מהפכה בחלקים

// מאת אבי רוזנברג

כבר כמה שנים, שמנסים במכבי חיפה לחזור להיות אימפריה, אבל דווקא בעונה הגרועה ביותר מזה 30 שנים, צריך לצמוח בסיס שפוי לעתיד ורוד. אל תשתגעו בקיץ.

טיקטיק מונדיאל

אם נפתח בקטע היסטורי קטן, מאז עונת 2011/12 מכבי חיפה מייצרת מהפכות בסגל. זה נע בין 8-12 שחקנים שמגיעים לפה בכל קיץ, חלקם די בינוני, אף מאמן לא מצליח לייצר יציבות, שלא נדבר על הצלחה כלשהי לאורך זמן, המאמן מפוטר, מגיע מאמן חדש לעתים סוג של מנהל מקצועי איתו או אחריו וכל אחד מהם דואג לצוות משלו, לשחקנים משלו וכולם דואגים לכישלונות, כשברקע, כדי למכור מנויים, מכריזים על מלחמה על כל התארים. השיווק עובד, בזמן שעל הדשא אין ממש תוצאות.

הבעיה השנה בסגל של מכבי שהוא לא מספיק מאוזן. נכון, אין פה סגל לאליפות, אבל בטח לא כזה שאמור להתמודד נגד הירידה או פלייאוף תחתון. אם נעבור על כל השמות בסגל, נראה שיש פה שמות לקבוצה שיכולה וצריכה לשחק כדורגל חיובי (מפחד לומר התקפי) ולמצוא את עצמה בפלייאוף העליון. הטעות הגדולה בקבוצה החלה בפברואר שנה שעברה כשגיא לוזון הגיע לחרב את הקבוצה סופית. הטעות הזו קיבלה חותמת של איבוד עשתונות ברגע שלוזון, שהגיע לפלייאוף העליון כמעט במקרה (וחגג כאילו לקח דאבל) ועשה ביחד עם הקבוצה פלייאוף מביש, הוחתם לעוד שנה. לוזון בנה פה סגל שאמור לשחק בכמה וכמה מסגרות, אבל מכבי לא הגיעה לאירופה, אז סגל רחב שכזה יוצר מרמור ובלגן (היי גילי ורמוט), ובעיקר אובר רוטציה וחוסר יציבות במשחקים.

גיא לוזון
הגיע לפלייאוף העליון במקרה וחגג כאילו לקח דאבל
קרדיט לדף הפייסבוק "מועדון כדורגל מכבי חיפה"

שינויי המאמנים, הכניסה המאוחרת של מו אלאך לתפקיד המנהל המקצועי והעיכוב בהחתמת מאמן, יחד עם כל הבלגן התקשורתי והמקצועי מסביב, הם אלה שגרמו להידרדרות לתחתית. מאז ומתמיד הפן המנטלי במכבי שיחק תפקיד חשוב. אפשר לומר בבטחון מלא, שאם היו בסיבוב השני 4-5 משחקים רצופים שבהם לא היינו מפסידים, היינו מצליחים לייצר מומנטום חיובי ואולי גם להוציא משהו מהעונה הזו. אבל לא בוכים על לוזון שהיה פה יותר מדי זמן. זה הזמן להסתכל קדימה.

קבלו ספוילר למאי 2019 – מכבי חיפה לא תהיה אלופה. אליפות לא לוקחים ככה סתם אחרי 7 שנים של בינוניות ושנה אחת שכמעט ירדת ליגה. יש צורך לבנות משהו יציב, להחזיר את האמון של הקהל ולתת לו את מה שהוא בא לראות – כדורגל. אבל לא סתם כדורגל, לא רוני לוי או גוטמן. כדורגל התקפי, סקסי, כזה שכבר כמעט לא זוכרים באצטדיון אבי רן. לא אלאה אתכם ואעבור שחקן שחקן ואומר מי צריך להישאר, אבל העמדות שבהן מכבי צריכה להתחזק בשחקני מפתח בכירים אלו עמדות המגנים (ימין ושמאל), קשר שמאל ועושה משחק.על אף העונה המאכזבת, עומרי גלזר הוא הבטחה, שחייב לעבוד עם צוות אחד לאורך שנה (להזכירכם העונה הוא כבר עבד עם 3! תחשבו מה זה בשביל שוער צעיר). גם עומר דמארי, כאשר הוא בריא וכשיר, הוא החלוץ הישראלי הטוב בארץ, כל עוד נותנים לו לשחק ברצף. כשיש את עוואד כעתודה לידו ואולי עוד חלוץ מחליף.

מכבי תצטרך לעשות את המהפכות בחלקים. להביא בין 3-4 שחקנים חדשים כל עונה, להעלות שחקנים טובים מהנוער וכמובן לעבוד איתם מנטלית יותר מאשר מקצועית ולאט לאט, נוכל לחזור לקדמת הבמה. אה, רק בלי להגדיר את זה כתהליך. מילה איומה.

מכבי חיפה
Credit to "Maccabi Haifa FC" Facebook page
Print Friendly, PDF & Email
 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח