ארגנטינה – קולומביה. היום לפני 25 שנה

"אם פאבלו אסקובר היה חי, אז אנדראס אסקובר לא היה נרצח." הציטוט הזה לקוח מהסרט התיעודי המופתי של ESPN ,"שני האסקוברים", שמגולל את סיפורה של מדינת קולומביה בשנים שסביב הופעתה הטראגית במונדיאל 94', זו שהסתיימה ברציחתו של מגן הנבחרת, וכובש השער העצמי מול ארה"ב, אנדראס אסקובר, ובהקשר למציאות שהתחוללה במדינה שנשלטה על ידי ברוני הסמים.

the two escobar, פאבלו אסקובר, אנדראס אסקובר, קולומביה
"The Two Escobars"

על פניו רצח במדינה שבה רצחו שרים, מועמדים לנשיאות, שופטי בית משפט ושוטרים, רצח של כדורגלן אינו אירוע כל כך יוצא דופן, במיוחד במציאות המשוגעת בקולומביה בתקופה לאחר הירצחו של ברון הסמים, פאבלו אסקובר, כשיתר ארגוני הפשיעה נלחמו על השליטה במדינה.

אלא, שהזרעים לרציחתו של אנדראס אסקובר נשתלו ב-5.9.93, היום לפני 25 שנים, בערב קסום של כדורגל באצטדיון המונומנטל בבואנוס איירס, ערב שהסתיים בתוצאה המוחצת, 0-5 לטובת קולומביה מול ארגנטינה, בחוץ. הפסד הבית הראשון אי פעם של האלביסלסטה במוקדמות המונדיאל, ושווה לתבוסה הגדולה בתולדותיה. לא סתם בחרתי לכתוב את אחד מהטורים הראשונים שלי באתר, "נס קולומביאני" על אותו משחק. מבחינתי זה היה אחד המשחקים המרתקים. ראיתי אותו עשרות פעמים ואני כבר זוכר כמעט בעל פה את השידור של נדב יעקבי ברגעים הקריטיים. גם בגלל ההשפעה שלו על ההיסטוריה של הכדורגל, גם בגלל ההשפלה של ארגנטינה אותה אני לא מחבב, וגם בגלל תצוגת הכדורגל הנדירה של קולומביה בראשותו של פאוסטינו אספרייה.המחצית הראשונה הייתה שקולה, השוער אוסקר קורדובה מתח את איבריו כמה פעמים ומנע מהארגנטינאים המתוסכלים מלכבוש ומתפרצת שהסתיימה במסירה אדירה של קרלוס ואלדרמה לפרדי רינקון, נתנה לקולומביאנים יתרון של 0-1 במחצית. אספרייה נכנס לפעולה בחצי השני. הוא כבש את השני כשהשתלט על כדור ארוך והפגין שליטה בשתי רגליים. לאחר מכן, עבר לבד חצי מגרש והתחיל את מהלך השער השלישי. דקתיים לאחר מכן המשיך את ההשפלה כשחטף כדור ובאומנות הקשית מעל השוער ואז קינח במסירה נהדרת ל"רכבת" ולנסיה שכבש את החמישי. "טינו" נתן את משחק חייו, ובאותו הזמן מבחינתי הוא היה השחקן הטוב בעולם.

קולומביה הפכה בין לילה למועמדת לזכייה בגביע העולמי, והרי הציפיות הללו הם כנראה שמוטטו אותה ועלו בחייו של אסקובר. ייתכן שאם הייתה משיגה ניצחון קטן של 0-1, היא גם הייתה מתפקדת יותר טוב במונדיאל, וגם אם לא, האכזבה הייתה קטנה יותר.

ההפסד והשער העצמי מול ארה"ב היו החותמת הסופית לכישלון של קולומביה ולחייו של אסקובר, אבל מי ש"חפרה את הקבר" הייתה נבחרת רומניה במשחק הראשון של המונדיאל. קולומביה הגיעה בטוחה בעצמה וגם הייתה עדיפה והגיעה למצבים רבים, אבל נתקלה בגאון הכדורגל, גאורגי האג'י, שנתן משחק מושלם משלו, וידע כל פעם מתי לעקוץ. שני בישולים מדודים לפלורין ראדוצ'ויו, בעיטה מחצי מגרש שנהדפה בקצות האצבעות ע"י קורדובה והשער המפורסם מזווית בלתי אפשרית קבעו 1-3. לאחר ההפסד ספגו שחקני קולומביה איומי רצח ממשיים, וגם המאמן פרנציסקו מאטורנה נאלץ לבצע חילופים לשחקני ההרכב בהתאם לדרישותיהם של ברוני הסמים.

קולומביה המפוחדת הפסידה 2-1 למארחת תודות גם לשער העצמי של אסקובר וסיימה את דרכה בטורניר. אנדראס היה נחשב לאחד הבחורים הטובים של הנבחרת, שחקן שקט, צנוע ואיש משפחה שכונה "הג'נטלמן". הוא היה מועמד להגיע למילאן. פחות משבוע לאחר חזרתו לקולומביה, יצא אנדראס לבילוי, למרות תחינותיה של חברתו שלא יצא בגלל הסכנות שעורבות בחוץ. לאחר שסיים את הבילוי וניגש למכוניתו, הוא נורה למוות. מי שהודה ברצח היה שומר ראש המזוהה עם קרטלי הסמים וגם נהג משאית של האחים גאיון, שעל פי החשד הפסידו כסף רב בהימורים על הנבחרת.

קולומביה, שידעה אבידות רבות בשל מלחמות ברוני הסמים (אם בינם לבין עצמם ואם כנגד המשטרה), הייתה אבלה כולה, ונראה שגם היום, כרבע מאה אחרי הניצחון הגדול בתולדותיה, הפצע הפתוח ההוא עדיין לא הגליד.

אנדראס אסקובר, קולומביה
Credit to Flickr website
 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח