורים" כשהוא מכוון את חיציו להחלטות המוטעות של הקומנבול.

אולי הגיע הזמן להזכיר לאנשי הקומנבול שהם הנציגים של הכדורגל הדרום האמריקני. אולי הפוליטיקאים של הכדורגל צריכים פוליטיקאים אחרים שיסבירו להם בשפה שלהם איך זה צריך להתנהל. אולי מאקרי יצליח לשכנע את דומינגז להחזיר את המשחק למקומו הטבעי, אם לא בארגנטינה, לפחות באמריקה.

ב-1823 הכריז הנשיא האמריקני, ג'יימס מונרו, על דוקטרינה כלכלית חדשה נגד האימפריאליזם הכלכלי באירופה על אדמת אמריקה. לימים קיבלה את השם "דוקטרינת מונרו" שנשאה את הסיסמא: "אמריקה לאמריקנים". אולי הגיע הזמן שגם דומינגז מהקומנבול ילמד קצת היסטוריה.

בוקה ריבר
Credit to "BOCA" Facebook page
Print Friendly, PDF & Email

תגובה אחת

  1. תודה על הכתבה המעניינת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח