UFC 229 – קרב ססגוני בין סגנונות

אחד מאירועי ה MMA המשובחים שנראו על מסכינו – UFC 228 עבר, וכמו תמיד בעולם של הספורט הזה, אין זמן לדוש בעבר, כי אוטוטו מגיע המגה קרב של הארגון. אבל לפני שניכנס לעובי הקורה, הרשו לי לרשום את האותיות הקטנות מראש, ובאופן בולט.

אנחנו מדברים על MMA. ספורט שמכיל פוטנציאל לפציעות עוד לפני שמתחיל הקרב. לכן, עד ששני הלוחמים לא נמצאים בתוך הכלוב, יחד עם השופט – הכל יכול עוד להשתבש.

 אז מה האירוע? UFC 229

ולמתי צריך להכין את הכיבוד, להזמין כמה חברים ולכוון שעון מעורר (בכל זאת, לאס וגאס)?

האירוע המדובר יתרחש ב 6 לאוקטובר בשעה 5  בבוקר שעון ישראל (הקארד המרכזי)

ולמה זה בכלל אמור לעניין אותנו?

כי בנוסף לשלל קרבות מעניינים (אפרט בסוף הטור), הקרב המרכזי  מפגיש בין אלוף מחלקת המשקל הקל חביב נורמאגומדוב הבלתי מנוצח, לבין הכוכב הכי גדול בתולדות הארגון, והאלוף הקודם (שהופשט מהחגורה מבלי שהפסיד) – קונור מקגרגור.

אז עם מי נפתח? נפתח עם האלוף המכהן, חביב "הנשר" נורמאגומדוב

Credit to Khabib Nurmagomedov official Facebook page

חוזקותהנשר מחזיק בחגורה שחורה בג'ודו, הוא מתאבק מעולה ואלוף העולם פעמיים בסמבו קרבי. מצפייה בקרבות ה-MMA שלו, ניתן ללמוד כמה דברים שקשורים ישירות לרקע הזה. האחד – והדי ברור – הנטייה שלו היא קודם כל להגיע אל הקרקע, שם ינסה (ולרוב יצליח) להשיג עמדה עליונה, ותוך שליטה ביריב, ינחית כמה שיותר מכות או לחילופין ינסה לשריין הכנעה בעזרת בריח או חניקה. הדבר השני היא הסיבולת שלו. מתאבקים רבים ידועים בקשיחות הרבה שנובעת משעות וימים רבים של אימונים וקרבות מאוד קשוחים. חביב יודע לקבל מכות ולהמשיך לתקוף, הוא מה שנקרא בעגה היעני מקצועית – Grinder. בחור קשוח שמעדיף לחתור למגע, להצמיד את היריב אל הכלוב, ולהשתמש בכל מה שהסביבה נותנת לו כדי להעניש אותו. בניגוד למתאבק אחר עליו כתבתי (דניאל קורמייה), חביב מעדיף להוריד את היריב שלו לקרקע בעיקר כנגד הכלוב, למרות שיש לו ארסנל לא רע בכלל של הפלות והורדות, והיכולות האלה באו לידי ביטוי בקרבות שהובילו אותו למעמד האלוף.

הנה קישורים לכמה דוגמאות למה שחביב אוהב לעשות ליריביו:

חולשותחביב יודע להרביץ, אבל יותר טוב – כפי שראינו קודם – ממצב של שליטה על היריב מהקרקע (מה שנקרא ground and pound). בעמידה, בוודאי יחסית ליריב הבא שלו, הוא פחות טוב. לא אומר רע, רק יחסית פחות טוב. יתרה מכך, בקרבות קודמים ראינו שגם משחק ההגנה שלו בעמידה בעייתי, וזה עשוי לתת הזדמנויות לקונור לפגוע בו.

תסריט חלומיחביב תופס את קונור מוקדם מאוד ומצליח להוריד אותו אל הקרקע, מוצא את דרכו אל הגב של קונור וחונק אותו בסיבוב הראשון.

סיוט: בפעם הראשונה שחביב מנסה לסגור מרחק, קונור תופס אותו עם שמאלית מהגיהנום וכמה שניות אחר כך, השופט עוצר את הקרב.

ועכשיו, לטוען (שוב) לכתר, קונור "הידוע לשמצה" מקגרגור

קונור מקגרגור
credit to Conor McGregor official Facebook page

חוזקותקונור הוא בראש ובראשונה סטרייקר. הוא אחד שיודע לתת קאונטרים – לתת ליריב להתקיף, לפתוח את ההגנה ולעקוץ עם מכה או שתיים יעילות – וגם להתקיף. האירי הוא אופורטוניסט מעולה ובעזרת תנועה שמשלבת הימנעות ממכות היריב ומציאת זוויות התקפה, הוא מוצא את ההזדמנויות להנחית. עד כה, הוא גם לרוב שולט באופן מוחלט בטווח בו מתנהל הקרב, כל עוד הוא בעמידה, ויותר מכל, הוא ניחן באקס פקטור הזה שנקרא knockout power. קשה להגדיר את זה, אבל הוא יודע ויכול להנחית את המכה שתסיים את הקרב, והדגים את זה שוב ושוב בקרבות שלו.

 הנה כמה קישורים למה שקונור יודע לעשות:

חולשותכמובן, בהתאם ובאופן יחסי ליריבו חביב, קונור יעלה לקרב עם נחיתות במשחק הקרקע. רבים וטובים זלזלו וממשיכים לזלזל ביכולת של קונור, ולמרות שאני חושב שהוא הרבה יותר טוב מהקרדיט שהוא מקבל עד כה, עדיין – במיוחד בהשוואה לחביב – הוא פחות טוב.

תסריט חלומיחביב מסתער ישר לתוך השמאלית של קונור, שמהממת אותו מספיק זמן בשביל קומבינציה שמסיימת את הקרב בתוך הדקה הראשונה.

סיוט: חביב תופס את קונור ומסיים אותו בחניקה מוקדמת, לפני שיש לקונור הזדמנות לגרום לנזק כלשהו.

כמה דברים על המסביב: קונור נלחם בפעם האחרונה בקרב MMA ב 12 לנובמבר 2016… מאז הוא היה עסוק בעיקר בלעשות מיליונים בקרב אגרוף מול פלויד מייות'ר, ולהסתבך עם משטרת ניו יורק. אם מישהו חושב שהמרחק הזה מהקרב הקודם אומר שהוא לא בכושר או משהו כזה, הוא לא ממש מכיר את קונור. אני בטוח שהוא בכושר מצוין, מתאמן באופן סדיר ובוודאי נמצא בעיצומו של מחנה לקראת הקרב בעוד פחות מחודש.

חביב מבחינתי הוא אלוף עם כוכבית. לא כי הוא לא מספיק טוב. פשוט כי הוא לא הדיח אלוף כדי לזכות בחגורה. כשקונור הופשט מהחגורה, טוני פרגוסון זכה בקרב על החגורה הזמנית. לאחר מכן, טוני נפצע לפני הקרב המצופה מול חביב, ובתוך הבלגאן הגדול שהיה סביב UFC223 עליו כתבתי כאן, נוצר מצב שחביב נלחם מול אל אייקווינטה (לבטח לא מועמד טבעי לאליפות) וזכה מן ההפקר. ניצחון על קונור לבטח יהפוך אותו להכי לגיטימי שאפשר.

רוצהבכל הכנות, אני רק רוצה שהקרב יממש את הפוטנציאל הטמון בו. אשמח לראות נוקאווט של קונור, למרות שזה ישים את כל המחלקה בכוננות, מהבחינה של "מתי יתחשק לקונור להגן?". אשמח לראות את חביב מכניע את קונור, למרות שזה אולי יטיל ספק על המשך הקריירה של קונור (בבחינת "למה לו להמשיך?"). בקיצור – רק שיקרה!

מציאות: המציאות די פשוטה מבחינתי. הקרב הזה יוכרע באיזור הזה שבין קרב העמידה וקרב הקרקע. אני חושב שלקונור יתרון עצום בעמידה, ולחביב (למרות שקונור לא מוערך מספיק) יתרון גדול על הקרקע. האם חביב יצליח להוריד אותו אל הקרקע? האם קונור יתפוס את הסנטר של האלוף? התשובה תינתן בקרב, ולדעתי תכריע את ההתמודדות. ינצח מי שיצליח להכתיב את המקום בו הקרב יערך. פה אולי ניתן לומר שבגלל הג'ודו המעולה של חביב יש לו יתרון גדול, אבל כמה פעמים ראינו מישהו מצליח לסגור את הטווח על קונור כדי לנצל את היתרון הזה? בקיצור – יותר שאלות מתשובות.

מהמרלא יהיה פשוט לדעתי לקונור להיכנס לחביב מתחת לעור, כפי שהוא אוהב לעשות, ולערער לו את הביטחון. חביב יודע לקבל אגרוף, ויש לו יכולת בלתי נתפשת להוריד לוחמים לקרקע. ובכל זאת, קונור הוא סוג של מכשף בכלוב. אני מאמין שקונור מכין מלכודות והפתעות לחביב, ושבכל זאת יצליח לתפוס אותו.

קונור בנוקאווט טכני.

קונור מקגרגור
Credit to Conor McGregor official Facebook page

ומה קורה חוץ מהקרב המרכזי?

זוכרים שהיה אחד כזה טוני פרגוסון? כן, זה ממקודם שזכה באליפות הזמנית לפני חביב. אז הוא הולך להילחם בקרב לפני המרכזי מול אלוף לשעבר בפני עצמו – אנתוני פטיס. פטיס היה בתקופה קשה מבחינת תוצאות, אבל בקרב האחרון התחיל להזכיר את הלוחם שמוכר בשם שואו-טיים. פרגוסון חוזר מהפציעה המוזרה והלא פשוטה שהשביתה אותו, ויהיה מאוד מסקרן לראות איך שניהם מגיעים לקרב ומה תהיה התוצאה. אם פרגוסון בכושר של קדם הפציעה אני הולך איתו.

עוד בקארד הזה, לפי הסדר מהאחרון לראשון:

  • אובינס סיינט פרו (OSP) שתמיד מרחף קרוב לפסגת מחלקת המשקל החצי כבד, אבל לא ממש מגיע, מול דומיניק רייס שנמצא בקו עליה מרגע שחתם בארגון. שני סגנונות שונים, וקרב שצריך להיות מעניין.
  • דריק לואיס המשעשע בתוך ומחוץ לכלוב, ילחם באיוון דראגו באלכסנדר וולקוב המפחיד במחלקת המשקל הכבד.
  • במחלקת משקל קש נשים, יפגשו מישל ווטרסון ("חתיכת הקראטה" – היא קבעה) ופליז הריג ("הבולדוג").
  • הפרוספקט המעניין שון אומיילי, שכל פעם כשנדמה לי שהוא הולך להפסיד עם כל "השטויות שלו", הוא מאכיל אותי עוד כובע, הולך לפגוש עוד לוחם שיודע את העבודה – חוזה קיניונז. משעמם זה לא יהיה.

בהחלט אירוע מומלץ לצפיה, והקרב המרכזי – חובה.

יום שבת. ה 6 באוקטובר. אתם מוזמנים להצטרף אלי לצפייה ולדיון.

UFC229
Credit to "UFC" Facebook page
 

אוהבים את מה שאנחנו עושים ורוצים לעזור?

תתמכו בנו

*כל תמיכה תעזור לנו לגוון ולשפר את התוכן ולצמוח