פרמייר ליג בלי קהל – על מי זה ישפיע יותר?

יש לא מעט סיבות למה באנגליה עוד לא הכריזו על תאריך רשמי לחזרתה של הפרמייר ליג על מנת להשלים את עונת 2019-20.

אחת מהן היא עניין משחקי הבית. בכל מקרה, כמו בגרמניה, המשחקים יתקיימו ללא קהל, אבל במו"מ שנמשך בין הליגה לרשויות ובין קבוצות הליגה עצמה, הדרישה לשחק בכמה מגרשים ניטרליים במקום המשך הלו"ז על פי בית-חוץ רגיל מהווה בעיה, בעיקר לקבוצות שהוגדרו על-ידי התקשורת (ואולי גם על-ידי קבוצות שיותר לחוצות לחזור) ה-Bottom 6.

אנפילד ריק
Via Premier League facebook page

יתרון ביתיות שנעלם?

בלי להיכנס לעניין של האם המאבק בירידה הוא גורם שדוחף קבוצות מסוימות להוות אופוזיציה לרוב יוזמות החזרה, יתרון ביתיות כזה או אחר יעלם או יקבל משמעות אחרת – בין אם הקבוצות ישחקו בכמה מגרשים ניטרליים או באיצטדיונים הביתיים שלהן. אבל מי יושפע יותר מהיעדרות הקהל? קשה להגיד שיש דרך אחת נכונה להמחיש יתרון ביתיות במספרים. אולי בכלל אין? יכול להיות. בכל מקרה, עברתי על מאזני הבית-חוץ של קבוצות הליגה האנגלית ב-6 העונות האחרונות כדי לראות למי יש תלות גדולה יותר במגרש הביתי.

כמה נקודות לגבי הטבלה מטה: נלקחו בחשבון 6 העונות הקודמות (2013-2019) מבלי להתייחס לנוכחית, בגלל שלא כולן עדיין שיחקו מול כולן. זה נותן לנו קנה מידה של מעל 100 משחקים להסתמך עליהם. חלק מהקבוצות לא שיחקו בעונות האלה רק בפרמייר ליג – יש לא מעט שעברו בצ'מפיונשיפ, ואפילו כמה ששיחקו בליג 1. יש גם קבוצות, כמו ווסטהאם וטוטנהאם, שהחליפו אצטדיונים ביתיים בדרך. האם זה משפיע? אולי, אבל התוצאות הראו שהסתמכות על נקודות בית לא השתנתה (או כמעט ולא), לא משנה הליגה. קבוצות מודגשות הן אלה ששיחקו רק בפרמייר ליג בתקופה שנבחנה.

קבוצות הליגה האנגלית לפי יחס נק' בית לעומת נק' סה"כ ב-6 עונות אחרונות

קבוצהאחוז מהנקודות שהושגו במשחקי בית
1. אברטון61.8%
2. ארסנל60.5%
3. ווסטהאם60.4%
4. אסטון וילה59.6%
5. ניוקאסל59.1%
6. נוריץ'58.1%
7. ווטפורד57.8%
8. ברייטון57.6%
9. ברנלי57.5%
10. לסטר57.49%
11. בורנמות'56.5%
12. שפ' יונייטד56.1%
13. מנ' יונייטד55.8%
14. ליברפול55.7%
15. סאות'המפטון55.66%
16. צ'לסי55.3%
17. טוטנהאם54.7%
18. מנ' סיטי54.6%
19. וולבס54.3%
20. קריסטל פאלאס50.2%

סה"כ 20 הקבוצות השיגו 56.8% מהנקודות שלהן במשחקי בית שנבדקו, שזו בערך נקודת האמצע בין העשירייה העליונה לתחתונה בטבלה הזו. בניגוד לציפיות, שתי הקבוצות שהכי תלויות במשחקי הבית שלהן בכלל לא מעורבות בקרבות תחתית –  אברטון וארסנל.

לחוצות בית

אברטון, הקבוצה הכי לחוצת בית בליגה, נמצאת במקום ה-12 בינתיים עם 37 נקודות. זה כנראה מספיק כדי לא לדאוג להסתבכות בקרבות תחתית (10 נקודות מהקו האדום), כשמקום במפעל אירופי עדיין בתמונה. אגב, על פי כתבה של הטיימס, שבדקה את צבירת הנקודות של קבוצות העונה בבית ובחוץ, אברטון הקבוצה שתלויה בבית שלה יותר מכולן עם 1.79 נקודות פר משחק בית לעומת רק 0.8 בחוץ.

ארסנל, במקום ה-9 עם משחק חסר (אולי בסוף יסיימו את הליגה על-פי ממוצע נקודות, ואז יקפצו בטבלה), נמצאת 8 נקודות מהטופ 4 ורק 5 נקודות מהמקום החמישי, שאולי יוביל לליגת האלופות אם מנצ'סטר סיטי באמת תושעה מהמפעל.

אחרי שתיהן, מגיעות קבוצות שכולן נמצאות במאבק הירידה, חלקן בצרות יותר מאחרות. ווסטהאם, אסטון וילה שמתחת לקו האדום ואולי המתנגדת הראשית לא רק לעניין האיצטדיונים הניטרליים אלא לחזרה בכלל, ואיתה נוריץ' העדיין מאמינה, ברייטון ו-ווטפורד שכולן בסכנת ירידה.

חגיגות באצטדיון ריק - דורטמונד מול שאלקה
Via Bundesliga Official on facebook

זמנים חסרי תקדים

האם כל האחוזים האלה באמת מלמדים אותנו משהו על מה הולך להיות אם הכדורגל באנגליה יחזור בקרוב? לא בטוח. באמת קשה להעריך איך הקבוצות יראו ובאיזה כושר השחקנים יהיו בסיטואציה החדשה אחרי פגרה כל כך ארוכה. גם אם היינו מנסים לקחת מדדים אחרים שאמורים לשים מספר על יתרון ביתיות של קבוצות כדורגל, לא בטוח שהם היו מנבאים את מה שיתרחש בליגה יותר טוב.

בארה"ב אוהבים לצחוק על כך שכל הפרסומות בתקופה הזו, בניסיון לשדר אמפתיה ללקוחות, מדברות על Unprecedented times. זה נכון לגבי הליגה האנגלית, וכל ליגת כדורגל שתחזור בקרוב. חוץ מבשביל קריסטל פאלאס כנראה, שבשלוש משש העונות האחרונות השיגה יותר נקודות בחוץ מאשר בבית, ועוד פעם אחת היה שוויון. גם וולבס, צ'לסי וסאות'המפטון אם מתייחסים למה שקרה עד עכשיו העונה.

וילה פארק
וילה פארק Via Aston Villa FC on Facebook
Print Friendly, PDF & Email

2 תגובות

  1. זה משחק לשני הצדדים, קבוצה שהיא חזקה בבית (ארסנל) חלשה מאוד בחוץ. אז גם אין משחקי חוץ. זה משחק לשני הצדדים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח