משחקי הכבוד

מה מרכיב מועדון? אוהדים, שחקנים, צוות, ספונסרים וכו'. בראש כל מועדון יושב בעלים או כפי שנהוג לקרוא לתפקיד הזה בספרד – "נשיא". כמו בכל מועדון, גם לריאל מדריד יש נשיא – פלורנטינו פרס שמו, ומהבחינה הכלכלית מדובר אולי בנשיא המצליח בעולם. ריאל מדריד מוכרת מוצרים בכמויות מטורפות שעולות משנה לשנה וכבר למעלה מעשור נמצאת בטופ הקבוצות המרוויחות ביותר כלכלית. בנוסף, על הנשיא לקבל החלטות חשובות גם בנושאים מקצועיים הנוגעים ישירות בקבוצה. פלורנטינו כבר שנים נוהג לדבוק במדיניות שמטרתה העיקרית להביא את השחקנים הטובים בעולם לריאל מדריד על מנת לזכות בכמה שיותר תארים והצלחה ולא ממש משנה כמה שחקנים אלו יעלו. כשהביא למדריד את דנילו, טוני קרוס, גארת' בייל, חאמס רודריגס ועוד שחקנים בעלי מחיר גבוה מאוד כל ההנהלה והאוהדים גיבו אותו, אך מה יקרה במקום בו הכסף ובעיקר הכבוד, יבואו על חשבון טובת הקבוצה?

לפלורנטינו פרס יש את כל החלקים: יש לו את השחקנים הטובים ביותר, הרבה כסף ומאות מיליוני אוהדים ברחבי העולם, אך האם יצליח הנשיא להרכיב מחלקים אלו את הפאזל שיצור את הקבוצה הטובה בעולם? מה יקרה אם לדוגמא אחד מהשחקנים שעלו לפלורנטינו סכומים גבוהים יציג יכולת לא טובה ובספסל יושב מחליף שכרגע נמצא בכושר טוב יותר ויעזור לקבוצה במידה רבה יותר מהשחקן עם תג המחיר העצום? האם יאפשר פרס למאמן את החופש להעלות הרכב כרצונו, או שמא יטיל וטו על "ספסול" שחקנים יקרים? נראה כי הנשיא יבחר תמיד באופציה השניה, לא רק בגלל החשש מהפסד כספי, אלא בעיקר בגלל שמהלכים מסוג זה יגרמו לו מבחינתו להודות בטעויות שלו ובעיקר יפגעו בכבודו.

אולי הדוגמא הטובה ביותר היא הפיטורים של קרלו אנצ'לוטי, המאמן אהוב הקהל, ומינויו של רפא בניטס למרות התנגדות נחרצת בידי אוהדיה של הקבוצה. בעונתו הראשונה במדריד אנצ'לוטי הביא לה את התואר שחיכתה לה יותר מכל -ה"לה דסימה", גביע האלופות העשירי. בנוסף זכה קרלו בגביע המלך והשלים דאבל חלומי. את עונתו השניה "קרליטו" פתח בצורה מדהימה עם רצף ניצחונות גדול ועם כדורגל שוטף ויפה לעין, אך ריאל מדריד הגיעה לשיאה מוקדם מדי, סבלה מפציעות רבות ולבסוף סיימה את העונה בידיים ריקות. פלורנטינו בעל הזיכרון הקצר החליט שזה הזמן להיפרד מהאיטלקי כי לא ירשה עונה בלי תארים במועדון הגדול בעולם, אך את מי הוא בחר למנות? את רפא בניטס.

הספרדי שלא זכה להצלחות רבות בעשור האחרון ונכשל בכל הקבוצות האחרות אליהן הגיע לאחרונה, מאופיין במשחק ההגנתי והאפור שלו שאף אוהד כדורגל לא נהנה לראות. עוד לפני שרפא מונה, ערך המועדון סקר מיהו המועמד הראוי ביותר למשרת המאמן והתוצאות היו מוחלטות – מאמן אנרגטי כמו יורגן קלופ ואפילו שחקני עבר חסרי ניסיון באימון כמו זידאן או פרננדו היירו הועדפו על פני רפא בסקרים ונתנו לנשיא הזדמנות לסגת ולבחור לא למנות את בניטס טרם תחילת העונה. אך פלורנטינו, כמובן, בחר ללכת ראש בראש עם ההנהלה ועם האוהדים בניסיון להוכיח שהבאת בניטס היא רעיון גאוני מצדו. ריאל כבר הספיקה להיות מודחת מגביע המלך (עקב פרשת הפקס המביכה) והיא נמצאת 5 נקודות מאחורי ברצלונה בלה ליגה. אך אלו ממש לא הבעיות היחידות של מדריד. הבעיות העיקריות הן שבכל משחק שבו פגשה הקבוצה של בניטס קבוצה בינונית ומעלה, זו הייתה תבוסה טקטית קשה לבלאנקוס. ויאריאל, אתלטיקו מדריד, פ.ס.ז' ובעיקר- ברצלונה פשוט חגגו על שיטת המשחק חסרת התכלית והיופי של המאמן הספרדי האפור, שנראה כי הנתק בינו לבין השחקנים והאוהדים פשוט עצום.

לפלורנטינו פרס יש עוד אפשרות לתקן ולהודות בטעות שלו, לפטר את בניטס כבר עכשיו כדי לנסות להציל את העונה שעוד ארוכה ולא גמורה בכלל, אך לא נראה שהוא מתכוון לעשות מהלך שכזה, לא כי הוא תומך במאמן, אלה כי אז הוא יאלץ, שוב, להוריד מכבודו ולא נראה שדבר כזה יקרה בקרוב. הנשיא הספרדי יכול להוליך את ריאל מדריד להצלחות בכל קנה מידה אפשרי, אך אלו יגיעו רק אם ישים את הכבוד שלו מתחת לטובת הקבוצה בהיררכיה. כל עוד זה לא יקרה, ריאל מדריד תמשיך לראות את ברצלונה חוגגת מן הצד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח