מדד העוצמה של ליגת העל – מחזור 12

שפע הנתונים הסטטיסטיים שהמנהלת החלה לספק לנו, מאפשר לנו, אוהדי הכדורגל, לצלול עמוק יותר אל נבכי הנתונים. בעזרת נתונים אלה ובעזרתכם (תודה לכל מי שענה על הסקר) יצרנו אלגוריתם שמעניק לכל קבוצה ניקוד על הביצועים הסטטיסטיים, לכל מדד יש ערך ייחודי רק לו. ככל שהנתונים הסטטיסטיים יהיו טובים יותר כך הניקוד של הקבוצה יהיה גבוה יותר.
(לקריאה נוספת על המדד)

אתר הזווית בחסות טיק טיק

והרי תוצאות המחזור ה – 12 של מדד העוצמה:מחזור 12 - טבלה שבועית

והנה טבלת מדד העוצמה לאחר 12 מחזורים:מחזור 12 - טבלה מצטברת

כשהשוויתי בין טבלת מדד העוצמה הנוכחית לזו הקודמת, שמתי לב שמכבי חיפה, הידד הידד, למרות ההפסד, השיגה יותר נקודות מיריבתה העירונית הפועל חיפה. אותן 0.8 נקודות מדד הקפיצו את הירוקים למקום החמישי על חשבון האדומים שירדו למקום השישי. אממה (אם המרצה שלי בתואר הראשון השתמשה בזה אז גם אני יכול), בטבלת ליגת העל האמיתית, מכבי חיפה הדרדרה למקום השמיני בעוד הפועל חיפה חזרה למקום הראשון.

כשמציצים מתחת לכל אחת מהחיפאיות בטבלת ליגת העל מגלים כי צמודה לכל אחת מהן קבוצה עם אותו מספר נקודות. הפועל ב"ש ובני סכנין. אז ויתרתי על שישי של בילויים עם אנשים כדי לבלות אותו עם המספרים של ליגת העל.
חיפשתי, חיפשתי, וחיפשתי ומצאתי.

השוואה בין הפועל חיפה והפועל ב"ש:

השוואת הפועל באר שבע הפועל חיפה

שתי הקבוצות שחולקות את ראשות הטבלה בליגת העל נמצאות במרחק של 6.68 נקודות מדד עוצמה. היכן טמון הפער הזה ומה עושה הפועל חיפה כל כך טוב כדי להצליח לשבת על הגמל אחרי 12 מחזורים?

שימו לב שהקבוצות הבקיעו כמעט את אותו מספר של שערים, שתיהן אגב הבקיעו 18 מהם מתוך הרחבה. הפועל ב"ש הבקיעה בכל משחק העונה ולעומתה הפועל חיפה כבשה ב–11 מהם. שתי הקבוצות ניצחו שמונה משחקים, כך שאין להן בעיות במשחק ההתקפה, ולרוב כשהן מבקיעות הן מנצחות.

בטור הספיגות לעומת זאת, הפועל חיפה ספגה 2 שערים פחות מהפועל ב"ש והצליחה לשמור על רשת נקייה 6 פעמים, בחצי מהמשחקים. הפועל חיפה כובשת, הפועל חיפה כמעט ולא סופגת, הפועל חיפה מנצחת.

הפועל ב"ש לעומת הכרישים מחיפה ספגה ב – 9 משחקים עד כה, משמעות הדבר שחוליית ההגנה של ב"ש פחות טובה ו"מאלצת" את חוליית ההתקפה להיות חדה ויעילה על מנת להשיג את הנצחונות.
ניתן לראות כי בתחילת השנה, בחמשת המחזורים הראשונים, התקפה מהנגב לא תפקדה כראוי והיא כבשה שער בכל מחזור. בחמשת המחזורים הללו היא ניצחה רק פעמיים.
מהמחזור השישי והלאה, התקפת הפועל ב"ש חזרה לחורר רשתות ובשבעת המחזורים מאז כבשה 18 שערים, ממוצע של 2.57 למשחק. ההגנה שלה המשיכה לספוג למעט משחק אחד, אך זה לא מנע ממנה לנצח בשישה משבעת המשחקים.

טוני נוואקמה, הפועל באר שבע
קרדיט לדף הפייסבוק מנהלת הליגות לכדורגל

איומים על השער זה לא כל הסיפור, אבל הוא יכול לתת לנו אחלה אקספוזיציה.
מתוך 200 איומים של ב"ש על שער יריבותיה, 84 היו למסגרת (42%), 23 נכנסו גם מעבר למסגרת. כל 9 איומים הפכו לשער.
הפועל חיפה מאיימת הרבה פחות, רק 162 איומים לשער יריבותיה, אך חיפה מצאה את המסגרת 71 פעמים (44%), 22 עברו את קו השער. כל 7 איומים גרמו ליריבה לחזור לעיגול האמצע.

החזקת הכדור של הפועל ב"ש 62.46% גבוהה הרבה יותר מהחזקת הכדור של הפועל חיפה 43.85%, זהו סגנון המשחק שלהן, הוא בא לידי ביטוי בכך שהפועל ב"ש מסרה פי 1.5 מסירות מהפועל חיפה, מכיוון שקבוצות מסתגרות נגד הפועל ב"ש, אחוז המסירות המדויקות שלה גבוה (יותר מ – 85%). היא מבצעת הרבה יותר הנעת כדור בטוחה בין בלמים ו/או קשרים לעומת קבוצות מתגוננות.
השאלה האמיתית היא מה אתה עושה כשהכדור ברגליים שלך וכאן הפועל חיפה היא הכוכבת האמיתית של הליגה.

חבורת בכר מסרה עד היום 102 מסירות מפתח. בממוצע של 59 מסירות שהפועל ב"ש מוסרת, יש מסירה שיוצרת הזדמנות לשער ובעקבות כך הפועל ב"ש זקוקה לפחות מ – 6 מסירות מפתח על מנת לכבוש שער.
לוחמי קלינגר בראשות חנן ממן הצליחו למסור עד היום 86 מסירות מפתח. בממוצע הפועל חיפה מוסרת מסירה שיוצרת הזדמנות לגול בכל 45 מסירות (מקום 1 בליגה), לא זאת בלבד אלא שגם להפועל חיפה מספיקות פחות מ – 6 מסירות מפתח כדי להבקיע שער.
אם נבצע תקנון לפי כמות המסירות של הפועל ב"ש, הפועל חיפה הייתה מגיעה ל – 133 מסירות מפתח.
הפועל חיפה מחזיקה במקום הראשון כי היא מצליחה להוציא לפועל את סגנון המשחק שלה בצורה היעילה ביותר. הגנה ששומרת על שער נקי, התגוננות מאחורי הכדור, מינימום זמן עם הכדור וניסיון להעביר אותו במהירות האפשרית לכיוון ההתקפה, שם נמצאים הצלפים שפשוט הורגים את היריבות. אם היא תמשיך לתפקד ברמה הזאת, היא תהיה במאבק האליפות עד הרגע האחרון.
הפועל ב"ש, לאחר השחרור מאירופה, תמשיך לחגוג בליגה, המצב כנראה ילך וישתפר לטובתה עכשיו, כשכל הפצועים החלימו. אם שיר צדק יוכל לחזור זאת בכלל כנראה תהיה חותמת על עוד אליפות של הגמלים.

הפועל חיפה, חנן ממן
קרדיט לדף הפייסבוק של מנהלת הליגות לכדורגל

השוואה בין מכבי חיפה לבני סכנין:השוואה מכבי חיפה בני סכנין

שתי הקבוצות הפסידו במחזור האחרון. ההפסד בדרבי דרדר את מכבי חיפה למקום השמיני בליגת העל עם 15 נקודות עלובות ואילו סכנין הובסה במגרשה ע"י בני "פליטי מכבי ת"א" יהודה וגם היא אוחזת באמתחתה 15 נקודות סבירות. במדד העוצמה לעומת זאת מכבי חיפה מובילה ב – 8.42 נקודות (לטובת הקורא גיא לוזון).
איך מכבי חיפה לא מצליחה לנצל את היתרון הסטטיסטי העצום הזה כדי להשיג יותר נקודות מבני סכנין? נבדוק זאת דרך הנתונים.

ההגנה החיפאית פשוט אינה טובה והצליחה לשמור על שער נקי רק ב – 3 מחזורים. היא ספגה 14 שערים כאשר 9 מהם נכבשו מתוך הרחבה. משחק ההגנה שלה, בעיקר בצד שמאל, איננו מספיק איכותי. גם ההתקפה של מכבי חיפה מקרטעת, היא הבקיעה 14 שערים ועשתה זאת ב – 7 משחקים ומתוכם ניצחה רק בארבעה. למרות שהיא מייצרת 190 איומים לשער (מקום 4 בליגה) ו – 93 מהם (מקום 2 בליגה) הולכים למסגרת, מכבי חיפה מצליחה להבקיע רק בכל 14 איומים.
מיסטר גיא יאמר לכם שהשוערים באים במוטיבציית שיא למשחקים נגדם, שגורמת לשוערים להתעופף כמו עטלף, לקפץ כמו חגב, לזנק כמו סלמון וכך למנוע מקבוצתו להבקיע.
מיסטר לוזון אולי מבין שהחלוצים והקשרים שלו, כנראה, ברוב הפעמים כנראה פשוט לא מספיק מיומנים, טובים, בטוחים ופשוט בועטים להיכן שהשוער עומד. אכתוב משהו שאתם לא רוצים לקרוא, זה עניין של דיוק.

מכבי חיפה, הפועל חיפה, עומר דמרי
קרדיט לדף הפייסבוק של מנהלת הליגות לכדורגל

בני סכנין מוצאת עצמה צמודה למכבי חיפה וזאת למרות שכבשה רק 9 שערים, אותם הבקיעה ב – 4 משחקים בלבד, אך בכל משחק בו סכנין כבשה היא גם ניצחה. התקפת סכנין בנויה בעיקר על פעולות של פיראס מוגרבי וכשהוא חסר או כאשר הקבוצה ממול מצליחה לנטרל אותו, אין לבני סכנין שום פיתרון חלופי. בצד ההגנתי יש לבני סכנין בעיות גדולות כמו של מכבי חיפה. גם סכנין הצליחה לשמור על שער נקי רק ב – 3 משחקים (כולם הסתיימו בתיקו 0) ואם בני סכנין לא ישפרו את האספקט הזה במשחק יכול להיות שהיא תיגרר למאבקי תחתית. זאת משום שבניגוד להתקפת מכבי חיפה, שמצליחה ליצור כמעט 16 איומים בממוצע למשחק, בני סכנין מצליחה ליצור רק 11 כאלה, כאשר רק 40% מאיומים לשער מצליחים להיכנס לתחום המסגרת. בנוסף, בני סכנין זקוקה ליותר מ–14 מסירות מפתח על מנת להבקיע שער. הרי אין זה פלא שבני סכנין זקוקה להגנת ברזל, יציבה וקשוחה על מנת לשרוד בליגה.

בתחילת העונה גיא לוזון הרבה לשבח באוזנינו את משחק הלחץ של הקבוצה בחצי היריבה וציין אותו כגורם לכרטיסים האדומים, שנשלפו לקבוצות היריבות. בטעות אפשר היה לחשוב שזאת תכנית משחק מתוכננת של גיא לוזון, אך הנתונים מראים כי מכבי חיפה לא לוחצת בחצי היריבה במקרה הטוב או לא יודעת לבצע לחץ קבוצתי בחצי היריבה במקרה הרע. רק 99 חילוצי כדור בחצי היריבה יש למכבי חיפה, 97 יש לסכנין, 92 לאשקלון, 104 למ.ס אשדוד, 124 להפועל רעננה, 98 למכבי פ"ת. אז מה אתם אומרים? לא יודעים ללחוץ או לא מבצעים לחץ?

יש עוד משהו משותף למכבי חיפה ובני סכנין, מאבקי אוויר.
מכבי חיפה באמת טובה במאבקי אוויר ומתוך 490 מאבקים ניצחה ב – 282, 58% שמציבים אותם במקום הראשון בליגה.
בני סכנין רק חושבת שהיא טובה במאבקי אוויר, אולי עקב שיטת המשחק של פחות הנעת כדור ויותר הרחקות לכיוון ההתקפה, סכנין מובילה את הליגה עם 563 מאבקי אוויר, אך היא מנצחת רק 260 מהם, 46% גרועים למדי שגורמים לה לאייש את המקום ה – 12 בנתון זה.

בני סכנין, מוגרבי
קרדיט לדף הפייסבוק של מנהלת הליגות לכדורגל

המלצה לגיא לוזון: אם הקבוצה שלך טובה במשהו, תגרום לה להשתמש בו – המטרה היא לנצל את היתרונות שלך לטובתך. 6 שערים כבשה מכבי חיפה בנגיחה, חלקם ממצבים נייחים, מעט מדי ממהלכים מתוכננים. העמדת הרכב שמתאים לכדורי רוחב והגבהות לרחבה (קלאוס חלוץ, קווים פתוחים בשביל מאבוקה, בוזגלו ובן הרוש, קהת קשר מאחורי חלוצים שיוכל להיכנס בתנועה לתוך הרחבה) יוכלו להגדיל את מנת הכיבושים של קבוצתך ולקדם אתכם לעבר הפלייאוף העליון.

המלצה לפליקס נעים: אנא! הפסיקו עם כדורי הגובה הללו! אתם פשוט לא טובים בזה, אז למה להתעקש? תגיד להם, שחקו על הדשא, לא באוויר. על הדשא. נמוך. אני חושב שזה יהיה רק לטובתכם.

מכיוון ש – 11 קבוצות עוד מתייחסות למכבי חיפה כקבוצה גדולה, הן נותנות לה לשלוט בכדור, 55.23% בממוצע ורואות שבוע אחר שבוע איך היא מתנהלת כמו גיבור/טיפש, רצה ישר לתוך האש. מכבי חיפה שלישית במספר המסירות עם 6289 ומוסרת אותן ב – 85% הצלחה, אך מה שווה כל ההצלחה הזאת אם הקבוצה משחקת בעיקר לרוחב, באיטיות בלי שום ניסיון לשחק לעומק או להפתיע? רק 75 מסירות מפתח הצליחה לנפק מכבי חיפה, כלומר בממוצע על כל 71 מסירות מדויקות יש מסירת מפתח אחת. רק הפועל אשקלון ומכבי ת"א זקוקות ליותר מסירות כדי להגיע למסירת מפתח. תלמדו מב"ש. גם מחזיקים הכי הרבה בכדור, גם מסרו הכי הרבה מסירות וגם מספקים מסירת מפתח בכל 59 מסירות מדויקות.

כמה מסירות מדויקות עד שמגיעה מסירת מפתח:טבלת מסירות מפתח

# שימו לב:
מכבי ת"א אחרונה בדירוג בהפרש ניכר משאר הקבוצות. אולי זאת הטבלה שמראה יותר מכל עד כמה מכבי ת"א קבוצת רוחב, איטית, שבלונית וצפויה ולכן כמעט ולא מצליחה לפצח הגנות מתוגברות של יריבותיה. יש לך רעיונות ג'ורדי?

ג'ורדי קרויף
Credit to "Maccabi Tel Aviv FC" Facebook page
Print Friendly, PDF & Email
 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח