9 מי יודע?

ברצלונה כבר ידעה פתיחות עונה טובות יותר. למרות שני ניצחונות מרשימים נגד ריאל בטיס וולנסיה, אי אפשר לשכוח את ההפסד לאתלטיק בילבאו במשחק פתיחת העונה והעובדה שיצאה עם נקודה אחת בלבד מאוסאסונה העולה החדשה, וכל זאת למרות מכת הפציעות האכזרית שתוקפת את הקבוצה.

ולמרות הכל, אוהדי בארסה יכולים לצאת מעודדים מפתיחת העונה הזאת, כי פתיחת העונה הביאה איתה בשורה. לא מדובר בקרלס פרז ואנסו פאטי, הצעירים המבטיחים שמביאים איתם את העתיד הזוהר, גם לא בפרנקי דה יונג או אנטואן גריזמן, שחקני הרכש שמתאקלמים מצוין, אלה בעובדה שברצלונה חוזרת למערך ה"9 מזויף" שליווה אותה בתקופותיה הטובות ביותר של הקבוצה.


שיעור בהיסטוריה

בשנת 2008 פפ גווארדיולה מגיע לברצלונה ופותח איתה במערך 433 בצורה הבאה:

הקבוצה הזאת כבשה את העולם, זכתה בטרבל ענק והראתה דומיננטיות נהדרת. אבל לפפ הפרפקציוניסט זה לא הספיק, הוא האמין שהוא יכול להוציא יותר מליאו מסי ששיחק על אגף ימין. פפ רצה לתת לו מרחב לבצע ספרינטים לכל רוחב השליש האחרון במגרש ובכך להגדיל את התפוקה ההתקפית שלו, על כן הוא המציא מערך חדש: ה9 המזויף.

העיקרון שלפיו המערך הזה עובד הוא ששחקני ההתקפה עושים תנועה כדי לפתוח שטחים בהגנת היריב. הדוגמא המובהקת, שאף נתנה למערך את שמו, היא שהחלוץ המרכזי (מסי) עושה תנועה אחורה ולוקח איתו שחקן ובכך פותח חלל באזור הרחבה, אליו אחד משחקני האגף (זלאטן ופדרו) יכולים להיכנס, ובכך החלוץ המרכזי הוא לא 9 "אמיתי", אלא "מזויף" שמשמש כפיתיון. במשך ארבע עונות ברצלונה שיחקה לפי השיטה הזאת, מאמנים השתנו, שחקנים התחלפו, אבל השיטה נשארה, עד שבארסה הפסיקה איתה עם מינויו של לואיס אנריקה למאמן הקבוצה.

למה בארסה הפסיקה לשחק בצורה הזאת? יש לכך שתי סיבות:

  1. במערך הזה שחקני הקישור צריכים להזין את שחקני ההתקפה בצורה בלתי פוסקת, שכן הם מבצעים את רוב התנועה שלהם בשליש האחרון. זו הייתה משימה שצ'אבי ואינייסטה עמדו בה בגבורה, אך השנים עברו וצ'אבי ואיניסטה ירדו מיכולתם דבר שפגע בתפקוד המערך.
  2. ניימאר, הכוכב הברזילאי שהגיע בקול תרועה רמה ב2013, לא הצליח להשתלב במערך. בעונת 13/14 הוא שיחק באגף שמאל, אך משחקן בתפקיד זה נדרש לבצע תנועה ללא כדור בלתי פוסקת על מנת לייצר ולנצל רווחים בהגנת היריב. ניימאר הוא שחקן לא מאוד אפקטיבי בתנועה ללא כדור והרבה יותר אפקטיבי כאשר הכדור אצלו ברגליים ולכן לא השתלב טוב במערך.

כעת בואו נסתכל על ההרכב שניצח את ולנסיה בשבת:

כפי שאתם רואים, גריזמן, שתנועה ללא כדור היא אחת מהתכונות הבולטות שלו, משחק כ9 המזויף כשמלפניו משחקים שני הצעירים פרז ופאטי. אז נכון, ההרכב הזה הוא תוצאה של לא מעט פציעות של שחקני ההתקפה של ברצלונה, אבל אין שום סיבה שהוא לא יעבוד גם עם מסי וסוארז. הרי הרבה יותר הגיוני שגריזמן ישחק כאחד הקדמיים במערך הזה, דבר הדורש ממנו בעיקר תנועה ללא כדור, מאשר שישחק באגף שמאל ב433 קלאסי, תפקיד הדורש מהירות ומסירות חכמות (תכונות שגריזמן יותר חלש בהן).

ואם דה יונג וארתור יצליחו להוכיח שכל הסופרלטיבים שנאמרו לגביהם נכונים והם אכן מסוגלים להיכנס לנעליהם הגדולות של צ'אבי ואינייסטה, הדרך לחדש את תהילת ימי העבר בקאמפ נואו בטוחה.

תמונה יכולה לכלול: ‏‏‏‏אדם אחד או יותר‏, ‏‏אצטדיון‏, ‏קהל‏‏‏ ו‏פעילויות בחוץ‏‏‏

credit to "FC Barcelona" Facebook page

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח