חילופי דורות

שמונה עשר תארי אליפות ושלושה עשר גביעי מדינה התחלקו בשלושים וארבע השנים האחרונות בין מכבי חיפה לבית"ר ירושלים. החל מ 1984, אלה שתי הקבוצות הדומיננטיות והמובילות בכדורגל הישראלי, הן מבחינה מקצועית והן בכמויות האוהדים, בקהילה, במשמעויות חברתיות וכדומה. התל אביביות נותנות פייט לא רע, אבל אם עד 84 השליטה הייתה שלהן כמעט בבלעדיות, למעט הבלחות פה ושם של נתניה, פתח תקווה וכפר סבא, הרי שבשלושת העשורים האחרונים יצרו חיפה ובית"ר את "מועדון ארבע הגדולות" יחד עם שתי התל אביביות ונטלו מידיהן את ההגמוניה הבלעדית.

מכבי חיפה, קהל
קרדיט לדף הפייסבוק של מכבי חיפה

אלא ששבע השנים הרעות של שתי הקבוצות מאפילות על ההישגים האלה עד כה. בית"ר לא זכתה באליפות כבר עשר שנים ומכבי חיפה סופרת כבר שבע שנים. מיטש גולדהאר מחד ואלונה ברקת מאידך, קבעו סטנדרטים חדשים שלהם אין תשובות מצד שתי הקבוצות הללו. בית"ר מאז ימי גיידמאק סובלת מחוסר יציבות כרוני וחילופי בעלים בתדירות גבוהה, ללא חזון עתידי, ללא מחלקת נוער טובה וללא בסיס מסודר. לחיפה לעומתה יש את כל אלה, אבל הקיפאון על השמרים של שחר וההנהלה הכל כך מנוסה הוא בעוכרי הקבוצה כבר כמה שנים.

העונה הנוכחית עד כה מציבה בפני שתי הקבוצות מראה שחורה במיוחד. שתי הקבוצות זקנות, בעיקר בראש לאו דווקא בגיל, עייפות, עם מאמנים לא מתאימים ולמעשה סוגרות את הליגה יחד עם אלו שבאמת אמורות לסגור אותה. המשחק ביום שני האחרון היה משחק כדורגל עלוב של שתי קבוצות תחתית והוכרע בזכות יכולת אישית של שני שחקנים בודדים. משחק על שש נקודות לפלייאוף התחתון, אין ספק בכלל.

ביתר ירושלים מכבי חיפה
קרדיט לדף הפייסבוק הרשמי של מנהלת הליגות לכדורגל

 

לבית"ר עוד יש סיכוי כלשהו כשמינתה מאמן (אחרי שנה וחצי שלא היה מאמן אמיתי בבירה), אבל גם קלינגר יודע שללא חיזוק משמעותי בינואר בעיקר בהגנה ובקישור, אין לו סיכוי ממשי לעשות משהו. וחיפה? ממנה מאמן שהוא גאון כדורגל עם משנה סדורה, אבל כל כך לא מתאים לה. מישהו רואה היום את דרור קשטן חוזר לאמן בליגת העל? יש חילופי דורות בכדורגל לא רק בשחקנים, אלא גם במאמנים, בצוות המקצועי ובבעלים ובנקודות האלה, דומה כי בית"ר ובפרט חיפה, נשארו מאחור.

 

מאות אלפי אוהדי שתי הקבוצות בטוחים ש"הנה הנה זה מסתדר" כמה מחזורים, כמה ניצחונות ונרים את הראש מעל המים. על מאבק בצמרת איש כבר לא חולם השנה. אבל כדאי מאד לבעלי שתי הקבוצות להתעורר ולנער את עצמם – לחוגג עדיין יש את האליבי של ימי הלמידה והבנייה והוא מלא כוונות טובות, לשחר אין את האליבי הזה ומאד תמוה מה שקורה שם. בקצב הזה מכבי וב"ש תמשכנה לשלוט בליגה החלשה הזו עוד הרבה שנים. איש לא מצפה השנה מבית"ר וחיפה לתת להם פייט אמיתי, אבל לאורך שנים אם זה לא יקרה – זה רע לכולנו.

יענקל'ה שחר, מכבי חיפה
יענקל'ה שחר.
קרדיט לדף הפייסבוק "מועדון כדורגל מכבי חיפה Maccabi Haifa FC".
Print Friendly, PDF & Email
 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח