כושר גופני

במסגרת הניתוחים שאני מבצע לרעות החולות של הכדורגל הישראלי החלטתי הפעם לכתוב על נושא שבעיני הוא היסוד של היסוד לכך שאנחנו לא מצליחים במה שאנחנו עושים.

כושר גופני – הינו אחד מהיסודות המהותיים ביותר המבדילים בין שחקן מצליח לשחקן כושל. הליגות הנמוכות ומגרשי החובבנים מלאים בשחקנים מוכשרים בעלי יכולות טכניות ופוטנציאל אדיר אשר לא הגיעו לרמות הגבוהות בגלל כושר גופני לקוי וחוסר רצון לעבוד קשה.

כשאומרים בארץ על שחקן שהוא לא מתאמן כמו שצריך, לרוב מדובר בשחקן שלא מתאמן בקצב גבוה (דופק 180). רוב הפרשנים יתרגמו את השפעת הכושר הגופני של שחקן ביכולת לרוץ בשלבים המתקדמים של המשחק, אבל זאת פרשנות מאוד שטחית. שחקן בעל כושר גופני לקוי הוא שחקן שלא מצליח לבצע פעולה פשוטה כאשר הוא נמצא בפעילות עצימה. צריך להבין שבקצב נמוך, לאף שחקן אין בעיה לבצע ברמה גבוהה הרמות, בעיטות ונגיחות. למשל, אין לי ספק שאייל משומר מצליח להגביה כדורים מדויקים באימונים אבל במשחק, גם בדקה ה-12, לאחר פעולת הגנה וספרינט, כאשר הוא מגיע בדופק גבוה וצריך להדביק כדור לראש של החלוץ, הוא במקרה הטוב יהרוג ציפור. לא בדקתי סטטיסטית, אבל כולנו מרגישים שעל כל 10 הרמות של משומר 8 מסתיימות בלא כלום ועוד 2 מסתיימות בשער במתפרצת נגד מכבי חיפה…

חן עזרא נוטה להגיע עם הלשון בחוץ לדקות האחרונות וגם כשהוא מצליח לעבור 2 שחקנים הוא שוגה בפעולה האחרונה, לא בגלל שהוא לא מוכשר, אלא בגלל שהוא מגיע לפעולה האחרונה מותש. דוגמאות יש אין סוף. שאלתי את עצמי לא פעם איך זה שהמועדונים הגדולים בארץ כמו מכבי חיפה או מכבי ת"א, שלכאורה מתאמנים עם ציוד חדיש וצוותי אימון מקצוענים, לא מצליחים להגיע לתוצאות באירופה. ראשית, פיתוח כושר גופני הוא משהו שצריך לעבוד עליו מגיל צעיר כמו שמלמדים ילד לדבר, שחקן שלא גדל על עבודה קשה ופיתוח היכולת האנאירובית יתקשה להדביק את הפער בגיל בוגרים. הוא יוכל לשפר את הכושר במידה מסוימת, אבל הפער כבר נפער מגיל נערים. במחלקות הנערים צריכים להשריש בשחקנים את החשיבות של פיתוח מתמיד של הכושר הגופני ואף להקביל זאת לטייס ששומר ומטפל במטוס שלו. לעניין מכבי ת"א, אני סבור שהיסוד לכל הטוב של מה שקורה שם בנוי בראש ובראשונה על הכושר הגופני, עבודה נכונה ובחירת שחקנים בעלי יסודות של כושר גופני מצוין.

ההשפעה של כושר גופני גבוה באה לידי ביטוי גם בשמירה על הגוף מפני פציעות וגם ביכולת להחלים מאותן פציעות. גוף עייף בדקות האחרונות מוביל לפעולות מגושמות וסיכוי גבוה לפציעות. בהיותי בשירות קבע צפיתי בשבתות בקבוצת הפועל כרמיאל בליגה ב', באותה עונה לא היה תקציב כך שמונה מאמן מקומי אשר בהכשרתו הינו מאמן כושר. סגל השחקנים היה בנוי על שחקני נוער די מוכשרים. חבר סיפר לי שרוב האימונים היו מתחילים בשעה של ריצה מאומצת בכבישי כרמיאל. הקבוצה הפתיעה את כל הליגה וסיימה בצמרת רק בגלל שהם לא היו מפסיקים לרוץ ומגיעים רעננים לדקות המכריעות.

אנחנו נמצאים בעיצומם של מחנות אימונים בכדורגל הישראלי, אני תוהה לעצמי מה הם עושים שם חוץ מלשחק פוקר וללכת למועדוני חשפנות. אני בטוח שאם ישימו את הפוקוס על כושר הגופני, היכולת תהיה גבוהה יותר. לטווח הארוך, חייבים לתת את הדעת בנושא מגיל נערים.

גארת בייל בדקה 85 רץ חצי מגרש .

די מריה בהארכה ב-10 שחקנים עושה דאבל פס ומגביה לרונאלדו שער נצחון

Print Friendly, PDF & Email

2 תגובות

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    שאפו.
    מדוייק ביותר

  2. היבטים רבים לכושר גופני.
    מרכיבי הכושר נחלקים למספר תחומים ובינהם מרכיבי בריאות ומרכיבי כישורים
    https://yosport.co.il/exercise/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח