אופטימיות זעירה

אחד הדברים השנואים עליי הוא הכללות, אבל במקרה של אוהדי כדורגל ישראלים, אין ברירה אלא לומר – האוהד הישראלי הממוצע הוא די פסימי. תמיד יחפש מה לא בסדר בקבוצה שלו, גם אחרי נצחונות. לאור רמת הכדורגל בארץ, במיוחד בשנים האחרונות, ניתן להבין את זה, אבל לפעמים זה מוגזם ומנופח מעבר לפרופורציות. אני כאוהד לעולם לא חוסך בביקורת על הקבוצה שלי, אבל מנסה תמיד למצוא גם את החיובי. אז לצד הביקורת הרבה כלפי מכבי ת"א, על שחקניה והצוות המקצועי, מוצדקת ככל שתהיה, צריך גם למצוא את נקודות האור. ותתפלאו, יש כאלה.

מכבי תל אביב קהל
קרדיט לדף הפייסבוק רשמי של Maccabi Tel Aviv FC – מועדון הכדורגל מכבי ת"א

קודם כל, עלינו לשלב הבתים. אני לא אוהב את הביטוי "מבחן התוצאה", אבל אלה העובדות. בפעם השלישית ברציפות והחמישית ב-7 שנים אנחנו מצליחים להעפיל לשלב בתים אירופי, והניקוד שצברנו הביא אותנו השנה לדרג השני במפעל. ככה נראה מועדון שבונה מסורת. הדרך לשלב הבתים אולי לא היתה משכנעת או מלהיבה במיוחד, אבל מאזן של 7 נצחונות ותיקו לא הולך ברגל, גם אם היריבות היו חלשות. בשני המשחקים מול אלטאך מכבי הראתה אופי. בשבוע שעבר באוסטריה מכבי התגוננה נפלא, עקצה ברגע הנכון וניצחה. זה היה משחק של קבוצה שיודעת איך משחקים במשחק חוץ קריטי באירופה. אתמול מכבי, ביום באמת לא טוב, חזרה פעמיים מפיגור והצליחה בסופו של דבר לשמור על התוצאה שהספיקה לה.

ההתקפה של מכבי אמנם היתה אנמית במשחקים האחרונים, אבל השער של קיארטנסון היה חשוב מאד עבורו. הקילר האיסלנדי התחיל בצורה קצת מגומגמת את העונה והשער הזה יכול להחזיר לו את הביטחון. גם מיכה, עם ההרמה המצוינת לשוינפלד בשער הראשון, הזכיר לכולנו שהוא מסוג השחקנים שגם ביום לא טוב יכולים לשלוף בדיוק בזמן את הפעולה החכמה והמדויקת שתביא את השער.

קיארטנסון מכבי תל אביב
קרדיט לדף הפייסבוק רשמי של Maccabi Tel Aviv FC – מועדון הכדורגל מכבי ת"א

ההגנה היתה מאד חלשה בשני המשחקים האחרונים, מול בית"ר ואלטאך, ובכל זאת יש שתי נקודות אור: קודם כל בן-חיים כמובן, שמאז סאגת המעבר המזויף להפועל באמצע העונה שעברה פשוט בלתי ניתן להכנעה. כמה ניסיון, כמה שקט וכמה מקצוענות יש לשחקן הזה. נכס. נקודת האור השניה היא יובל שפונגין.

מאז שחזר למכבי שפונגין בילה את רוב הזמן על הספסל, אבל כשקיבל את ההזדמנות, הוא כמעט תמיד עשה את העבודה כמו גדול. מספיק אם נזכיר את המשחק המצוין שלו ב-2:6 בגמר הגביע מול ב"ש ואת הבישול הגדול לערן זהבי בניצחון בפלזן. אז נכון, שפונגין כבר מעבר לשיאו, אבל מאז שנכנס להרכב במקום דסה הפצוע הוא נותן את כל מה שיש לו בכל משחק. הוא לא המגן הכי מוכשר שיש, אבל מבחינת משמעת ומחויבות במגרש מעטים השחקנים הישראלים שמתקרבים אליו. סביר להניח שכשדסה יהיה כשיר הוא יחזור להרכב, אבל טוב לדעת שיש לך בקבוצה שחקן כזה, שבעת הצורך יוכל לסייע ואפשר לסמוך עליו שיעשה את זה מכל הלב.

וכן, לא חסרות בעיות. המשחק של מכבי איטי להחריד וברוב המקרים מאד לא חכם בהתקפה. קבלת ההחלטות מאד לוקה בחסר. ההגנה לא מספיק טובה, טיבי מעבר לשיא ופיליפנקה חלש מאד. שוינפלד וריקן לא בכושר, באטוקיו מאד מאכזב עד עכשיו ודוידזאדה לא יציב. אז יש הרבה עבודה, אבל לפחות יש לנו עם מה לעבוד. צריך עוד חיזוק לסגל ואני מאמין שבעקבות ההעפלה והכסף שהיא שווה גולדהאר יפתח את הארנק ויאפשר עוד רכש. אני לא יודע מה תהיה תרומתו המקצועית של מקלארן, אבל מאדם עם ניסיון וידע כמו שלו אפשר בהחלט לצפות שייתן הרבה.

איתן טיבי מכבי תל אביב
Credit to "Maccabi Tel Aviv FC" Facebook page

חוץ מזה, גם אלופת המדינה לא מרשימה במיוחד עד עכשיו, ויש סיכוי סביר שטוני וואקמה המצוין לא יישאר פה עוד הרבה זמן, ככה שעם מקצה שיפורים מכבי בהחלט תוכל להתמודד יותר טוב השנה מול ב"ש על האליפות. עם כל הכבוד לפתיחה המסחררת של בית"ר, קשה לי לראות אותם הולכים עד הסוף והמאבק השנה יהיה שוב בין אותן שתי קבוצות. אני באמת מאמין שהעונה הזאת תהיה טובה יותר מקודמתה. זה לא יהיה קל, אבל בסופו של דבר צריך להסתכל על הדברים בפרופורציות. כשרואים מה קורה בקבוצות אחרות שעד לא מזמן נתנו לנו (ולליגה) בראש, מבינים שמצבנו טוב. טוב מאד אפילו. שתהיה לנו עונה צהובה.

ג'ורדי קרויף
קרדיט לדף הפייסבוק הרשמי של מכבי תל אביב
 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח