שירים ושערים

הסיבוב הראשון של היורו מאחורינו והפרשנים מיהרו לכתוב סיכומי ביניים כאשר אחד הניתוחים המרכזיים (כמו תמיד) הוא סוגיית כמות השערים. קראתי השבוע ניתוח בעיתון הארץ לגבי כמות השערים הירודה. הפרשן שם טוען שממוצע השערים הנמוך (1.66 לאחר 9 משחקים) נובע מהעדר נוכחות של כוכבים גדולים. לחיזוק טענתו הוא ציין שמות גדולים ששיחקו בעבר בשבדיה ובאירלנד, כמו דאלין, ברולין, לארסון, רוי קין ודמיין דאף. לדעתי הטענות האלו תלושות מהמציאות. הפרשן לוקה בנוסטלגיה קשה, מתגעגע לכדורגל הרומנטי של פעם ועושה סלט כשמשווה שחקנים בנקודת זמן אחת, בטורניר הנוכחי, לבין שחקני עבר בנקודות זמן שונות. דווקא לא מעט מדינות מציגות היום נבחרות מהחזקות ביותר שלהן אי פעם, דוגמת בלגיה, וויילס, סלובקיה, אוסטריה ואפילו גרמניה. גם לאנגליה יש נבחרת כשרונית שיכולה להגיע רחוק (אבל באופן אישי לא הייתי מהמר על זה).

אם כך, מהן הסיבות למספר הכיבושים המועט? מצד אחד, השחקנים של היום סופר אתלטיים, מהירים, חזקים, מקצוענים, טוטאליים (טוטאל פוטבול), עשירים ומשכילים (מבחינת טקטיקה והכרת היריבה). מנגד, השחקנים מגיעים לטורניר לאחר עונה ארוכה ומתישה, חלקם עם עייפות מצטברת, חלקם פצועים (לא בדקתי, אך עושה רושם שיש יותר פציעות מבעבר עקב עומס), חלקם חוששים להיפצע ולחלקם אין רוח לחימה פטריוטית למען המולדת והם לא מתאבדים על כל כדור. הכל כמובן ביחס לשחקני עבר. כמו כן העוצמה והמשמעת הטקטית באה לפעמים על חשבון יצירתיות ואילתור. יש פחות שחקנים חופשיים שאין להם תפקיד מקובע ושהמאמן מאפשר להם לשחק כפי שהם רוצים עם הכדור.

במירוץ החימוש בין ההגנה להתקפה עושה רושם שההגנה מנצחת עד כה. השוערים מציגים יכולת גבוהה תוך תיאום די טוב עם המגינים כאשר עד כה לא הייתי עד לשערים עקב טעויות גסות בהגנה. בנוסף, הצפיפות בהגנה גדולה מבעבר והשחקנים בהגנה תוקפים את הכדור. כמו כן הבדלי הרמות בין הנבחרות הצטמצמו. גרמניה כמו תמיד מועמדת להגיע לגמר, אולי צרפת המארחת גם, אבל אין לדעתי נבחרת שמפגינה עליונות יבשתית. בכל אופן אני מאמין שבהמשך הטורניר ממוצע השערים יעלה לכיוון 2 שערים למשחק.

בכל טורניר גדול יש הצעות ייעול לכדורגל המודרני. ארגון אופ"א הוא שמרני ואינו ממהר לאמץ גישות חדשות ושינויים גדולים ובכל זאת, אני מקווה לראות את האבולוציה של הכדורגל המודרני מגיעה למצב שבו אנו צופים בכמות שערים גדולה יותר ובתוצאות שמזכירות מערכה של טניס. מה רע במשחק שמסתיים בתוצאה 6-4? ניתן לאמץ את העונשים של הכדוריד והכדורמים ולהרחיק שחקן לעשר דקות למשל, במקום או בנוסף לכרטיס צהוב. אפשר לתת יתרון ברור להתקפה במקרים של נבדל קטן. רק במקרה של נבדל ברור, שבו גוף שלם מעבר לקו ההגנה, אפשר להניף דגל. אפשר להציע אפס נקודות לשתי קבוצות שמסיימות בתיקו מאופס ואפשר גם להגדיל את הרחבה, כך יהיו למשל יותר פנדלים. עם רחבה גדולה יותר יהיה אפשר גם לפסוק נבדל רק במצב שבו שחקן התקפה נמצא בנבדל בתוך הרחבה.

אם וכאשר יהיו עוד שינויים זה ייקח בוודאי זמן רב. בינתיים אפשר להנות מהיורו כי משחקים בו שחקנים מעולים. הבעיות הן בעיקר בגלל השיטה ולא השחקנים.

שירים ושערים יורו 2016
Credit to Germany Football Team – Die Mannschaft Official Facebook Page

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח